Apple, GreenPeace’den Tırstı!


21 Mayıs 2012 Pazartesi 16:30
Apple, GreenPeace’den Tırstı!

Her şirket tabiki paraya önem verir. Şirketlerin ayakta durabilmesi için kar etmeleri yani para gereklidir. Fakat para politikaları konusunda en acımasız firmalardan biri hiç kuşkusuz Apple.

Apple‘ın pek çok modelindeki board’ları üreten Foxconn’daki kötü çalışma şartlarını düşündüğümüzde ve bu kadar büyük gelire sahip bir firmanın pek çok hayır projesinde bulunmaması yeterli örnekler olarak gösterilebilir.

Apple geçtiğimiz haftalarda GreenPeace tarafından protesto edilmişti. Apple‘ın yeni teknolojilerinden iCloud‘a güç veren veri merkezlerinin fosil yakıtlarla çalıştıran Apple‘a yapılan protesto, Apple‘dan yanıt aldı.

Apple, Kuzey Carolina‘daki veri merkezi ve güneş enerjisi planlarıyla ilgili daha detaylı bir açıklama yayınladı. Apple’ın verdiği bilgiler göre şirket Maiden‘daki veri merkezinde 1 değil 2 güneş enerjisi tesisi birden açacak. Apple 2012 sonundan itibaren söz konusu tesiste tamamıyla güneş enerjisinden yararlanacaklarını açıklıyor.

GreenPeace‘in eylemi oldukça fazla ses getirdi ve Apple firması da veri merkezleri ve çevre politikalarıyla ilgili bir açıklama yayınlamak zorunda kaldı.

Firma bir süre önce Kuzey Carolina‘daki veri merkezinde güneş enerjisi kullanacağını açıklamıştı. Şimdi bu açıklama ile beraber daha çok detay ortaya çıktı. Açıklamaya göre Apple, yeni veri merkezinde 2012 sonu yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanacak. Yapılan yeni açıklamaya göre Maiden’daki tesiste iki adet yüksek verimliliğe sahip solar hücre ve hareketli güneş enerjisi takip panelleri kullanılacak.

Apple bu veri merkezlerindeki güç ihtiyacının yüzde 60‘ını kendisi karşılayacak. Geri kalan yüzde 40’ını ise doğal üretilen enerjileri satın alarak sağlayacak. Apple diğer veri merkezleri ile ilgili bir açıklama yapmadı. Yani onların durumu belirsizliğini koruyor.

:: Büyük firmaların yenilenebilir enerji ile tesislerini çalıştırması gerekli değil mi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Apple, GreenPeace’den Tırstı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Yenilenebilir enerji sistemleri temiz olsa da ilk kurulumu
  fazla maliyetli, bu maliyet apple gibi bir firmaya
  dokunmaz ama şirketlerin genel politikası; Bu sisteme 10
  birim para verip kendini 10 yılda amorti etmesini
  beklemek yerine 5 birim para verip 10 yıl fosil yakıt
  kullanırım düşüncesindeler…

  iste gercekler bu… Apple tez zamanda iflas ederde kurtuluruz…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Green Peace artık alabildiğine ticari spekülasyonlarla reklam toplayarak ayakta kalan bir yapıda bu işin danışıklı dövüş olmadığı ne malum, Green Peace’in eylemleri için gelen spam maillere cevap atmaya kalktım mailler gitmiyor insan bir şey soramıyor sadece olmasın diye çıkıp insanların gözünü boyuyorlar. Çinde neden yapmıyorlar bu eylemleri Amerikadaki serveri güneş enerjisiyle çalışır hale getirmek kolay koy birkaç tane pervane çözülür iş, peki ya Çin’deki üretim yapan fabrikalarda neden eylem yapmıyorsun. Hes’e hayır diye mail atarlar, sonraki gün nükleer’e hayır diye, sonraki gün termik santrallere sorarsın ne kullanacağız her yerde rüzgar mı var fabrikaları çalıştıracak tek tek bakınca nükleer zararlı dersin birkaç on tane hes kurup doğayı tahrip edeceğine bir tane nükleer kurunca ülke kurtuluyor gelecek kurtuluyorsa nükleer mantıksızmı, termik santral doğayı mahfediyor çevresindeki insanları kanser ediyor, HES akarsuların yataklarını bozuyor canlı yaşamı bitiriyor bunları tek tek yazınca hepsine ayrı ayrı karşıyız, peki ya istanbulun elektrik ihtiyacına cevap verecek güneş enerjisi sistemi ne kadar olmalı maliyet ne ülkenin bütçesini kaç kere katlıyor çözüm ne bu ülke insanları elektrik üretemezse ülkemizin kaynaklarını (kömür, akarsu) kullanamayacak doğal gaz, petrol gibi dış kaynaklı yakıtlara mahkum olup başka devletlere muhtaç yaşayacak acaba green peace’in kendisi de bizzat bu muhtaçlığı sağlamak için kamu oyu oluşturmakla mı uğraşıyor? Arapların petrolünü çıkarırkenki kirliliği neden protesto etmiyor, Amerikanın güneyindeki petrol kazası dünyanın en büyük petrol kirliliğini yarattı neden bu konuda tek ses çıkmıyorda apple’ın sunucusunun tükettiği elektriğin derdine düşmüş gibi yapılıyor. Yeter artık insanları sömürdüğünüz. İnsanlar bu düzenden kaçmak için dürüst insanlara destek vermek istiyor birşeyler yapmak yapana destek olmak istiyor inanmak istiyor ama inanmaya çalıştığımız insanlar bizim karşı olduğumuz dünyadan daha yalan.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Green peace kimmiş ki neden tırssın ? Apple sadece biz duyarlıyız bakın biz yeşilciyiz imajı katması için yapmıştır bunu kendine belkide o green peacecileri bilerek ve isteyerek çağırmıştır maksat haber olmak olabilir. Hiçbir şirket yok çevre iyi olacak yok millet aç bunu düşünmez kar’a bakar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  HEE APPLE BUNDAN SEV 3.DUNYA ULKELERİNİN BUTUN KAYNAKLARINI SOMURSUN ORDA YAKSIN YIKSIN ABDDE SOLAR ENERJİ KURMUS O DA Bİ TANESİNDE GİDİN BİDE GOOGLEİN YAPTIKLARINI ARASTIRIN BU KONULARDA YAPTIGI ARGE CALISMALARI İLE EN ONDE GOOGLE GELİOO

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  o kadar bina varken taka taka apple’ın 2 tane binasına mı takmış

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haber 999 kez okundu 😀

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Foxconndaki şartlarda apple kadar foxconnunda suçlu olduğunu es geçmeyelim.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yenilenebilir enerji sistemleri temiz olsa da ilk kurulumu fazla maliyetli, bu maliyet apple gibi bir firmaya dokunmaz ama şirketlerin genel politikası; Bu sisteme 10 birim para verip kendini 10 yılda amorti etmesini beklemek yerine 5 birim para verip 10 yıl fosil yakıt kullanırım düşüncesindeler…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  işte apple’ı bu yüzden seviyorum ^^

" Apple, GreenPeace’den Tırstı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, GreenPeace’den Tırstı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, GreenPeace’den Tırstı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?