Apple, GreenPeace’den Tırstı!


21 Mayıs 2012 Pazartesi 16:30
Apple, GreenPeace’den Tırstı!

Her şirket tabiki paraya önem verir. Şirketlerin ayakta durabilmesi için kar etmeleri yani para gereklidir. Fakat para politikaları konusunda en acımasız firmalardan biri hiç kuşkusuz Apple.

Apple‘ın pek çok modelindeki board’ları üreten Foxconn’daki kötü çalışma şartlarını düşündüğümüzde ve bu kadar büyük gelire sahip bir firmanın pek çok hayır projesinde bulunmaması yeterli örnekler olarak gösterilebilir.

Apple geçtiğimiz haftalarda GreenPeace tarafından protesto edilmişti. Apple‘ın yeni teknolojilerinden iCloud‘a güç veren veri merkezlerinin fosil yakıtlarla çalıştıran Apple‘a yapılan protesto, Apple‘dan yanıt aldı.

Apple, Kuzey Carolina‘daki veri merkezi ve güneş enerjisi planlarıyla ilgili daha detaylı bir açıklama yayınladı. Apple’ın verdiği bilgiler göre şirket Maiden‘daki veri merkezinde 1 değil 2 güneş enerjisi tesisi birden açacak. Apple 2012 sonundan itibaren söz konusu tesiste tamamıyla güneş enerjisinden yararlanacaklarını açıklıyor.

GreenPeace‘in eylemi oldukça fazla ses getirdi ve Apple firması da veri merkezleri ve çevre politikalarıyla ilgili bir açıklama yayınlamak zorunda kaldı.

Firma bir süre önce Kuzey Carolina‘daki veri merkezinde güneş enerjisi kullanacağını açıklamıştı. Şimdi bu açıklama ile beraber daha çok detay ortaya çıktı. Açıklamaya göre Apple, yeni veri merkezinde 2012 sonu yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanacak. Yapılan yeni açıklamaya göre Maiden’daki tesiste iki adet yüksek verimliliğe sahip solar hücre ve hareketli güneş enerjisi takip panelleri kullanılacak.

Apple bu veri merkezlerindeki güç ihtiyacının yüzde 60‘ını kendisi karşılayacak. Geri kalan yüzde 40’ını ise doğal üretilen enerjileri satın alarak sağlayacak. Apple diğer veri merkezleri ile ilgili bir açıklama yapmadı. Yani onların durumu belirsizliğini koruyor.

:: Büyük firmaların yenilenebilir enerji ile tesislerini çalıştırması gerekli değil mi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

işte apple’ı bu yüzden seviyorum ^^

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Yenilenebilir enerji sistemleri temiz olsa da ilk kurulumu fazla maliyetli, bu maliyet apple gibi bir firmaya dokunmaz ama şirketlerin genel politikası; Bu sisteme 10 birim para verip kendini 10 yılda amorti etmesini beklemek yerine 5 birim para verip 10 yıl fosil yakıt kullanırım düşüncesindeler…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Foxconndaki şartlarda apple kadar foxconnunda suçlu olduğunu es geçmeyelim.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Bu haber 999 kez okundu 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

o kadar bina varken taka taka apple’ın 2 tane binasına mı takmış

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

HEE APPLE BUNDAN SEV 3.DUNYA ULKELERİNİN BUTUN KAYNAKLARINI SOMURSUN ORDA YAKSIN YIKSIN ABDDE SOLAR ENERJİ KURMUS O DA Bİ TANESİNDE GİDİN BİDE GOOGLEİN YAPTIKLARINI ARASTIRIN BU KONULARDA YAPTIGI ARGE CALISMALARI İLE EN ONDE GOOGLE GELİOO

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Green peace kimmiş ki neden tırssın ? Apple sadece biz duyarlıyız bakın biz yeşilciyiz imajı katması için yapmıştır bunu kendine belkide o green peacecileri bilerek ve isteyerek çağırmıştır maksat haber olmak olabilir. Hiçbir şirket yok çevre iyi olacak yok millet aç bunu düşünmez kar’a bakar

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Green Peace artık alabildiğine ticari spekülasyonlarla reklam toplayarak ayakta kalan bir yapıda bu işin danışıklı dövüş olmadığı ne malum, Green Peace’in eylemleri için gelen spam maillere cevap atmaya kalktım mailler gitmiyor insan bir şey soramıyor sadece olmasın diye çıkıp insanların gözünü boyuyorlar. Çinde neden yapmıyorlar bu eylemleri Amerikadaki serveri güneş enerjisiyle çalışır hale getirmek kolay koy birkaç tane pervane çözülür iş, peki ya Çin’deki üretim yapan fabrikalarda neden eylem yapmıyorsun. Hes’e hayır diye mail atarlar, sonraki gün nükleer’e hayır diye, sonraki gün termik santrallere sorarsın ne kullanacağız her yerde rüzgar mı var fabrikaları çalıştıracak tek tek bakınca nükleer zararlı dersin birkaç on tane hes kurup doğayı tahrip edeceğine bir tane nükleer kurunca ülke kurtuluyor gelecek kurtuluyorsa nükleer mantıksızmı, termik santral doğayı mahfediyor çevresindeki insanları kanser ediyor, HES akarsuların yataklarını bozuyor canlı yaşamı bitiriyor bunları tek tek yazınca hepsine ayrı ayrı karşıyız, peki ya istanbulun elektrik ihtiyacına cevap verecek güneş enerjisi sistemi ne kadar olmalı maliyet ne ülkenin bütçesini kaç kere katlıyor çözüm ne bu ülke insanları elektrik üretemezse ülkemizin kaynaklarını (kömür, akarsu) kullanamayacak doğal gaz, petrol gibi dış kaynaklı yakıtlara mahkum olup başka devletlere muhtaç yaşayacak acaba green peace’in kendisi de bizzat bu muhtaçlığı sağlamak için kamu oyu oluşturmakla mı uğraşıyor? Arapların petrolünü çıkarırkenki kirliliği neden protesto etmiyor, Amerikanın güneyindeki petrol kazası dünyanın en büyük petrol kirliliğini yarattı neden bu konuda tek ses çıkmıyorda apple’ın sunucusunun tükettiği elektriğin derdine düşmüş gibi yapılıyor. Yeter artık insanları sömürdüğünüz. İnsanlar bu düzenden kaçmak için dürüst insanlara destek vermek istiyor birşeyler yapmak yapana destek olmak istiyor inanmak istiyor ama inanmaya çalıştığımız insanlar bizim karşı olduğumuz dünyadan daha yalan.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

SDN OKURU demiş ki:
Yenilenebilir enerji sistemleri temiz olsa da ilk kurulumu
fazla maliyetli, bu maliyet apple gibi bir firmaya
dokunmaz ama şirketlerin genel politikası; Bu sisteme 10
birim para verip kendini 10 yılda amorti etmesini
beklemek yerine 5 birim para verip 10 yıl fosil yakıt
kullanırım düşüncesindeler…

iste gercekler bu… Apple tez zamanda iflas ederde kurtuluruz…

" Apple, GreenPeace’den Tırstı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, GreenPeace’den Tırstı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, GreenPeace’den Tırstı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi