Okunma

Apple Anti Tekel Yasasını İhlal mi Ediyor?


17 Şubat 2011 Perşembe 19:04
Apple Anti Tekel Yasasını İhlal mi Ediyor?

Yasakları ile daha çok gündeme gelse de Apple’ın başarısı artık herkes tarafından kabul görmüş bir konu. iPod Touch, iPhone, iPad derken iOS‘li cihazların sayısı epey arttı. Daha da önemlisi ise Apple’ın AppStore gibi çok önemli bir gücü var.

Yasaklamaları ile kullanıcılarının bile bazen canını sıkan Apple, bu kez baltayı taşa vurmuş olabilir. Bu duruma sebep olan ise iPad’e özel olarak geliştirilen ve bir çeşit dijital gazete olan Daily uygulaması. Bir gazete nasıl bir yasal soruna neden olur demeyin. Daily uygulamasının indirilebilir hale gelmesiyle Apple bir anlamda tekelleşme politikası izleyen bir şirket durumuna gelmiş oldu.

Bilindiği gibi iOS’li cihazlara yasal olarak yalnızca AppStore üzerinden uygulama indirilebiliyor. Ve Appl,e indirilen her ücretli uygulama karşılığında %30’luk bir pay alıyor. Ancak dijital yayınlarının yalnızca tek bir adresten satın alınabiliyor olması yasal değil. Bu durum ilerleyen günlerde nasıl şekillenecek bilinmez. Ancak kesin olan bir konu var ki o da Apple’ın mevut politikasından taviz vermeyeceği.

 

:: Apple’ın iOS’li cihazlara uyguladığı politika sizce bir yerde tersine döner ve kayba neden olmaya başlar mı?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple Anti Tekel Yasasını İhlal mi Ediyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yiğidi öldür hakkını ver; gelmiş geçmiş eniyi cep iphone

  2. LadyArch3r dedi ki:

    tekelleşme diye bir şey olmamalı artık madem serbest piyasa isteyen istediği gibi at koşturmalı.diğerleri iyi olamıyorlarsa o onların sorunu olmalı.bence ihlal etmiyor çok büyük bir teknolojiye gerek yok sırf gazete store da satılıyor diye.

" Apple Anti Tekel Yasasını İhlal mi Ediyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Anti Tekel Yasasını İhlal mi Ediyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Anti Tekel Yasasını İhlal mi Ediyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "