Okunma

Apple iCloud kullanıcı verileri Google bulutunda!


26 Şubat 2018 Pazartesi 23:59
Apple iCloud kullanıcı verileri Google bulutunda!

Apple, merak edilen önemli bir konuya sonunda açıklık getirdi. Şirket, iCloud kullanıcı verileri için Google Bulut Platformu kullandığını resmen onayladı. Peki, bu durum kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Bazı iCloud kullanıcı verileri, Google Bulut Platformu’nda depolanıyor!

Yapılan açıklamaya göre, şifrelenmiş iCloud hesap verilerini depolamak için Google Bulut Platformu kullanılan iki üçüncü parti servisten birisi durumunda. Apple, bu şifrelenmiş verilerin herhangi bir kullanıcı tanımlayan bilgi içermediğini üstüne basarak söylüyor.

Geçtiğimiz ay güncellenen iOS Güvenlik Kılavuzu ile Amazon S3 ve Google Bulut Platformu gibi üçüncü parti depolama servislerinde de veri saklandığı ifade edilmişti. Kılavuzun önceki versiyonunda ise Microsoft Azure servisi yer alırken Google bulutunun adı geçmiyordu. Ek depolama ihtiyaçları için Amazon S3 ise hali hazırda kullanılmaktaydı.

iCloud

Apple bulut servisi kullanıcıların kişilerini, takvimlerini, fotoğraflarını, dokümanlarını ve daha fazlası saklıyor. Parçalara ayrılan her bir dosyanın ise AES-128 ve SHA-256 anahtarları ile şifrelendiğini ve bu dosyaların Google bulutunda depolanmasının herhangi bir güvenlik endişesi oluşturmadığını belirtelim. Tabii ki Google’ın sunucularındaki bu dosyalara erişme gibi bir şansı da yok.

Apple’ın 2016 yılında Google bulut servisi için milyonlarca dolarlık bir anlaşma yaptığı söylentilerini de not olarak düşelim.

:: Apple’ın rakibi Google’da veri saklaması konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple iCloud kullanıcı verileri Google bulutunda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple iCloud kullanıcı verileri Google bulutunda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple iCloud kullanıcı verileri Google bulutunda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "