Okunma

Apple eski iPhone ve iPad modelleri için uyarı yaptı


20 Ekim 2019 Pazar 09:01
Apple eski iPhone ve iPad modelleri için uyarı yaptı

Güncelleme konusunda ilk akla gelen şirketlerden biri olan Apple, eski iPhone ve iPad cihazları için bir takım uyarılarda bulundu. Eski modellerin güncellenmesi gerektiğini belirten şirket, güncelleme yapılmayan telefonlarda oluşabilecek hatalar ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Güncellenmeyen eski iPhone ve iPad modellerinde GPS sorunu yaşanabilir

Apple eski model telefonları için geçtiğimiz aylarda güncelleme yayınlamıştı. Bu güncelleme ile birlikte GPS hatalarının giderildiğini belirten şirket, kullanıcıların bu güncellemeyi yapması konusunda uyarıda bulunmuştu.

2012 yılı ve öncesinde üretilen iPhone ve iPad modelleri için yayınlanan bu güncelleme GPS konumu, tarih ve saat hatalarını gideriyor. 6 Nisan 2019 tarihinde tespit edilen sorun GPS saat aktarımından kaynaklanıyor.

Apple iPhone 5 ve iPad 4 modellerinin iOS 10.3.4 sürümüne güncellenmesi gerektiğini belirtti. Şirket 1. Nesil iPad Mini, iPhone 4s, iPad 2, iPad 3 modellerinin de iOS 9.3.6 sürümüne güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi. iPod touch ve SIM kart desteği olmayan iPad modellerinde sorun bulunmadığını belirten firma, güncel cihazların da bu sorundan etkilenmediğini açıkladı.

GPS sorununun temel sebebi 1023 haftalık periyotlara sahip olması. 6 Ocak 1980 tarihi GPS periyotlarının ilk başlangıç tarihi olarak biliniyor. 21 Ağustos 1999 yılında 2. periyot başlangıcı yapıldı. Ancak Apple, eski cihazlarında 2. periyot ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadığı için 1023 haftalık periyot bittiğinde cihazlar tekrar başlangıç tarihine dönecek.

Eski iPhone ve iPad modellerine GPS sorunu için güncelleme yayınlandı

Bu sebepten dolayı şirket, 6 Nisan 2019 tarihinde duyuru yayınladı. Bu sorunu çözebilmek için yayınlanan güncellemenin periyot bitiminden önce yüklenmesi gerektiğini belirten Apple, eski iPhone ve iPad kullanıcılarını uyardı.

3 Kasım 2019 tarihine kadar güncelleme yapılmayan cihazlarda bu sorunun devam edeceğini belirten yetkililer, cihaz sahiplerinin güncelleme yapmaları gerektiğini belirtti.

Benzer şekilde başka marka ve model cihazlar da bu sorundan etkilenebilir. Marka gözetmeksizin eski cihazlarınızın GPS ile ilgili güncelleme alıp almadığını kontrol etmekte fayda var.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Apple eski iPhone ve iPad modelleri için uyarı yaptı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yaptım iphone 5 var sat ve tarih yanlış ara ara düzeliyor ama yine bozuluyor n3 manüel ne de otomatik çalışmıyor

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İphone6 ya var mı güncelleme

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2012 öncesi üretilmiş olanlar için gerektiğini belirtmişler. 7 yıllık cihazları kastediyorlar.

 4. Anonim dedi ki:

  ios 12.4.2 ile telefon görüşmelerinde karşı tarafın sesini duyamaz olduk. defalarca kere kendilerine sorunu ilettik ama nafile. yabancı forumlarda onlarca şikayet varken sen bunu çözme, sonra deki cihazları güncelleyin. güncelledikçe sıkıntılar oluşuyor!

 5. Anonim dedi ki:

  güncelleme yapın cihazınız çöp olsun ki yeni apple ürünleri kakalayalım size diyor.

  1. Anonim dedi ki:

   annen nasıl ?

" Apple eski iPhone ve iPad modelleri için uyarı yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple eski iPhone ve iPad modelleri için uyarı yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple eski iPhone ve iPad modelleri için uyarı yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "