Okunma

Apple, Avrupa’ya 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak


23 Şubat 2015 Pazartesi 07:05
Apple, Avrupa’ya 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Teknoloji sektöründe lider firmalardan biri olan Apple, Avrupa’ya %100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak iki veri merkezi kuracağını duyurdu. İrlanda’da Galway bölgesi ve Danimarka’nın merkezi Jutland’da yapılacak tesisler Avrupa’daki müşteriler için iTunes Store, App Store, iMessage, Maps ve Siri dahil Apple’ın online hizmetlerini destekleyecek.

Tüm Apple veri merkezleri gibi, bu yeni tesisler de ilk günden itibaren tümüyle temiz ve  yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacak.  Apple ayrıca,  rüzgar veya diğer kaynaklardan gelecekte güç sağlayacak ilave yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek için yerel iş ortaklarıyla birlikte çalışacak. Bu tesisler bugüne kadar çevreye en az etkisi olan Apple veri merkezleri olacak.

Her biri 166.000 metrekare olan ve kendi topluluklarına ek faydalar sağlayacak tasarımları bulunan bu iki veri merkezinin faaliyetlerine 2017 yılında başlaması bekleniyor.  İrlanda Athenry’deki proje için Apple önceden yerel olmayan ağaçlar yetiştirip kesmek için kullanılan bir arsayı alarak Derrydonnell Ormanı’na yerel ağaçlarını geri kazandıracak. Proje, bölgedeki okullar için bir açık hava eğitim mekanının yanı sıra halk için bir yürüyüş yolu da sağlayacak.

15-02/23/2-1424703023.jpg

Apple, Danimarka, Viborg’daki veri merkezini Danimarka’nın en büyük elektrik trafolarından birinin yanına kurarak ek jeneratör ihtiyacını ortadan kaldıracak. Ayrıca tesis, içindeki ekipmanın fazla ısısını tutup, civarda yaşayanların evlerinin ısıtılması için bölge ısıtma sistemine aktaracak şekilde tasarlandı.

:: Apple’ın yeni atılımını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple, Avrupa’ya 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Galway bolge degil sehir , bende irlandanin limerick sehrinden yaziyorum.

" Apple, Avrupa’ya 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Avrupa’ya 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Avrupa’ya 1,7 Milyar Euro Yatırım Yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "