Okunma

Apple Çin’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor


13 Mayıs 2016 Cuma 08:00
Apple Çin’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

Apple, geçtiğimiz süreçte Çin pazarında iTunes Film, iBook servislerini çekmiş, dünya üzerindeki en büyük ikinci pazarında büyük kan kaybetmişti.

Apple, şirketlerin dünya üzerindeki en büyük pazarlarında biri olarak nitelenen Çin’de, kaybettiği itibarını düzeltmek adına girişimlerden bulunuyor.

Apple 1 Milyar Doları Gözden Çıkardı

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple, Çin pazarındaki faaliyetlerini arttırma girişimi kapsamında, ulaşım servisi Didi Chuxing’e yönelik olarak 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Apple’ın Yatırım Kapsamında Neler Olacak?

Apple CEO’su Tim Cook,  Çin’e yönelik olarak gerçekleştirecek yatırım hakkında Reuters’a açıklamalarda bulundu.

Çin pazarına yönelik olarak gerçekleştirilen yatırımların, şirketin stratejik gelişim politikaları kapsamında olduğunu belirten Tim Cook, Didi Chuxing şirketinin sahip olduğu vizyonda ve iş kadrosundan son derece etkilendiğini ifade etti.

Ulaşım servisi Didi Chuxing ile yaptıkları anlaşmanın farklı alanlarda da işbirliğine dayandığını dile getiren CEO Cook, Didi’nin Çin’deki en önemli iOS geliştiricilerinden biri olduğunu söyledi.

16-05/13/tim-cook-1.jpg

Didi Chuxing CEO’su Cheng Wei ise, Apple’ın 1 milyar dolar değerindeki yatırımının henüz 4 yaşında olan şirketleri için büyük önem arz ettiğini, Apple’ın bu bağlamda kendilerine ilham ve cesaret kaynağı olduklarını belirtti.

Didi Chuxing, ülke ulaşımında barındırdığı yüzde 87’lik payıyla Uber’inde önünde yer alarak ülkenin en çok tercih edilen ulaşım şirketi konumunda.

Çin merkezli olarak 300 milyondan fazla kullanıcı barındıran Didi Chuxing, her gün 11 milyon dolayında yolcu taşıyor.

Apple’ın bugüne kadarki en büyük yatırımı olarak betimlenen projenin, otomotiv sektöründeki departmanına ağırlık verme yönünde bir tercih olarak değerlendirebiliriz.

Nitekim şirket, elektrikli ve sürücüsüz otomobil teknolojileri kapsamında çalışmalarını sürdürse de, henüz somut bir girişimde bulunmuş değil.

:: Apple’ın otomotiv departmanını geliştirmeye yönelik olarak yaptığı yatırım hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Apple Çin’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çinde satış düşüşünden sonra böyle bir hamle geldi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple anca şirket alma peşine düşsün adamların önce iyi bir telefon çıkartması lazım kendi vatanın da bile satışları düştüyse sorun onlarda…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple batıyor falan mı diyordu bazı veletler? Şu yaptığı yatırımla bile orta ölçekli 7-8 tane şirket satın alır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  taksicilerimiz acele etsin. taksicilerimiz telefon uygulaması yapmazlarsa piyasayı yabancılara kaptırabilirler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bize ne?

" Apple Çin’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Çin’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Çin’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "