Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında


10 Ekim 2020 Cumartesi 21:03
Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında

Daha güvenli olması, vaatlerinden bir tanesi olan Mac bilgisayarlar için tartışmalar alevlendi. Hepimizin kişisel bilgilerinden ve siber güvenliğinden sorumlu olan şirket için bir güvenlik sorunu gündeme geldi. Jailbreak araştırmacılarının iddialarına göre Apple’ın güvenlik çipleri büyük güvenlik açığı içeriyor. Apple güvenlik açığı iddiaları ile ilgili detaylar haberimizde.

Apple güvenlik açığı ile karşı karşıya

Apple zaman zaman güvenlik çiplerinde geliştirmeler yapıyor. Bu çipler, Mac’leri siber tehditlere karşı korumalı hale getiriyor. Apple T2 güvenlik çipi, şu an Apple’ın en güncel güvenlik çipidir. Bu çip, 2018 ve sonrasında çıkan Mac cihazlarda bulunuyor. 2017 yılında bu çip geliştirildiğinde önceki sürümlere göre bazı eklemeler barındırıyordu. Mac cihazlar bu eklemeler sayesinde TouchID, cihazımı bul ve aktivasyon kilidi gibi özelliklere daha güvenli erişme imkanına sahip oldu.

apple güvenlik açığı

Ortaya çıkan bir bypass yöntemi Mac cihazların güvenliğini devre dışı bırakabiliyor, hatta Touch Bar üzerinde oyun bile oynatabiliyor. Apple T2 çipinin güvenliği sağlamak için getirdiği özellikleri aynı zamanda zarar getirmek için kullanılabiliyor. Checkm8 olarak bilinen bu güvenlik tehdidi Apple’ın A5-A11 (2011-2017) arası tüm çiplerinde mevcuttu, tehdidin hala ortadan kaldırılmamış olması korkutuyor. Checkm8 ile neler yapılabildiğini ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu açığın bir yazılım güncellemesi ile düzeltilmesi ne yazık ki mümkün görünmüyor. Çipin kendisinde bir düzeltme yapılmadıkça Checkm8 sorunuyla baş başa olacağız. Apple tarafından henüz bir açıklama gelmemiş olsa da bu güvenlik sorunlarının çözülmesini umut ediyoruz.
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Güvenlik ve apple güldürmeyin beni.

cemokolatesla
cemokolatesla
3 ay önce

Kubuntu Kullanan bne 😀

" Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme