Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor


06 Şubat 2020 Perşembe 16:55
Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor

Bugün iOS 13.4, tvOS 13.4 ve macOS Catalina 10.15.4 betalarının yanı sıra piyasaya sürülen yeni Xcode 11.4 beta güncellemesi, geliştiricilerin iOS uygulamalarını, tvOS uygulamalarını ve Mac uygulamalarını tek bir satın alma fiyatıyla bir araya getirmelerine izin veren evrensel satın alma desteğine kavuşturdu. Apple ekosisteminde bulunan kullanıcıların, bundan sonra uygulamaları tek sefere mahsus satın almaları yeterli olacak. Peki evrensel iOS uygulama sistemi ne sunuyor?

evrensel ios uygulama sistemi apple catalyst

Evrensel iOS uygulama sistemi, macOS için geliyor

Yeni özellik, Apple’ın iPhone, iPad, Apple Watch ve tvOS platformları için uygulama sunma sistemine benziyor. Geliştiricilerin, Mac, iOS ve iPad için ayrı olarak yayınladığı uygulamalardan para kazanmak isterse, uygulamalarının ayrı sürümlerini farklı platformlar için dağıtma seçeneği korunuyor. Ancak evrensel uygulamalar Apple ekosistemi içerisinde daha yaygın halde bulunuyor.

Evrensel iOS uygulama özelliği, Apple’ın geliştiricileri daha fazla Catalyst uygulaması oluşturmaya teşvik etme planlarının büyük bir parçası gibi görünüyor. Evrensel satın alımlar Xcode 11.4’te varsayılan olarak etkinleştirilecek ve geliştiriciler evrensel satın alımları desteklemek için mevcut Mac uygulamalarını da ekleyebilecekler.

Apple Catalyst uygulamaları macOS 10.15 Catalina’da bu yılın başlarında aktif edilmişti. Bu fikir, Mac geliştiricilerinin, geleneksel olarak masaüstünde kullanılan AppKit yazılımı ile tüm uygulamayı yeniden yazmak zorunda kalmadan iOS uygulamalarını macOS’a aktarmayı kolaylaştırmak için Catalyst uygulamalarını kullanabilmeleri sağlanmıştı.

Bununla birlikte, evrensel satın alımlar sunan Apple, tüketicinin telefonundan satın aldığı uygulama için macOS’da tekrar ödeme yapmayacak olması, Catalyst uygulamalarının yaygınlaşmasına da yardımcı olabilir.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  telefonlar artık yükden kalkamıyor

" Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!