Okunma

Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı!


07 Mayıs 2019 Salı 15:15
Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu‘nun aldığı kararla Apple üç arkadaşlık uygulamasını App Store‘dan kaldırdı. Hepsi aynı geliştirici tarafından oluşturulan üç uygulama büyük tepki topladı.

Apple üç arkadaşlık uygulamasını App Store’dan kaldırdı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Ukrayna merkezli FastMeet, Meet24 ve Meet4U geliştiricisi Wildec‘e sert bir uyarı göndermesinin ardından Google Play bu uygulamaları kaldırmıştı. Geçtiğimiz haftasonu App Store üzerinden de kaldırılan uygulamalar büyük tartışmalara sebep oldu.

Her uygulamanın Gizlilik Politikasında 13 yaşından küçük kullanıcıların kullanmasına izin verilmediğine dair bir ibare bulunmasına rağmen 13 yaşın altında olduğunu belirten kullanıcıların, uygulamaya kolaylıkla erişim sağlaması ve diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilir olması birçok ebeveyn tarafından şikayet edildi.

FTC uygulamalar hakkında “Bu uygulamalar çocuk koruma konusundaki yasaları açıkça ihlal ediyor, bununla birlikte birçok çocuğun güvenliğini tehlikeye atıyor.” dedi.

Apple üç arkadaşlık uygulamasını App Store'dan kaldırdı! - ShiftDelete.Net (1)

Uygulamalar, kullanıcıların yaşlarını listeliyor ve gerçek zamanlı konum verilerini etkinleştirerek kişileri birbiri ile tanışmasını sağlıyor. 18 yaş altındaki kullanıcılar için kolayca istismar edilebilecek bu durumun ardından uygulamalar önce Google sonra da Apple mağazalarından kaldırıldı.

Wildec sözcüsü “18 yaşın altında olanlar için tüm erişim izinleri kaldırıldı. Gerekli tüm güvenlik önlemleri ve gizlilik politikaları tekrar düzenlendi.” dedi.

Uygulamaların tekrar mağazalara alınma konusu üzerinde tartışmalar devam ediyor. Ayrıca uygulama geliştiricisi şirket tarafından yapılan bu hata yüzünden birçok ebeveyn halen uygulamaların mobil mağazalarda tutulmaması konusunda ısrarcı.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Konu , acaba Facebook’un kendi içinde buna benzer bir uygulama çıkartacağından bunları kalkması mı

" Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "