Apple gizli belgelerini çalan çalışanına dava açtı


12 Mart 2021 Cuma 09:01
ABONE OL
Apple gizli belgelerini çalan çalışanına dava açtı

Teknoloji devi Apple, ürün tasarımı konusunda görevli eski bir çalışanına dava açtı. Suçlanan kişi, şirketin gizli belgelerini çalmak ve gazetecilere sızdırmakla yargılanacak.

Kaliforniya’da ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan davada eski çalışan Simon Lancaster ile isimsiz bir gazeteci arasındaki iş ilişkisinden bahsedildi. Apple’a göre eski personel şirkete gizli bilgiler toplamak ve bunu medyaya aktarmak için katıldı. Şimdi iki tarafın mahkeme karşısında yüzleşmesi beklenecek.

Apple o çalışanını ‘ticari sırları çalmak’ suçlamasıyla dava etti

Lancaster yaklaşık on bir yıl boyunca Apple’da çalıştı. LinkedIn sayfasındaki bilgilere göre MacBook Pro TouchBar, Apple Watch ve iPhone cihazları üzerinde çalıştı. Şirkette, gelecekteki donanım cihazları için malzemeleri değerlendirmek ve yeniliklerin prototipini oluşturmak olan adam, iddialara göre 1 Kasım 2019’a kadar şirket belgelerini çalmaya devam etti. Bu belgeler gazetede “Apple’dan gizli bir kaynaktan” imzasıyla yayınlandı.

Apple

Lancaster henüz bu iddialara ilişkin hiçbir yorum yapmadı. Apple ise konuya ilişkin sert çıkışlar yapmayı sürdürüyor. Şirket sözcüsü şu açıklamalarla olayı değerlendirdi:

On binlerce Apple çalışanı, müşterilerimizi memnu etmek ve dünyayı değiştirmeleri için onları güçlendirmek umuduyla her gün yeni ürünler, hizmetler ve özellikler üzerinde yorulmadan çalışıyor. Fikirleri ve gizli bilgileri çalmak, çabalarımızı baltalar. Apple’a ve müşterilere zarar verir.

Apple şimdi Lancaster’ın çaldığı ticari sırların sonucunda meydana gelen zararları tespit etmeye çalışıyor. Duruşma sırasında bu kaybı açıklayacak şirket ayrıca belge hırsızlığı yoluyla elde edilen tüm kazançları da Lancaster’dan geri almak istiyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple gizli belgelerini çalan çalışanına dava açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple gizli belgelerini çalan çalışanına dava açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple gizli belgelerini çalan çalışanına dava açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!