Okunma

Apple Eğitim Programı İlk Defa Sızdı


11 Ağustos 2014 Pazartesi 10:00
Apple Eğitim Programı İlk Defa Sızdı

1976‘dan bu yana varlığını sürdüren Apple, tüketici elektroniği alanında en başarılı firmalardan biri olarak gösteriliyor. Özellikle son dönemde gelirinin büyük bir kesimini oluşturan iPhone ve iPad ile oldukça fazla gündeme gelen firmanın, çalışanları için uyguladığı eğitim programına dair birkaç ufak detay sızdı. 

Steve Jobs’ın fikriydi

Steve Jobs tarafından kurulan ve çalışanları eğitmek, firmanın düşünce yapısını en iyi biçimde diğer kişilere aktarmak için çalışmalarda bulunan Apple Üniversitesi, oldukça farklı bir kurum. Çünkü dünya üzerinde hiçbir firmada böyle bir eğitim sistemi bulunmamakta. 

3 çalışan sızdırdı

Zorunlu olmayan bu eğitim programı New York Times‘a röportaj veren üç kişinin bazı detayları aktarmasıyla, ilk defa basına sızmış oldu. Yale, Harvard, MIT üniversitelerinden eğitim görevlilerinin yanı sıra Pixar‘dan alanında uzman kişilerin ders verdiği bir diğer detay. Ancak Apple’ın geçmişte hangi firmaları ne amaçla satın aldığının ve nasıl kullanıldığının derslere konu olması oldukça şaşırtıcı bir bilgi. Tabii firmanın geçmişte aldığı kararları da anlatıp, düşünce yapısının çalışanlara aşılandığının altını çizmek gerek. 

Tasarım ve Picasso

Ayrıca üniversite Apple’ın bugünlere gelmesinde önemli rol oynayan ‘tasarım felsefesi’ üzerinde de oldukça fazla duruyor. Öğrencilerden birinin ‘Picasso’nun 1945 yılında yaptığı Boğa tablosu üzerinden Apple’ın tasarımlarında uyguladığı sadelik anlatılmaya çalışılıyor.’ demesi büyük yankı uyandırdı. 

Ürünlerin kullanıcıya ulaşmasına kadar oldukça farklı üretim, eğitim ve araştırma teknikleri uygulayan Apple, anlaşılan firma geleneğini veya düşüncesini yıllar boyu korumak için özenle çalışıyor. 

:: Apple’ın tasarımları hoşunuza gidiyor mu?

 
yazarUtku Utkucu

ShiftDelete.Net'in çiçeği burnunda oyun editörü Utku, her gün en yeni oyun haberlerini SDN okurları için hazırlıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple Eğitim Programı İlk Defa Sızdı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Adamlar en mantiklisini yapiyor calisanini insan kendi egitir bizde biliyorsan girersin bilmiyorsan cikarsin bilende asla kendini gelistirmez zaten sirkette ihtiyac duymaz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Firmanin egitim programi ne? Sizdi dediniz herhangibir bilgi goremedim. Bir de egitim programini yayinlasaniz fena olmayacak. Tam da basliga uygun olacak.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    başarının ve farklı bir şirket olmak böyle oluyormuş demekki.

" Apple Eğitim Programı İlk Defa Sızdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Eğitim Programı İlk Defa Sızdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Eğitim Programı İlk Defa Sızdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "