Okunma

Apple yeni iPhone’lardan önce yükselişe geçti!


03 Eylül 2018 Pazartesi 09:00
Apple yeni iPhone’lardan önce yükselişe geçti!

Yeni iPhone modellerinin tanıtılmasına dokuz gün gibi oldukça kısa bir süre ( 12 Eylül tarihinde ) kalırken, Apple hisselerinde ciddi bir yükseliş yaşanıyor. Aslında, Ağustos ayında başlayan bu yükseliş için beklentiler bu şekilde değildi.

Geçtiğimiz ay piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan Apple’ın hisseleri, neredeyse yüzde 10’luk bir yükseliş ile 228.87 dolar seviyesine gelmişti. Ancak, analistlerin beklentisi 1 trilyon doların ardından tekrar düşüş yaşanacağı yönündeydi.

Küçük bir düşüşün ardından tekrar yükselişe geçildi. Zira, finansal gücü oldukça yüksek olan bazı şirketler, 12 Eylül tarihinde Steve Jobs Theater’da tanıtılacak yeni iPhone modelleri öncesinde yüklü miktarda hisse senedi satın aldı.

Apple hisseleri yeni iPhone’lardan önce yükselişe geçti!

Bu şirketler tipik bir şekilde yeni iPhone’lar duyurulduğunda bu hisseleri satarak hızlı bir şekilde kar etmeyi hedefliyorlar. Yatırım fonu Vanguard ve Blackrock şu anda Apple’da en fazla hisseye sahip olan şirketler. Berkshire Hathaway şirketi ise 250 milyon doları aşan hissesi ile Apple’ın en büyük üçüncü hissedarı.

Apple hisseleri yeni iPhone'lardan önce yükselişe geçti!

Yıllar öncesinde Apple hissesi satın alan şirket ve bireylerin paraları onlarca kat değer kazandı. Zira, 2007 yılında Apple hisseleri 17 dolar seviyesindeydi. Günümüz değeri ile kıyasladığımızda 13 katın üzerinde bir değer artışı yaşandı.

 
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple yeni iPhone’lardan önce yükselişe geçti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple yeni iPhone’lardan önce yükselişe geçti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple yeni iPhone’lardan önce yükselişe geçti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "