Apple, bir yıl aradan sonra mağazalarını yeniden açıyor


02 Mart 2021 Salı 11:03
ABONE OL
Apple, bir yıl aradan sonra mağazalarını yeniden açıyor

Apple, ABD’deki 270 mağazasının tamamını yeniden açıyor. Neredeyse bir yıldır ilk kez, ABD‘deki 270 Apple Mağazasının tamamı açılacak. Hatırlayacağınız üzere pandemi ilk kez ortaya çıktığında Apple bazı perakende satış noktalarını geçici olarak kapattı.

Şirket kapatma planı kapsamında ilk etapta 27 Mart 2020‘de mağazalarını yeniden açmayı planlıyordu. Ancak pandemi ilerledikçe ve durum değiştikçe, Apple’da değişen koşullara adapte olmak zorunda kaldı.

Apple, mağazalara özel kısıtlamalar sunuyor

Geçen yılın Mayıs ayında şirket mağazalarının çoğunu yeniden açmaya başladı. Ancak, Teksas’ta son zamanlarda yaşanan kapanış sonrasında her mağazayı ziyaret etmek mümkün olmadı. Ancak durum yeniden değişti ve mağazalar halka açıldı.

Bununla birlikte, 9to5Mac’in belirttiği gibi, birçok konumda yer alan mağazalarda hala bazı kısıtlamalar bulunuyor. Örneğin, yerel mağazalar yalnızca randevu alınması durumunda yüz yüze alışveriş sunuyor. Diğer eyaletlerde ve şehirlerdeki bazı mağazalar ise, yalnızca ekspres toplama ve Genius randevularına açık olabiliyor. Apple güncellenmiş sağlık yönergelerine yanıt verirken durumun her an değişebileceğine de dikkat çekiyor.

Apple’ın bu kararının ABD’deki Covid-19 vakaları ile doğrudan bir ilişkisinin olmadığı ifade ediliyor.

Tim Cook, yaklaşık bir yıl önce şirketin Çin ana karası dışındaki tüm perakende satış noktalarını ay sonuna kadar kapatacağını duyurmuştu. O sırada Apple, ilk olarak 1 Şubat’ta ABD‘deki koronavirüs salgınından önce kapanmaya başlayan Çin mağaza ağı için Covid-19 azaltma stratejisini geliştiriyordu.

17 Mart’ta şirket, Covid-19 vakalarının dünya çapında hızla artması nedeniyle Çin dışındaki tüm perakende mağazalarını süresiz olarak kapalı tutacağını açıkladı.

Sonraki aylarda, Apple yerel ve eyalet sağlık kurallarına bağlı kaldığı için aynı zamanda kendi perakende çalışanlarının güvenliğine öncelik verdiği için karmaşık bir durum içerisindeydi. Bazı durumlarda mağazalar sınırlı kapasitede açılarak daha sonra tekrar kapatılırken, diğerleri uzun süre kapalı kaldı.

Apple, ABD’deki resmi yeniden açılış stratejisini Mayıs ayı başlarında uygulamaya başladı ve bu, yazdan sonbahara kadar aylarca sürdü. Yine de Apple, değişen koşullara yanıt verirken hızlı hareket etme konusunda istekli olduğunu gösterdi. Aralık 2020‘de, tatiller boyunca vaka sayıları arttığı için Kaliforniya ve Londra’daki her mağazayı kapattı. 

ABD’de geçen Mart’tan bugüne Apple Store kapanma oranlarını ayrıntılarıyla anlatan  9to5Mac‘in bir infografiğine göz atabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple, bir yıl aradan sonra mağazalarını yeniden açıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, bir yıl aradan sonra mağazalarını yeniden açıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, bir yıl aradan sonra mağazalarını yeniden açıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  2. 2 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  3. 3 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  4. 4 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  5. 5 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  6. 6 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  7. 7 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  8. 8 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!
  9. 9 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  10. 10 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!