Okunma

Apple çalışanı casusluk nedeniyle tutuklandı!


31 Ocak 2019 Perşembe 10:17
Apple çalışanı casusluk nedeniyle tutuklandı!

Apple’ın büyük bir gizlilik ile yürüttüğü otonom araç projesi, Project Titan geçtiğimiz günlerde 200 kişinin işten çıkarılması ile gündeme gelmişti. Ancak, son dönemde projenin detaylarını dışarıya sızdırmak isteyenlerin sayısı artıyor.

NBC Bay Area’nın haberine göre Federal Soruşturma Bürosu veya bilinen adıyla FBI, geçtiğimiz gün Çinli bir Apple çalışanını tutukladı. Bu tutuklamanın ABD – Çin gerginliğinin devam ettiği bu günlerde yaşanması olayı daha da alevlendirdi.

Apple çalışanı Project Titan sırlarını çalarken yakalandı!

Jizhong Chen isimli çalışan Apple’ın rakibi olan Çin merkezli bir otonom araç şirketine iş başvurusunda bulunmuştu. Çin’e dönmeye hazırlanan çalışan, başka bir Apple çalışanının dikkatini sayesinde uçuştan bir gün önce tutuklandı.

Hassas bir çalışma alanında Chen’in fotoğraf çektiğini fark eden başka bir Apple çalışanı durumu rapor etti. Bunun üzerine Chen’in bilgisayarında arama yapan yetkililer, projeye ait kılavuz, şema ve fotoğrafların olduğunu fark etti.

Bu Project Titan’ın sırlarının Çinli bir rakibe aktarılmaya çalışıldığı ikinci olay. Temmuz ayında Xiaolang Zhang isimli bir çalışan, Apple’dan gizlilik ile korunan dosyaları almış, son dakika Çin’e aldığı bilet ile kurtulmayı başarmıştı.

Daha sonra bu Apple çalışanı, Çin’de faaliyet gösteren elektrikli otomobil şirketi XMotors tarafından işe alındı. Chen’in 250000 dolar para ve 10 yıl hapis cezası alabileceği ifade ediliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple çalışanı casusluk nedeniyle tutuklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple çalışanı casusluk nedeniyle tutuklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple çalışanı casusluk nedeniyle tutuklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "