Okunma

Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündeminde!


11 Mart 2019 Pazartesi 12:35
Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündeminde!

Apple hatırlayacağınız üzere eski iPhone’ları yavaşlattığını kabul etmişti. İşte Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündemine taşındı!

TBMM yavaşlatılan iPhone’ları konuştu!

Birçoğunuzun hatırlayacağı üzere Apple geçtiğimiz dönemde eski modellerini bilerek yavaşlattığını kabul etmişti. Bunun üzerine birçok ülkede Apple’a dava açılırken ülkemizde de bu konu meclise taşındı.

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya yaptığı konuşmada, Fransa, İtalya, İsrail ve ABD’nin birçok eyaletinde Apple’a bu konuda dava açıldığını söylediği ve Meclis’e araştırma önergesi verdi.

Yılmazkaya bu konuda bir yasal düzenlemenin şart olduğunu belirterek Türkiye’de 58 milyon akıllı telefon kullanıcısı olduğunu söyledi. Bu miktarları biraz daha detaylandıran Bayram Yılmazkaya; son 10 yılda ülkemize 143 milyon akıllı telefon ithal edildiğini ve bu miktardan da Apple’ın 24 milyar dolar elde ettiğini dile getirdi.

Açıklamasında örnekler veren Yılmazkaya: “Fransa’da ihlal yaptığı belirlenen şirketler, yıllık gelirinin yüzde 5’i kadar para cezasına çarptırılabilir.” maddesine dayanarak Apple’ın 11,5 milyar dolar ceza ödeyeceğini ifade etti.

Yılmazkaya konuşmasına “Türkiye’de yaklaşık 9,5 milyon aktif iPhone kullanıcısının, bu yolla yeni telefon almaya yönlendirilmesi de Apple’a büyük davalar açılmasına neden olabilir.

Samsung’un aynı nedenle 5 milyon Euro cezaya çarptırıldığı İtalya’da adaletsiz ticari aktiviteler gerçekleştirdiği belirtilmekte, cezanın sebebi olarak da ‘telefonda ciddi aksamalar ve bariz yavaşlamalar yaşanması sonucu kullanıcıların, yeni cihaz almaya yönlendirmesi’ gösterilmiştir.

Apple’ın, pil ömrü azalan eski telefonları yavaşlattığı yönündeki beyanları bile, Türkiye’deki 82 milyon vatandaşın menfaatleri adına bu konuyla ilgili araştırma yapılmasını zaruri hale getirmiştir.” ifadeleriyle devam etti.

ABD’nin mahkemelerinde 8 farklı davasının bulunduğunu söyleyen CHP Gaziantep Milletvekili, “Milyarlarca doların ödendiği, ekonomik olarak büyük kayıpların yaşandığı bu döviz çıktısına dur demek adına, kullanıcı mağduriyetlerinin giderilmesi için konunun detaylı incelenmesi gerekmektedir. Akıllı telefonlarla ilgili bu gerekçelerin göz önünde bulundurulup teknik çalışmalar yapılması, gerekli adımların atılması ve yasal zeminin oluşturularak düzenlemeler yapılması şart.” şeklinde konuştu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündeminde!”

 1. Anonim dedi ki:

  Adam haklı her şeyden önce tüketicinin yani bir ülke vatandaşının haklarının korunmasında TBMM ilk sırada olmalı, bununla ilgili düzenlemenin yapılması ve eksiklerin giderilmesi her şekilde ülkemizin ve milletimizin faydasına olur, çadır devleti değilsek diğer ülkeler nasıl cezalar kesip vergi alıyorsa bu şirketlerden bizim ülkemizin de alması gereken yerlerde cezasını kesmesi lazım.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Milletvekili kadar kendi “Cebini” düşünen başka “….. dünyalı var mıdır acaba? ” Ayfonlar cepte, maaşlar şahane, vergiler süperhane, vatandaş tanzimde. Ohh mis gibi hayat.

  1. Anonim dedi ki:

   ne alaka

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İ phone 6 hiç update yapılmadı halde roket gibi makine bi tanede full update çöp makine yvaslatıyorlar video yapim gözümün önündeler update de işletim sistemini bilerek kasti olarak yavaslatıyorlar yenisini al diyeeeeeeeee apple cezayı yiyeceksin vergisini verdigimiz devletimiz tüketicisinin yanındadır 3500 tl lik makineyi çöpe çevirdi updateleri.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Devlet % 5 cezanın peşine düşecek.. Eeee alacağın milyar dolar cezanın karşılığı nereye gidecek??? Biz kullanalım devlet yesin.. Sanki parayı aldıktan sonra bize dağıtacaklar 😒

 5. cemal34 dedi ki:

  Kesin cezayı şu elmaya aklı başına gelsin.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vergi diyen arkadaşlar sitesinde ne kadar vergisi olduğunu yazıyor apple aldığı kâr neden konuşmuyorsunuz 512xs max 3100 küsür vergi 3000tl de extra para alıyor bunu da konuşun neden fazladan 3000 tl kâr alıyor bunu konuşmak neden işinize gelmiyor. Apple soyuyor .

 7. Anonim dedi ki:

  Reis ne diyorsa o gerisi Fasa fiso

 8. volkan4268 dedi ki:

  Kullanmayın sizde Allah Allah dünyada başka telefonmu yok yerli malı diye destekliyordunuz neden kullanmıyosunuz tabii neden kullansınlar

 9. Anonim dedi ki:

  Bilip bilmeden konuşuyorsunuz Apple uzun süre önce bu konu ile ilgili açıklama yaptı pil sağlığı azaldığında yani telefonun pili yaşlandığında ani kapanmaları önlemek için sistem işlemciyi yavaşlatıyor dedi. Yani telefonun pilini değiştirdiğinizde yine tam randımanlı çalışıyor. Ayarlarda pil sağlığını kontrol edin.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Güzel öneri hakkını devlet hukuk yolu ile çözmeli

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple ne halt yedini şaşırdı ya artık sogdum

 12. Anonim dedi ki:

  adam haklı beyler

 13. Note 8 kullanıcısı dedi ki:

  Teknik servislere de iş atsınlar. Saçma sapan sebeplerden müşteriler mağdur oluyor. Ekran yanığı olmuş, diyor: ” Çok Facebook kullanmışsınız, yok çok oyun oynamışsınız, yok çok video oynamışsınız. Sanane lan! Sana mı soracaktım! Samsung, LG özellikle bunlar çok yapıyor.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  O değil de neden bu kadar vergi olduğu tartışılsa ya ?

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   O olmaz iste olur mu hiç canim öyle şey

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olay şu şekilde gerçekleşiyor. İos belirli telefonlara güncelleme desteğini kesiyor. Örneğin bir telefon ios 10 dan sonra güncelleme alamıyor. Buraya kadar problem yok. Hızı azalmasın güncelleme de almasın okey buna razıyız. Fakaaaat asıl çakallık bundan sonra başlıyor uygulamalar güncellenmek isteyin diyorki sizin ios versiyonunuz bu güncellemeyi desteklemiyor. Hatta şu versiyon yoksa cihazınıza bu uygulama yüklenmez diyor. Bu durumda o telefon oluyor bir çöp.

 16. HsynKrkmz1991 dedi ki:

  Gayet akıllıca. Yavaşlatma işlemi sonucunda tüketicilerin almış oldukları telefonlar yüzünden yapılan ithalatlarla milyarlarca dolar yurt dışına çıkmış olıuyor. Hakkımızj aramamız şart.

 17. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yavaslatilma olayi guncelleme yamalarinda yaziyordu gizli sakli olan bir sey yoktu neden o sekilde lansd oldu bilmiyorum ayrica benim telefonda o sekilde suan (iPhone 6) ben karar verdim iyiki de oyle yaptim eskidem 4 saat giden sarjim simdi 6 saat full kullanim gidiyor

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  biraz da biz amerikayı sömürelim ohh

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal olsun dava açılsın tabi

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Benim iPhone 4 te yavaşladi bil etin sayın vekiller 😁

 21. Arda Barış ÖZELMAS dedi ki:

  Milletvekilleri böyle boş işlerle uğraşacağına daha üst model iPhone alsınlar. Böyle bir konuyu meclise taşıdıklarına göre tüm milletvekilleri iPhone kullanıyor.

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Açık seçik bir şekilde, telefonlarını bile bile yavaşlattığını söyleyen apple ı savunan üstelik bu yaptığını doğru bulan arkadaşlar var pes !!!

 23. Anonim dedi ki:

  Milletvekillerinin iphoneleri yavaşladı galiba.

 24. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Peki Apple’ın kazancından daha fazlasının son kullanıcıdan vergi olarak alınmasına ne der sayın milletvekilimiz acaba?

  1. Anonim dedi ki:

   vergiyi millet vekili mi belirliyor? salak salak konuşmayın saldıracak yer arıyorsanız dövizin neden arttığını objektif olarak inceleyin

 25. Anonim dedi ki:

  Tek apple için değil bu diğer tüm markalar için geçerli. Ayrıca şu güvenlik güncellemelerine 3-4 yıl kanuna dayanan zorunlu bir şart getirilmeli.

 26. alig_6 dedi ki:

  Velev ki mahkeme açıldı, Türkiye mahkemeyi kazandı. Alınan para nereye gidecek? Kullanıcılara mı? Tabii ki de hayır 🙂

 27. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tam yerinde olmuş olması gereken de buydu zaten

 28. Anonim dedi ki:

  Tüketici kanunu çerçevesinde böyle birşey zaten halihazırda mevcut. İsteyen Apple kullanıcısı telefonun tamirini veya değişimi yada ücret iadesini isteyebilir.

  Biz öyle şanslı bir ülkeyiz ki minimum garanti süremiz iki yıl. Ayrıca on yıl boyunca servis verme, tamir etme zorunluluğu mevcut; tamir edilemiyorsa eğer ücret iadesi veya değişimi gerekiyor.

  Apple yurt dışında yeni iMac lerin ve Macbook’ların tamirini yapmıyor, komple parça değişimi istiyor (ücretli).

  Ayrıca başka tüm sorunlar giderilmiş, bir tek bu sorun mu kalmış mecliste tartışılacak, konuşulacak ?

 29. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne alaka iOS 12 ile beraber herkesin telefonunun hızlandığı söylendi. Eski modelleri kullananlar da hızlandığını söyledi. Yeni güncellemelerde donanımsal desteğin yetmediği yerde Apple ne yapabilir, eski telefonları toplatıp upgrade mi yapsın? Eski telefonlara güncelleme sağlaması bile çok iyi bir şey, yavaşladığını düşünen güncelleme yapmayabilir.

  1. Anonim dedi ki:

   apple fanboyluğun alemi yok adamlar kendi ağzıyla eski donanımları yavaşlatıyoruz diyor. Sen yok donanım eski o yüzden yeni yazılımla yavaşlıyor diyorsun ayıptır

 30. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ceza kesilmesi sart ama burasi Turkiye birileri araya girer rusvet alir verir sorun cozulur.

" Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündeminde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündeminde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın iPhone’ları yavaşlatması TBMM gündeminde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "