Apple CES 2020’de ne yaptı? Apple vs Facebook!


08 Ocak 2020 Çarşamba 15:46
Apple CES 2020’de ne yaptı? Apple vs Facebook!

Apple’ın 28 yıl sonra CES‘e geri döneceği, aralık ayından itibaren konuşulmaya başlanmıştı. Sonunda ise beklenen oldu ve Apple’ı CES 2020 sahnesinde gördük. Amerikalı şirket bu etkinliği yeni bir ürün tanıtmak için değil, gizlilik konusuna değinmek için kullandı. Gizlilik odaklı düzenlenen panelde Facebook ve Apple’dan iki yetkili önemli açıklamalar yaptı. Apple gizlilik konusunda nelere değindi? Facebook gizlilik ile ilgili hangi itirafta bulundu?

CES 2020 etkinliğiyle ilgili daha çok habere buradan ulaşabilirsiniz.

Gizlilik hakkında konuştular! Apple vs Facebook

Düzenlenen panelde Apple’ın gizlilik bölümünün yöneticisi Jane Horvath ve Facebook’un gizlilik yöneticisi Erin Egan konuştu. Her iki yönetici de şirketlerinin, kullanıcı bilgilerini üçüncü tarafa paylaşıp paylaşmama durumlarından bahsetti.

Bu arada panelde ayrıca ABD Federal Ticaret Komisyonu üyesi Rebecca Slaughter de yer alıyordu. Egan ve Horvath şirketlerinden bahsederken, Slaughter konuya tüketicilerin gözünden baktı.

Slaughter konuşmasına, tüketicilerin verilerinin korumasına konusunda dikkatli olması gerektiğini söyleyerek başladı. Şirketlerin spesifik olarak değerlendirmek istemeyen Slaughter, sektörün genel olarak, tüketici verilerini koruma konusunda yeterli olmadığının da altını çizdi.

Slaughter’in şu konuşması ise oldukça dikkat çekiciydi:

“Ben gizlilik konusunda uzmanlaşmış ve nispeten iyi eğitimli biriyim. Ancak, verilerimle yapılan her şeyi muhtemelen anlayamıyorum. Verileri toplayanlar, toplanan verileri en aza indirme ve paylaşılanları sınırlama sorumluluğuna sahip olmalı”

Facebook gizlilik konuşmasında ‘Az veri topluyoruz’ dedi

Sonrasında ise sıra Apple ve Facebook cephesinden yapılan konuşmalara geldi.

Her iki yöneticinin de konuşmada oldukça diplomatik bir tavırda olduğunu söyleyebiliriz.

Apple’dan Horvath konuşmasında “Rakiplerimin ne yaptığını açıklamak istemiyorum” gibi ilgi çekici bir cümleye yer verdi.

Facebook’tan Egan ise şirketin ‘korumacı-gizlilik’ politikasını açıkladı ve ağın, veri toplamayı mümkün olduğunca aza indirdiğini söyledi. Egan, insanlara hizmet etmek için onların verilerini topladıklarını da açıkladı.

Bu aşamada geçmişe gitmek gerekiyor. Facebook geçen yıl, FTC’nin kullanıcı verilerini toplarken şeffaf olunması gerektiğini söyleyen kararını ihlal etmiş ve 5 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Düzenlenen panelde ise bu konu sorulmadı.

Apple gizlilik ile ilgili kullanıcının yanında mı?

Kısa süre önce FBI’ın Apple’dan yardım istediği ortaya çıkmıştı. Florida’da donanma üssüne ateş açtığından şüphelenen Mohammed Saeed Alshamrani’ye ait iki iPhone’un kilidini açamayan FBI, Apple’ın kapısını çaldı. FBI’ın mahkemeden aldığı telefonları arama kararı olmasına rağmen Apple, müşteri verilerini korumak adına bu talebi reddetti. Benzer bir durum 2016’da da yaşandı. FBI bir teröristin iPhone’u için Apple’dan yardım istemiş ancak yine reddedilmişti.

Birçok vakanın çözümüne yardımcı olduklarını söyleyen Horvath, sorunları çözme şekillerinin arka kapı şifrelemesi oluşturmak olmadığının altını çizdi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple CES 2020’de ne yaptı? Apple vs Facebook!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook ve gizlilik. Güldürmeyin bizi Allah aşkına. Deli saçması şeyler bunlar.

" Apple CES 2020’de ne yaptı? Apple vs Facebook! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple CES 2020’de ne yaptı? Apple vs Facebook! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple CES 2020’de ne yaptı? Apple vs Facebook! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!