Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar


18 Kasım 2014 Salı 08:40
Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar

Her ne kadar Samsung ile Apple birbirleriyle davalık olsalar da, ikisi bir taraftan çok da sıkı fıkı iki partner. Samsung Electronics, Mobile kısmını bir kenara koyduğumuzda dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinin başında yer alıyor.

RAM ve NAND flash bellek yongaları olsun, işlemci olsun, bir elektronik cihazın içerisinde yer alacak pek çok çip bileşeni, Samsung tarafından üretiliyor. Bu noktada da dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olan Samsung, yine dünyanın en önemli üreticilerinden biri olan Apple, ortak çıkarlar konusunda iyi anlaşmak zorundalar. 

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki A8’i TSMC üretmişti

İki firma arasında yaşanan gerginliklerden sonra Samsung yerine başka üreticiler arayan Apple, en son işlemcilerini TSMC’ye ürettirmişti. Tabi bu karardan 2016 yılında vazgeçecek gibi gözüküyor. Çünkü Samsung’un yaptığı yatırımlarla 14nm üretim süreci epey hızlandı.

İşlemci üretiminde ibre Samsung’a kaydı

Uzun zamandır Samsung’un ürettiği Apple’ın A serisi mobil işlemcileri, son yıllardaki dava süreçlerinden sonra Apple, başka üreticilere ürettirmek istedi. Bu noktada da en önemli üretici TSMC olmuştu. Fakat Apple ile TSMC’nin teni tam uyuşmadı. 

Apple, yaşanan sorunlardan sonra Samsung’a güveniyor ve yeni bir anlaşmaya yeşil ışık yakıyor. Tabi son çeyrekte gelirleri azalan Samsung için de Apple çok büyük bir müşteri. Kısaca iki firma birbirini kaybetmek istemedi.

Yapılan anlaşmaya göre Samsung, 2016 yılında Apple’ın A serisi işlemcilerinin yüzde 80‘ini tedarik edecek. Bu da milyonlarca dolarlık Samsung için bir gelir olacak. Tabi uzun süredir A serisi işlemcilerini üreten Samsung ile devam etmek, Apple için de avantaj.

Bakalım firmalar arasındaki bu tatlı rüzgar ne kadar daha sürecek?

:: Samsung ile Apple’ın tedarik iş birliğinin yanında, iki büyük rakip olmaları hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
24 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

burdan çıkan sonuç şudur… it iti ısırmaz…

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

SAMSUNG OLMASA NE YAPACAK ACABA APPLE:) TABİ SAMSUNG KENDİNDEN DAHA İYİ BİR İŞLEMCİ ÜRETECEK HALİ YOK O YÜZDEN SAMSUNG KING

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Sizde bir birinizi yiyin fanboyluk yapın bakın adamlar anlaşıklar bile boşu boşuna bir birinize saydırıyorsunuz… Bütün büyük şirketler birbirine ihtiyacı vardır kimi başka parçayı üretir,kimi yazılım sürer piyasaya öyle yada böyle parayı götürürler…

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Apple baktı farklı firmalarla bu işi çözemiyor. Sorunlar çıkıyor… geriye dönüşe başladı.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

bunlarda gelin kaynana gibi hem birbirlerini yerler hem aynı sofrada yemek yerler.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

samsung arge ye çok para harcamasindan ötürü chip set tarafında çok güçlü çözümler üretmeye başladı. 14 nm yi 2016 da çıkarırlar

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung acaba Apple için bir üç kağıt yapar mı ki. Apple 6 ay sona geri toplamasında, Samsung tehlikeli rakip ve iş birlikçi.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Apple kullanip Samsung’a b*k atan gizli Samsungculara selam olsun.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung iyi Apple iyi Samsung kötü Apple kötü bana göre.. iPhone telefonlarının özellik konusunda hiçbir iddası ve farklılığı olmamasına rağmen arkadaki Apple amblemi ile her sene aynı telefonları modifiye edip tüketiciye sunuyo ve tüketici de bunları yiyo

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung üretimde iyi fakat apple yazılımda bir numara

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Arkadaşım işlemci olaylarına bir bakın ya o nasıl yorum cahil cahil Samsung kendinden daha iyi işlemci üretmezmiş, la kumda oyna

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

samsung işlemci konusunda başarılı değil ki apple neden tercih etti.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

ee nedemişler
büyük aşklar büyük kavgalarla başlar
apple ile samsung gibi 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Dostunu yakın tut düşmanını daha yakın

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Haberi anlayamayanlar için söylüyorum. Apple’ın işlemcileri Samsung’un fabrikalarında üretilecek. Mimari ve tasarım Apple’dan üretimve işçilik Samsung’tan yani.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bu haberi nasıl okuyorsunuz ? Samsung sadece Işlemciyi üretiyor , TASARLAMİYOR!! Tasarladığın bir ürünü ver adamlar bassın, bu kadar.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Android işletim sistemini samsung üretti sananlar burda bir de uzman kişi gibi yorum yapıyor. Bu apple fanları Dünya’dan bihaber dostum.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

ya şu iosun s3 e romu falan atılmıyor mu arkadaşlar ya androidden kat kat üstün birde bu ramleri falan kullansa ne olur acaba ben denemek isterdim

What The Hell
What The Hell
6 yıl önce

Aþk baþka iþ baþka onun gibi bir þey olmuþ. Bana göre firmalar açýsýndan mantýklý. Hem Samsung’un düþen gelirlerinde bi artma olur,Apple seri üretim sýkýntýsý yaþamadan karýný katlamaya ***** />

En son Apple’ýn deðeri 686 milyar dolardý ve her geçen gün rekor kýrarak artýyor. Adamlar doðru strateji ve iyi bir pazarlama ile dünyanýn en pahalý þirketi.

" Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2