Okunma

App Store için kullanıcıları sevindiren değişiklik!


13 Haziran 2018 Çarşamba 08:30
App Store için kullanıcıları sevindiren değişiklik!

App Store için kripto para uygulamalarına dair kurallarını sıkılaştıran Apple’ın madencilik uygulamalarını tamamen yasakladığını sizlere duyurmuştuk. Ancak, bunlarla sınırlı kalmayan Apple’ın bazı kuralları sessizce değiştirdiği ortaya çıktı.

Bu kapsamda geliştiricilerin iOS cihazlarda kişilere erişimi kısıtlandı. Facebook’a oldukça zor günler yaşatan Cambridge Analytica skandalıyla benzer bir durum ile karşı karşıya kalmamak için Apple’ın bu kısıtlamayı yaptığı düşünülüyor.

İletişim bilgilerinin satılması ve paylaşılması yasaklandı!

Uygulama geliştiricilerinin kullanıcı verilerini toplamasını, reklam profilleri veya iletişim veritabanları oluşturmasını engelleyen katı kurallar getireren Apple, iPhone sahiplerinin kişilerini içeren veri tabanları oluşturulmasını ve bu tür bir veritabanının üçüncü taraflarla paylaşılmasını veya satılmasını yasakladı.

Uygulamaların kullanıcıdan izinsiz bir kişi listesine toplu mesaj göndermesini de yasaklayan Apple, kural ihlali yapan geliştiricilerin hesabını devre dışı bırakacak.

Ancak Apple’ın bugüne kadar toplanan ve satılan verilere müdahale şansı bulunmuyor. Konu hakkında yorum yapan bir iOS geliştiricisi, bir uygulamanın kişilere erişimine izin verildiğinde, Apple’ın bunu takip edemediğini belirtiyor.

Bu sayede kişilere erişim sağlayan uygulama, istenildiğinde tüm kişi bilgilerini rastgele bir sunucuya aktarabiliyor veya Dropbox gibi servislere yükleyebiliyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “App Store için kullanıcıları sevindiren değişiklik!”

  1. Anonim dedi ki:

    Aslında Apple Google ve Microsoft kullanıcılarının cihazlarında mining yapsa zenginlikte seviye atlarlar 😀

" App Store için kullanıcıları sevindiren değişiklik! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere App Store için kullanıcıları sevindiren değişiklik! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda App Store için kullanıcıları sevindiren değişiklik! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "