Apple Dördüncü Çeyrekte Coştu


26 Ekim 2012 Cuma 06:00
Apple Dördüncü Çeyrekte Coştu

Geçtiğimiz günlerde iPad mini lansmanıyla gündeme gelen Apple, yeni ürün duyurusundan kısa bir süre sonra 2012 yılının dördüncü çeyreğine ait mail raporları yayınladı. Apple’ın mali tablosuna göre 29 Eylül itibariyle sona eren dördüncü çeyrekte 35.966 milyar Dolar gelir ve 8.223 milyar Dolar net kar açıkladı. Geçen yılın aynı çeyreğinde gelirler 28.270 milyar dolar, kar ise 6.623 milyar dolar olmuştu.

     

Cihaz satışları da arttı

Mali tablo ile birlikte hangi cihazlardan kaç adet sattığını da açıklayan Apple, bu alanda da yükselişini sürdürdüğünü gösterdi. Buna göre bu yılın son çeyreğinde iPhone ve iPhone ile ilgili ürünlerden 26.9 milyon adet sattı. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu rakam 17 milyondu. Yeri gelmişken belirtelim: iPhone 5 satışları bu rakamlara çok yansımadı. Çünkü iPhone 5 satışı sunulduktan yaklaşık 1 hafta sonra son çeyrek bitti. Öte yandan yıllık bazta iPhone satışları yüzde 58 oranında arttı.

Apple bu çeyrekte taşınabilir MAC bilgisayarladan 3.9 milyon adet sattı. Bu rakam geçen yılın aynı çeyreğinde 3.6 milyondu. Masaüstü MAC bilgisayarlarda ise gözlenen düşüş bu çeyrekte de devam etti. Buna göre 2012’nin son çeyreğinde 968 bin adet masaüstü MAC satıldı.

iPad’de düşüş var

iPad satışlarında ise ilginç bir düşüş gözleniyor. Bu yılın son çeyreğinde iPad ve iPad ile ilgili ürünlerden (aksesuar vb) 14 milyon adet satıldı. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu rakam 11.1 milyon iken 2012 yılının bir önceki çeyreğinde ise 17 milyondu. Ancak bu rakamların iPad mini ile bir sonraki çeyrekte yükselişe geçeceğini de söyleyebiliriz. iPad satışlarındaki bu çeyrekteki düşüşe rağmen yıllık bazda yüzde 26 oranında artış oldu.

Yatırımcılar da güldü

Apple‘ın açıkladığı mali rakamlara göre hisse başına net kar da belli oldu. Buna göre şirketin gelirleri hisse başına 8.76 dolarlık bir kazanç sağlamış oldu.

:: Siz bu rakamları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Apple Dördüncü Çeyrekte Coştu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple Bilgisayarnı oyun için alıp koycaksan senin beynin bitmiş demektir kardeşim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple’ın en düşük bilgisayarı 2.000 TL’den başlıyor diyen fanboy.
  apple bilgisayarı özenip alan bin pişman oluyor bir daha almıyor.
  windows kurup geziyor. starbuck tada facebook açıp oturuyor. sen hangi kafayı taşıyorsun .

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung kendi yazılımını yapsın diyen fakir bada samsungun
  aldın kullandın mı?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence sağlam bir düşüşe geçecekler Samsung ile birlikte.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsung kendi cihazına uygun bi yazılım çıkarmadığı sürece sürekli bu durum böyle olacak…Apple kendi yazılımıyla birlikte kendi cihazını çıkartan sayılı firmalardan… bu yüzden bu kadar başarılı.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Neyin reklamı diyen dandroidçi sana gelsin;
  Apple’ın en düşük bilgisayarı 2.000 TL’den başlıyor o yüzden az Apple Türkiye pazarına girsin o zaman gör sen! Apple bizi Samsung yada Google’dan daha fazla adam yerine koyuyor daha baharda ücretli uygulama almaya başladınız neyin kafasımdasın sen App Store açıldığından beri Türkiye mağzası paralı ve parasız alıma açık! Müzik Store ve Sanal Mağaza işi ülkemizin yaratığı zorluktan dolayı daha gelemedi

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  neyin reklamını yapıyoz fanboylar. türkiye de apple bilgisayar satışı
  %1 in altında. apple niye sizi adam yerine koysun. telefon desen
  biraz daha fazla. windows ve android alıp götürecek parseli. sen dur.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  dünya bir hipnoza sürüklenmiş gidiyor arkadaş.
  apple matrix ise google xeon dur.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ne yapsa satıyor bu firma. ali ağaoğlu da böyle aynı 🙂

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  ZİYARETÇİ 26.10.2012 14:36 “Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor?” adlı haberin Apple’ın ticari gelişmelerine değil tamamiyle felsefi yanlışlarına odaklanmış bir haber olduğunu anlayamayan fanboylara selam olsun. Hele de yazıdaki şu kısmı anlayamayan bakar körlere ne demeli bilemiyorum: “Yazıda anlatacağım noktaların tamamiyle Apple felsefesiyle alakalı olduğu, ticari başarıyla bir alakası olmadığının altını ç***** Evet Apple başarılı bir şirkettir ama yavaş yavaş o da inovasyonunu kaybetmekte ve her şey de olduğu gibi onunda sonu yaklaşmakta. 30, 40, 50 yıl ne derseniz deyin. Sonuçta Apple sonsuza dek yaşayıp aynı başarıyı sürdüremeyecek. O yüzden babanızın şirketiymiş gibi şirket adına sevinip üzülmeyi bırakın ve deli saçması şeylerle sitenin tarafsızlığını sorgulamayın! Teşekkürler, iyi bayramlar.

  bu yorumu yapan arkadaşın kafası da ayrı tabi. doğal bir kanundur. herşey doğar büyür gelişir ve ölür. ne yani samsung ölümsüz mü oluyo burda şimdi ya da diğer dandroid kullanan markalar 😀

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  ZİYARETÇİ 26.10.2012 11:58 bizde enayi gibi flashı olmayan hiç bir özelleştirmesi mümkün olmayan telefona hak ettiğinin 3 katı parayı versek eminim tüm android markaları aşırı karlar açıklardı zaten androidin karı markaların toplamından çıkıyor anlamadıysanız sony samsung lg htc …. ve bütün bu yazılımı kullananların karını toplarsanız apple geçtiğini görürsünüz yazılımları yarıştırıyorsanız tüm markaları toplamadan göremezsiniz.

  bu yorumu yapan arkadaşa hayret ettim açıkçası. mantıksızlığın resmen daniskası ya 😀 sen git 4 markayla 1 markayı kapıştır. sana ne denir inan bilmiyorum. ne dediğinin farkında bile değilsin bro. kendine gel.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  terkedin şu saçma sapan dandroidi yahu telefonlar çok kötü tasarıma ve işletim sistemine sahip hala neyi savunuyorsunuz anlamıyorum 5 ay önce bi hata yaptım galaxy s 2 aldım böyle berbat bi telefon görmedim hemen sattım ve tekrar iphone aldım

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Leyla yazan mal. Apple çeyrek araliklarini kendine gore duzenliyor. Bilmeden 3. çeyrek demesek cahilligin ortay cikmaz.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  forever 3310

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Walla artik bu siteye girmek istemiyorum. Dandroidciler kiskanip sacma yorumlar yapiyo ya…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple tabiki basarili olucak neo samsyng mu olucakti? Once ace 5830i ile biZi resmen kazikladilar hadi bi sans dedim gittim s advance aldim oda fiyasko insallah batar samsung

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  “Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor?” adlı haberin Apple’ın ticari gelişmelerine değil tamamiyle felsefi yanlışlarına odaklanmış bir haber olduğunu anlayamayan fanboylara selam olsun. Hele de yazıdaki şu kısmı anlayamayan bakar körlere ne demeli bilemiyorum: “Yazıda anlatacağım noktaların tamamiyle Apple felsefesiyle alakalı olduğu, ticari başarıyla bir alakası olmadığının altını ç***** Evet Apple başarılı bir şirkettir ama yavaş yavaş o da inovasyonunu kaybetmekte ve her şey de olduğu gibi onunda sonu yaklaşmakta. 30, 40, 50 yıl ne derseniz deyin. Sonuçta Apple sonsuza dek yaşayıp aynı başarıyı sürdüremeyecek. O yüzden babanızın şirketiymiş gibi şirket adına sevinip üzülmeyi bırakın ve deli saçması şeylerle sitenin tarafsızlığını sorgulamayın! Teşekkürler, iyi bayramlar.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  son çeyrek değil Leyla 3. çeyrek

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  3310’nun üst modelini çıkarsalar onuda satarlar 🙂

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Hey dostum SDN ! yine mi tutmadı. Bakın Apple’ın satış stratejisinden çok yaptığı tüm ürünlerin mükemmelliği ve hassasiyeti ön planda. Apple hangi üründen kan kaybederse kaybetsin Apple’ı ayakta tutacak okadar farklı seçeneklerde ürün üstünlükleri var ki tartışılmaz derecede. Elbet Apple’ın farkını ABD’ de ve Çin’de yaygınlaştığı gibi Türkiye’de yaygınlaşırsa anlayacaksınız!

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Özenti ve gösteriş meraklılarının ***** gibi muhteşem bir bilgisayar yok satmazken,Kıytırık ama populer bir telefondan müthiş gelir elde ediliyor…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Anam çoştu lan bunlar…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  bizde enayi gibi flashı olmayan hiç bir özelleştirmesi mümkün olmayan telefona hak ettiğinin 3 katı parayı versek eminim tüm android markaları aşırı karlar açıklardı
  zaten androidin karı markaların toplamından çıkıyor anlamadıysanız sony samsung lg htc …. ve bütün bu yazılımı kullananların karını toplarsanız apple geçtiğini görürsünüz
  yazılımları yarıştırıyorsanız tüm markaları toplamadan göremezsiniz.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Dinkdonkcular sevinmistir bu yalan habere

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  buna basari hikayesi denir destan yazmak denir. ust uste yillardir ve yillar surecek bir basari. bu da mi tesaduf dandriodciler? dunyada bunca insan salak herkes ozenti herkes akilsiz bi siz mi akillisiniz? hadi gidin kendi bahcenizde oynayin artik. sizin basariniz her hafta telefon cikarip satmaya calismak

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Ultrayer6

  Tabikide ***** Apple’ı yeren sitelerden biri malesef.

  Artık siteye giresim gelmiyor haberler çok taraflı olmuş durumda.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  nice

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone un iki yokardaki iki nokta Sencor görünümü hiç hoşuma gitmiyor, resmen dandik yapılmış o noktaları çıkartmaları gerek tüm ya siyah olmalı yada (tum) beyaz olmalı diye düşünüyorum.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  ne yapsa satiliyor sinir oluyorum

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  KAPAK olmuş özetle ve esen miktarda saygılarımla :D.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  birtakım taraflı teknoloji sitelerinin “Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor?” tarzı haber yapmalarıyla ve editörlerinin şirketi yermeleriyle Apple başarısız olmaz. Buyrun bu da kanıtı işte.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  evet fandroidler?

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Boyle demiyordunuz bi onceki haberlerinizde ?

" Apple Dördüncü Çeyrekte Coştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Dördüncü Çeyrekte Coştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Dördüncü Çeyrekte Coştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!