Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14


11 Eylül 2020 Cuma 23:59
Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14

Apple, bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı. Hatırlanacağı üzere kuralları ihlal ettiği gerekçesi ile xCloud ve Google Stadia ikilisini uygulama mağazasında görmek istemediğini söyleyen teknoloji devi, yeni kurallarını duyurdu.

Bundan böyle Xbox oyunlarını xCloud aracılığıyla iPhone ve iPad modellerinizde oynayabileceksiniz. Google Stadia oyunları da Apple cihazları ile tanışacak. Apple tarafından yapılan değişikliklerin son derece katı olduğunu belirtelim.

Apple bulut tabanlı oyun servisleri için geri adım attı

Bundan böyle iOS tabanlı bütün cihazlarda hem xCloud hem de Google Stadia oyunlarının oynanabilir hâle getirilmesi mobil oyun seven kullanıcıların yüzünü güldürdü. 44 yıllık firma tarafından dikte edilen güncel kurallar, birçok kişinin Apple’ı tekelcilik ile suçlamasına sebep oldu.

Bulut tabanlı oyunların App Store’da yer alması için bütün kurallara harfiyen uyması gerekiyor. Bu kategoride yer alan her oyunun kendisine ait olan bir incelemeye, kendisine ait olan özel bir sayfaya, özenle hazırlanmış olan bir açıklamaya ve uygulama içi satın alma özelliğine sahip olması şart.

Apple bulut tabanlı oyun servisleri

Şartlar sadece bunlarla sınırlı değil. Her oyunun App Store’dan indirilebilir olması, kullanıcılar tarafından da değerlendirilebilir olması, ebeveyn denetimine tabi olması ve ScreenTime gibi uygulamalar tarafından kontrol altına alınabilmesi de gerekiyor.

Bu oyunlara getirilen güncellemeleri de denetlemek isteyen Apple, ilgili oyunun para harcayanlar ile para harcamayanlar arasında bir dezavantaj yaratmamasını sağlayacak mükemmellikte olan bir oyun dengesine ev sahipliği yapmasını istiyor. Buna ek olarak Apple’ın bulut tabanlı oyun geliştiricilerinden Apple tarafından kodlanan satın alma altyapısını kullanmasını istiyor.

App Store kuralları

Ekran görüntülerinde de herhangi bir aksaklık istemeyen ABD merkezli firma, bulut tabanlı oyun servislerinin kendi oyunları için tanıtım kataloğu hazırlayabileceğini söyledi. Bu kataloğun Apple tarafından hazırlanan uygulama içi satın alma özelliğini, abonelik sistemini ve “Apple ile Giriş Yap” özelliğini anlatması şart. Bu kataloğun tek bir App Store sayfası ile ilişkilendirilmesi isteniyor.

Kısacası Apple geliştiricilerden dağınık değil toplu bir rapor sunmasını istiyor. Bu kurallar iOS 14 sürümünün yayımlanması ile devreye girecek. Yeni kurallara buradan ulaşabilirsiniz.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu konu hakkındaki görüşlerim son derece yanlışdır

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu nedenle mantıklı, Apple muhteşem bir yazılım sistemi bütünü kurmuş durumda ve müşteri memnuniyetinden asla ödün vermek istemiyor, bunu bozacak her şeye de engel olma niyetinde.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence son derece mantıklı

" Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan ortalığı karıştıran kural değişikliği: iOS 14 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 2. 2 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 3. 3 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 4. 4 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 5. 5 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 6. 6 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 7. 7 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 8. 8 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 9. 9 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 10. 10 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!