Apple’dan kişisel veri güvenliği adına yeni adım


15 Aralık 2020 Salı 14:11
Apple’dan kişisel veri güvenliği adına yeni adım

Apple, geliştiricilerin kullanıcılara daha fazla güvenlik detayı sunacağı yeni  kurallarını duyurdu. Apple’ın yeni kuralları üzerine bundan sonra bir uygulamayı indirmeden önce o uygulamanın hangi verilerinizi topladığını ve ne tür izleme yollarına başvurduğunu açık ve şeffaf bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Geliştiriciler hangi verileri topladığını paylaşacak!

Haziran ayında gerçekleştirilen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Apple; artık App Store’daki geliştirilmiş olan uygulamaların topladığı verilerin, kullanıcıların kolay ve şeffaf bir şekilde görüntüleyebileceğine dair bir duyuruda bulunmuştu. 8 Aralık tarihinden itibaren başlayan bir uygulama ile iOS 14.3 güncellemesinden sonra; iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS tabanlı cihazlarda geliştirilen uygulamalar güncelleme aldığında artık ne gibi veriler topladığını kullanıcılara şeffaf bir şekilde sunması gerekiyor. Bu program ile Apple; kullanıcıların bir uygulamayı indirirken daha kolay karar verebilmesini ve uygulamaların şeffaflığı hakkında daha bilinçli olmasını hedefliyor.

Apple hangi verilerinizi topluyor? Artık herkese açık...

Uygulamaların ne tür veriler topladığını 3 ana başlık altında görüntüleyebileceksiniz: “sizi izlemek için kullanılan veriler”, “sizinle ilişkilendirilen veriler” ve “sizinle ilişkilendirilmeyen veriler”.  Sizi izlemek için kullanılan veriler başlığı altında uygulamanın sizi izlemek için nasıl bir yol izlediğini görüntüleyebilecekken, sizinle ilişkilendirilen veriler kısmı ile uygulamadaki kimliğiniz ve aygıtınız hakkında Apple’dan çekilen verileri görüntüleyebileceksiniz.

iOS 14.3 güncellemesini aldığınızda her uygulama için direkt olarak bu verilere erişemeyebilirsiniz. Sadece güncelleme alan uygulamalar için zorunlu tutulan bu özelliğin oturması için App Store’da kullanılan uygulamaların çoğunluğunun güncelleme alması gerekiyor.

Daha fazla şeffaflık vurgusu

Apple’dan yeni veri güvenliği konusunda yapılan açıklamada “Bu, kullanıcıların uygulamaların kendileri hakkında ne gibi veriler topladığına dair daha fazla şeffaflık ve bilgiye sahip olmalarına yardımcı olacak yenilikçi ve yeni bir programın başlangıcını temsil ediyor. Kullanıcıların bilinçli kararlar alabilmeleri için tüm geliştiricilerin veri toplama ve kullanım uygulamalarının şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz. Bu iddialı bir program ve tüm uygulamalar için anlaşılması kolay bir sistem oluşturmak önemli bir sorumluluk. Zaman içinde kullanıcılar ve geliştiriciler için en iyi sonuç veren özellikleri öğrenmemizle birlikte sistem de elbette gelişecek” denildi.
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Apple kendi uygulamaları için bunu paylaşıyor mu, mesajlaşma, haritalar gibi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bunu Android 10 yıldır yapıyor. Welcome to Apple world!

" Apple’dan kişisel veri güvenliği adına yeni adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan kişisel veri güvenliği adına yeni adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan kişisel veri güvenliği adına yeni adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!