Apple’dan Google’a büyük rakip geliyor olabilir!


28 Ekim 2020 Çarşamba 15:35
Apple’dan Google’a büyük rakip geliyor olabilir!

Apple’ın bir süre önce Google ile arama motoru olma konusunda bir para akışının olduğu ve bunun yüzünden dava açıldığını sizlere aktarmıştık. Bunların ardından Financial Times’ta belirtildiği kadarıyla, Apple arama motoru üzerinde çalışıyor. Google’ın neredeyse tekel olduğu alanda rekabet etmeyi isteyen Apple, Google’ın arama motoru yöneticilerinden birisini bünyesine eklemiş durumda. Arama motoru savaşları başlasın!

Apple arama motoru geliştiriyor

Apple’ın arama motoru hakkında çalışmalar yaptığı zaten uzun bir süredir konuşuluyor. Konu hakkında oldukça ketum olan Apple’ın yeni çalışmaları hakkında yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Financial Times’a konuşan Bill Coughran, önemli açıklamalarda bulundu. Uzun yıllardır iş ve teknoloji sektöründe yer alan Coughran, bir teknoloji uzmanı ve sektördeki durumu değerlendirdiği açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

Google’ın arama motoru yöneticilerinden birisi olan John Giannandrea‘yı bünyesine kattığını aktaran Bill Couhgran, Apple’ın bu konu için özel bir uzman ekibi kurduğunu da belirtiyor. Apple ve Google arasındaki milyar dolarlık ödeme akışı ise ABD Adalet Bakanlığı’nın el atmasıyla gündeme gelmişti.

Apple arama motoru gelistiriyor-00

Hatırlatmak gerekirse, New York Times’ta yer alan haberde, Apple’ın Google’dan, bütün cihazlarında ve hizmetlerinde varsayılan arama motoru yapma karşılığında yılda tahmini 8 ila 12 milyar dolar aldığını bildirdi. Bu Google’ın şu ana kadar ortaya çıkan en yüksek ödeme olduğu söyleniyor. Bu rakam ise Apple’ın yıllık kârının yüzde 14 ile 21’ini oluşturuyor.

Apple’ın yakın zaman önce en iyi markalar arasında yerini alması ve 2 trilyon doları aşan piyasa değeri de hesaba katıldığında şirketin kendi arama motorunu geliştirmesi büyük şaşkınlık yaratmıyor. Yine de konunun büyük gizlilik içinde işliyor olması merak duygusunu harekete geçiriyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Apple’dan Google’a büyük rakip geliyor olabilir!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar tamam apple haritalar güzel ve başarılı ama lütfen google mapsten iyi diyip fanboyluk yapmayın. iyiye iyi kötüye kötü demek lazım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple haritalardan daha iyisi mi var’ boş yapma bence

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple haritalarda birçok yer bulunmuyor onun haricinde güzel ben başka üye

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Haritalarda ne varmış? Hayatında Apple kullanmamışsın gelip burada haritalara laf atıyorsun.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  apple haritalar gibi eline yüzüne bulaştıracaksa hiç uğraşmasın.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Apple haitalar gayet güzel
   Nesini beğenmedin

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kullanmayı bilmiyorsun ya da en son ne zaman kullandın. Haritalar güzel, Müzik güzel. Macbook kullansaydın diğer uygulamalarının da güzel olduğunu görürdün. Sesli uygulaması Siri de harika, sesli olarak her tür komutu veriyorsun. Google ve Samsung bu konuda hala çok geride. Neyse boş yapmışsın.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Diğerlerinde haklı olabilirsiniz. Ama iş asistan olayına geldiğinde her kes biliyor ki, Google Assistant, Siriden çok daha iyi. Google Home ve MacBookdaki sirini kullanıyorum. Google Assistant çok dolgun cevaplar veriyor. Bir şey istediğimde ve ya sorduğumda, Webde aratmadan en iyi olanın seçerek kendi benim için okuyor. Ama Siriye aynı soruyu sorduğumda, sadece webde aratıyor. Bu basit bir örnekti. Siri, GAssistantdan çok geride.

" Apple’dan Google’a büyük rakip geliyor olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan Google’a büyük rakip geliyor olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan Google’a büyük rakip geliyor olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!