Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı


26 Şubat 2021 Cuma 15:30
ABONE OL
Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı

Apple, bu yıl yürürlüğe giren yeni bir yasaya uymak için Fransa’daki çevrimiçi mağazasına iPhone ve MacBook tamir edilebilirlik puanlarını ekledi. Şirket, derecelendirmede bir cihazın ne kadar kolay sökülebileceği ve onarım kılavuzlarının ve yedek parçaların mevcudiyeti gibi özellikleri yer verdi.

Her bir ürünün nihai puanının bağlantıları, nasıl hesaplandıklarına ilişkin ayrıntılarla birlikte destek sayfasında görünüyor.

Apple, Fransa’daki yasa nedeniyle yeni raporları halka açıkladı

Açıklanan raporlarda, Apple ürünlerinin derecelendirmeleri, ürünler ve nesiller arasında farklılık gösteriyor. Örneğin, iPhone 12 serisinin tümü 10 üzerinden altı puan alırken, önceki yılın iPhone 11’leri 4,5 ile 4,6 arasında daha düşük derecelendirildi.

apple tamir edilebilirlik

Ayrıntılı puanlama değerlendirmesine göre  ortaya çıkan iyileştirme, yeni iPhone’ların önceki yılın modellerine göre daha kolay tamir edilebilmesi ve yedek parçaların telefonun maliyetine göre daha ucuz olmasından kaynaklanıyor. Onarılabilirlik puanları 5,6 ile 7 arasında değişen MacBook modelleri arasında daha az fark var.

apple tamir edilebilirlik

Onarılabilirlik puanları, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni bir Fransız yasası tarafından zorunlu tutuldu. Farklı üreticilere ait bir web sitesi kataloglama skorlarına göre, geçen yıl Fransa’daki elektrikli cihazların yalnızca yüzde 40’ının bozulduktan sonra onarıldığını belirtiyor.

Hükümet bu puanları, tüketicileri eğitmek ve üreticilere iyileştirme yapma konusunda baskı yapmak için kullanarak beş yıl içinde bu oranı yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyor.

Apple dışında yasadan etkilenen bir başka teknoloji şirketi Samsung, Galaxy S21 Plus için tamir edilebilirlik skorunu bir önceki yıl satışa çıkardığı modeline kıyaslama yaparak çevrimiçi onarım kılavuzu sunduğunu açıkladı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?