Okunma

Apple Etkinliklerinin 10 Yılı


21 Ekim 2013 Pazartesi 19:58
Apple Etkinliklerinin 10 Yılı

Dünyanın en değerli markası olan Apple’ın bu başarısında pazarlamanın payı oldukça büyük. Şirketin kurucusu ve efsane CEO’su Steve Jobs’tan bu yana ürünlerini en iyi şekilde tanıtan ve pazarlayan markaların başında gelen Apple’ın klasikleşmiş ritüellerinden biri de ürün tanıtım etkinlikleri.


Canlı yayınlanan Apple Etkinliğini Yemek Eşliğinde İzleyenler

Birçok markanın sıradan basın toplantısı şeklinde geçen ürün lansmanları, Apple söz konusu olduğunda milyonlarca insanın heyecanlı bir maç izlermişçesine TV ya da PC’lerinin başına geçip takip ettiği bir olay haline gelebiliyor. Markayı seven sevmeyen herkes bir şekilde Apple etkinliklerinin takipçisi oluyor.

Bu durumun en büyük nedeni ise hem yıllar içinde gerçekleşen etkinliklerin çok önemli ürün tanıtımlarına sahne olması hem de içeriğinde müziğin, eğlencenin ve mizahın yer alması.

İşte son 10 yılda gerçekleşen ve efsanevi ürün tanıtımlarına sahne olan unutulmaz Apple etkinlikleri…

2007 İlk iPhone Tanıtımı – MacWorld

Apple’ın ünlü MacWorld fuarından henüz çekilmediği yıllar… Çekilmek bir yana, şirket en önemli duyurularını fuarın açılış günü gerçekleştiriyordu. 2007 yılında gerçekleşen bu etkinliğin mobil dünyayı baştan aşağı şekillendiren bir yeniliğe sahne olacağını kim bilebilirdi?

Steve Jobs kendine has iddialı üslubuyla telefonu yeniden icat ettiklerini o gün söylemişti. Apple, henüz günümüzdeki kadar kitleselleşmediğinden tanıtılacak ürün; yani iPhone hakkında çok fazla da bir şey bilinmiyordu.

Jobs’ın iPhone’u tanıtmasıyla birlikte salonda şok etkisi yaşandı. Dokunmatik ekranın, çoklu parmak özelliklerinin karşısında hayrete düşen izleyiciler şaşkınlıklarını gizleyemiyordu.

2007 iPhone etkinliği uzun yıllar bir benzerinin tekrarlanması güç, efsanevi bir etkinlik olarak hafızalardaki yerini aldı.

2007 Etkinliğinin Tamamı
(33.23’ten itibaren pinch to zoom karşısında hayrete düşen izleyiciler)

2009, WWDC – iPhone 3GS

İlk iPhone’un üzerinden 2 yıla yakın bir zaman geçmişti. Apple artık tanıtımlarını MacWorld’de değil, kendi geliştirici etkinliği Evrensel Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) gerçekleştiriyordu.

2009 etkinliği iPhone için “S” takısının da başladığı etkinlik oldu. Kendinden önceki iPhone 3G modeline göre daha hızlı olan cihazda hız vurgusu için “Speed” kelimesinin baş harfine yer verilmişi. Ancak bu harf zaman içinde gelecek nesillerin sonraki modelleri için de kullanıldı.

2011, iPhone 4S

Apple’ın belki de en büyük hayal kırıklığına sahne olan etkinliği de 2011 yılında gerçekleşen iPhone 4S etkinliği oldu. iPhone 4’ün piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir buçuk yıl sonra gerçekleşen etkinlik öncesi dedikodular büyük ekranlı iPhone’dan iki ayrı modele, damla şeklinde tasarımdan dahili projektöre kadar türlü iddialar içeriyordu.

Etkinlik sonunda bir buçuk yıl önce duyurulan iPhone 4 modelinin geliştirilmiş bir benzerini gören kitleler büyük hayal kırıklığı yaşamıştı. Buna rağmen iPhone 4S başarılı satış rakamlarına ulaştı.

2011 iPhone 4S etkinliği aynı zamanda Steve Jobs’ın rahatsızlığı nedeniyle yer alamadığı ve Tim Cook’un CEO sıfatıyla yönettiği ilk etkinlik oldu. Efsane CEO etkinlikten birkaç gün sonra hayata gözlerini yumdu.

2010, iPad ve Tablet Devrimi

Steve Jobs’ın efsane sunumlarından birine daha tanıklık ettiğimiz 2010 iPad etkinliği tıpkı 2007 iPhone etkinliği gibi yeni bir çağı müjdeledi. İki efsane ürün, iPhone ve Mac arasındaki boşluğu iPad’in dolduracağını açıklayan Jobs yeni bir çağı da müjdeliyordu; Post PC çağı…

Ona göre içerik tüketimine yönelik günlük işler için PC ve akıllı telefonlar arasında gerçekten işe yarar bir çözüme ihtiyaç vardı. Netbook’lar bu alana gözünü dikse de hiçbir işi layığıyla yapamıyorlardı. iPhone’da kendini ispat eden dokunmatik deneyimi, bu boşluğu doldurmak için en doğru tercihti ve iPad ile bu başarılacaktı.

Zaman Steve Jobs’ın öngörüleri doğrulandı ve günümüzde iPad başta olmak üzere tablet satışları PC pazarından çalmaya devam ediyor.

2003, iTunes Store Windows’ta

Apple’ın kişisel müzik çalar iPod ile yakaladığı büyük başarı artık Mac dünyasının sınırlarını zorluyordu. Günümüzde sadece tek bir Apple ürününe sahip kullanıcıların bile tanışık olduğu iTunes, 2003 etkinliğinde Windows kullanıcılarına “merhaba” dedi.

2005, İlk iPod Nano        

Apple, iPod ile kişisel müzik devrimini gerçekleştirmişti. Şimdi de markanın hamuruna uygun şekilde bu devrimi işlemeye başlayacaktı. Cihazlar olabildiğince küçülecek ancak işlevselliğinden ve şıklığından hiçbir şey kaybetmeyecekti.

iPod Nano, klasik iPod’a göre ölçülerini oldukça küçültmüştü. Bu yeni ürün “jean pantolonun cebindeki binlerce müzik” şeklinde tanıtılan iPod’tan farklı bir şekilde tanıtılmalıydı. Steve Jobs’ın espri yeteneği yine devredeydi. Yıllar önce ilk iPod tanıtımına jean pantalonunun cebinde iPod ile çıkan Jobs,bu defa yine kotunun cebinde iPod Shuffle ile çıkıyordu. Ama bu yeni cihaz kotun bozuk para cebine sığabiliyordu…

2008, Yekpare Macbook

Günümüzde hala çok estetik ve şık bulunan 13 ve 15 inç Macbook Pro tasarımının ilk olarak hangi ne zaman tanıtıldığını düşünüyorsunuz? Aradan geçen 5 yılı aşkın zamanın eskitemediği tasarım ilk kez 2008 yılında tanıtıldı. 13 inç için Macbook, 15 inç için Macbook Pro olarak anılan yekpare aluminyum kasalı tasarım, bir güncelleme sonra her iki ekran büyüklüğünde de Macbook Pro olarak karşımıza çıktı.

Apple’ın bu tasarımı o kadar beğenildi ki günümüzde hala varlığını sürdürüyor.

:: Apple etkinliklerini takip ediyor musunuz?

 

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple Etkinliklerinin 10 Yılı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple=steve jobs

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Steve jobs gitti şov bitti.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Vaaay azim abi güzel olmuş ellerine sağlık.

  Yekta Fırtına

" Apple Etkinliklerinin 10 Yılı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Etkinliklerinin 10 Yılı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Etkinliklerinin 10 Yılı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "