Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14


11 Eylül 2020 Cuma 23:59
Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14

Apple, bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı. Hatırlanacağı üzere kuralları ihlal ettiği gerekçesi ile xCloud ve Google Stadia ikilisini uygulama mağazasında görmek istemediğini söyleyen teknoloji devi, yeni kurallarını duyurdu.

Bundan böyle Xbox oyunlarını xCloud aracılığıyla iPhone ve iPad modellerinizde oynayabileceksiniz. Google Stadia oyunları da Apple cihazları ile tanışacak. Apple tarafından yapılan değişikliklerin son derece katı olduğunu belirtelim.

Apple bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı

Bundan böyle iOS tabanlı bütün cihazlarda hem xCloud hem de Google Stadia oyunlarının oynanabilir hâle getirilmesi mobil oyun seven kullanıcıların yüzünü güldürdü. 44 yıllık firma tarafından dikte edilen güncel kurallar, birçok kişinin Apple’ı tekelcilik ile suçlamasına sebep oldu.

Bulut tabanlı oyunların App Store’da yer alması için bütün kurallara harfiyen uyması gerekiyor. Bu kategoride yer alan her oyunun kendisine ait olan bir incelemeye, kendisine ait olan özel bir sayfaya, özenle hazırlanmış olan bir açıklamaya ve uygulama içi satın alma özelliğine sahip olması şart.

Apple bulut tabanlı oyun servisleri

Şartlar sadece bunlarla sınırlı değil. Her oyunun App Store’dan indirilebilir olması, kullanıcılar tarafından da değerlendirilebilir olması, ebeveyn denetimine tabi olması ve ScreenTime gibi uygulamalar tarafından kontrol altına alınabilmesi de gerekiyor.

Bu oyunlara getirilen güncellemeleri de denetlemek isteyen Apple, ilgili oyunun para harcayanlar ile para harcamayanlar arasında bir dezavantaj yaratmamasını sağlayacak mükemmellikte olan bir oyun dengesine ev sahipliği yapmasını istiyor. Buna ek olarak Apple’ın bulut tabanlı oyun geliştiricilerinden Apple tarafından kodlanan satın alma altyapısını kullanmasını istiyor.

App Store kuralları

Ekran görüntülerinde de herhangi bir aksaklık istemeyen ABD merkezli firma, bulut tabanlı oyun servislerinin kendi oyunları için tanıtım kataloğu hazırlayabileceğini söyledi. Bu kataloğun Apple tarafından hazırlanan uygulama içi satın alma özelliğini, abonelik sistemini ve “Apple ile Giriş Yap” özelliğini anlatması şart. Bu kataloğun tek bir App Store sayfası ile ilişkilendirilmesi isteniyor.

Kısacası Apple geliştiricilerden dağınık değil toplu bir rapor sunmasını istiyor. Bu kurallar iOS 14 sürümünün yayımlanması ile devreye girecek. Yeni kurallara buradan ulaşabilirsiniz.
Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Bence son derece mantıklı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Şu nedenle mantıklı, Apple muhteşem bir yazılım sistemi bütünü kurmuş durumda ve müşteri memnuniyetinden asla ödün vermek istemiyor, bunu bozacak her şeye de engel olma niyetinde.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Bu konu hakkındaki görüşlerim son derece yanlışdır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

en yukardakı fotoodakı oyunun adı ne ?

" Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!