Apple artırılmış gerçeklik yatırımlarını sürdürüyor!


24 Kasım 2017 Cuma 09:30
Apple artırılmış gerçeklik yatırımlarını sürdürüyor!

Totem adlı karma gerçeklik başlığını CES 2017 etkinliğinde tanıtan Kanada merkezli girişim Vrvana artık Apple çatısı altına girmiş durumda. İşte, iki şirket arasındaki anlaşmanın detayları.

Apple tarafından Vrvana satın alındı!

Apple ve Vrvana bu anlaşma hakkında açıklama yapmaktan kaçınırken, çeşitli kaynaklar anlaşmanın 30 milyon dolara mal olduğunu ileri sürüyor. Bu girişimin hangi görevi üstleneceği de detaylandırılmıyor. CEO Tim Cook’un artırılmış gerçekliğe olan ilgisi ve Vrvana’nın bu deneyimi haliyle çeşitli spekülasyonlara yol açıyor. Bu arada şirket Valve, Tesla ve Audi gibi şirketlerle de çeşitli projelerde yer almıştı.

Genişletilmiş gerçeklik iddiasıyla tanıtılan ancak satışa sunulmayan Totem ise artırılmış gerçekliği ve sanal gerçekliği aynı potada eritmesiyle dikkat çekmişti. Prototip, dış dünyayı başlık içindeki OLED ekranlarda kopyalamak amacıyla birkaç ileriye dönük geçişli kamera kullanıyordu.

Apple

Ek olarak cihaz, 6DoF ile kullanıcının ellerini izlemek için kızılötesi kameralar kullanıyor. Şirket tam opak nesnelerin gerçekliğe bindirilmesine odaklanıyor. Bu sayede gecikme sorununun da üstesinden geliniyor ve gecikme oranı 3 milisaniyeye kadar düşüyor.

Apple yakın zamanda SMI, Flyby Media, Metaio ve Faceshift gibi şirketleri satın alarak gelecek nesil iPhone ve iPad modellerinin yanı sıra akıllı gözlüğü için de yatırım yapıyor gibi gözüküyor.

:: Şirketten gelecek artırılmış gerçeklik odaklı ürünler için beklentileriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple artırılmış gerçeklik yatırımlarını sürdürüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple artırılmış gerçeklik yatırımlarını sürdürüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple artırılmış gerçeklik yatırımlarını sürdürüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme
  2. 2 iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog! iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog!
  3. 3 Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım? Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım?
  4. 4 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
  5. 5 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
  6. 6 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
  7. 7 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
  8. 8 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
  9. 9 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
  10. 10 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar