Okunma

Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar


18 Kasım 2014 Salı 08:40
Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar

Her ne kadar Samsung ile Apple birbirleriyle davalık olsalar da, ikisi bir taraftan çok da sıkı fıkı iki partner. Samsung Electronics, Mobile kısmını bir kenara koyduğumuzda dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinin başında yer alıyor.

RAM ve NAND flash bellek yongaları olsun, işlemci olsun, bir elektronik cihazın içerisinde yer alacak pek çok çip bileşeni, Samsung tarafından üretiliyor. Bu noktada da dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olan Samsung, yine dünyanın en önemli üreticilerinden biri olan Apple, ortak çıkarlar konusunda iyi anlaşmak zorundalar. 

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki A8’i TSMC üretmişti

İki firma arasında yaşanan gerginliklerden sonra Samsung yerine başka üreticiler arayan Apple, en son işlemcilerini TSMC’ye ürettirmişti. Tabi bu karardan 2016 yılında vazgeçecek gibi gözüküyor. Çünkü Samsung’un yaptığı yatırımlarla 14nm üretim süreci epey hızlandı.

İşlemci üretiminde ibre Samsung’a kaydı

Uzun zamandır Samsung’un ürettiği Apple’ın A serisi mobil işlemcileri, son yıllardaki dava süreçlerinden sonra Apple, başka üreticilere ürettirmek istedi. Bu noktada da en önemli üretici TSMC olmuştu. Fakat Apple ile TSMC’nin teni tam uyuşmadı. 

Apple, yaşanan sorunlardan sonra Samsung’a güveniyor ve yeni bir anlaşmaya yeşil ışık yakıyor. Tabi son çeyrekte gelirleri azalan Samsung için de Apple çok büyük bir müşteri. Kısaca iki firma birbirini kaybetmek istemedi.

Yapılan anlaşmaya göre Samsung, 2016 yılında Apple’ın A serisi işlemcilerinin yüzde 80‘ini tedarik edecek. Bu da milyonlarca dolarlık Samsung için bir gelir olacak. Tabi uzun süredir A serisi işlemcilerini üreten Samsung ile devam etmek, Apple için de avantaj.

Bakalım firmalar arasındaki bu tatlı rüzgar ne kadar daha sürecek?

:: Samsung ile Apple’ın tedarik iş birliğinin yanında, iki büyük rakip olmaları hakkındaki düşünceleriniz neler?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar”

 1. What The Hell dedi ki:

  Aþk baþka iþ baþka onun gibi bir þey olmuþ. Bana göre firmalar açýsýndan mantýklý. Hem Samsung’un düþen gelirlerinde bi artma olur,Apple seri üretim sýkýntýsý yaþamadan karýný katlamaya ***** />

  En son Apple’ýn deðeri 686 milyar dolardý ve her geçen gün rekor kýrarak artýyor. Adamlar doðru strateji ve iyi bir pazarlama ile dünyanýn en pahalý þirketi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ya şu iosun s3 e romu falan atılmıyor mu arkadaşlar ya androidden kat kat üstün birde bu ramleri falan kullansa ne olur acaba ben denemek isterdim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Android işletim sistemini samsung üretti sananlar burda bir de uzman kişi gibi yorum yapıyor. Bu apple fanları Dünya’dan bihaber dostum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberi nasıl okuyorsunuz ? Samsung sadece Işlemciyi üretiyor , TASARLAMİYOR!! Tasarladığın bir ürünü ver adamlar bassın, bu kadar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi anlayamayanlar için söylüyorum. Apple’ın işlemcileri Samsung’un fabrikalarında üretilecek. Mimari ve tasarım Apple’dan üretimve işçilik Samsung’tan yani.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dostunu yakın tut düşmanını daha yakın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ee nedemişler
  büyük aşklar büyük kavgalarla başlar
  apple ile samsung gibi 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  samsung işlemci konusunda başarılı değil ki apple neden tercih etti.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşım işlemci olaylarına bir bakın ya o nasıl yorum cahil cahil Samsung kendinden daha iyi işlemci üretmezmiş, la kumda oyna

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung üretimde iyi fakat apple yazılımda bir numara

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung iyi Apple iyi Samsung kötü Apple kötü bana göre.. iPhone telefonlarının özellik konusunda hiçbir iddası ve farklılığı olmamasına rağmen arkadaki Apple amblemi ile her sene aynı telefonları modifiye edip tüketiciye sunuyo ve tüketici de bunları yiyo

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kullanip Samsung’a b*k atan gizli Samsungculara selam olsun.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung acaba Apple için bir üç kağıt yapar mı ki. Apple 6 ay sona geri toplamasında, Samsung tehlikeli rakip ve iş birlikçi.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  samsung arge ye çok para harcamasindan ötürü chip set tarafında çok güçlü çözümler üretmeye başladı. 14 nm yi 2016 da çıkarırlar

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bunlarda gelin kaynana gibi hem birbirlerini yerler hem aynı sofrada yemek yerler.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Apple baktı farklı firmalarla bu işi çözemiyor. Sorunlar çıkıyor… geriye dönüşe başladı.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Sizde bir birinizi yiyin fanboyluk yapın bakın adamlar anlaşıklar bile boşu boşuna bir birinize saydırıyorsunuz… Bütün büyük şirketler birbirine ihtiyacı vardır kimi başka parçayı üretir,kimi yazılım sürer piyasaya öyle yada böyle parayı götürürler…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  SAMSUNG OLMASA NE YAPACAK ACABA APPLE:) TABİ SAMSUNG KENDİNDEN DAHA İYİ BİR İŞLEMCİ ÜRETECEK HALİ YOK O YÜZDEN SAMSUNG KING

 19. SDN Okuru dedi ki:

  burdan çıkan sonuç şudur… it iti ısırmaz…

" Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ile Samsung Üretimde Anlaştılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "