Okunma

Apple, iOS 12 ile hayat kurtaracak!


19 Haziran 2018 Salı 12:30
Apple, iOS 12 ile hayat kurtaracak!

Apple duyurduğu yeni özelliği ile ABD’de yaşayan kullanıcıların hayatlarını kurtarmaya yardım edecek. ABD’de insanların acil durumlarda ilk aradığı numara olan 911 çağrı hizmeti ile Apple, teknoloji ortaklığı yapacak. Bu iOS 12 ve 911 ortaklığı kapsamında acil yardım servisini arayan iPhone kullanıcılarının konum bilgileri, otomatik olarak 911 çağrı hizmetine gönderilecek.

Kullanıcıların konum bilgilerinin 911’e gönderilmesi için iOS 12 işletim sistemi yüklü bir iPhone kullanmaları yeterli olacak. Bu sayede yarıda kalan acil yardım çağrılarında hattın öteki ucundaki acil yardım personeli, mağdur olanların konum bilgilerini anında görebilecek. Bugüne kadar bu konuda kullanıcılar tarafından oldukça fazla sayıda istek alan Apple, sonunda bu teknoloji ortaklığını gerçekleştirdi.

Apple, ABD’de gerçekleştirilen acil yardım istek çağrılarının yüzde 80’inin bir mobil cihaz üzerinden yapıldığını söyledi. Hat kesilmelerinde yaşanan problemlerden dolayı 911’in eskimiş teknoloji altyapısı da konum bilgilerini sağlıklı bir şekilde çekemiyordu. Şimdi bu iOS 12 özelliği ile kullanıcılar anında konum bilgilerini gönderebilecek.

ios 12 ve 911

iOS 12 ve 911 ortaklığı 2015’e dayanıyor! 

Geliştirilen bu yeni özellik sayesinde olayla ilgili bilgi toplama süresi kısalacak ve yaralılara müdahale süresi düşecek. Bu yeni teknoloji altyapısı, Apple’ın 2015’te faaliyete geçirdiği HELO (Hibritleştirilmiş Acil Durum Konum) sistemine dayanıyor. Ayrıca RapidSOS adlı acil durum teknolojileri sağlayan bir şirket de bu ortaklıkta rol oynayacak.

Kullanıcı verileri sadece acil durumlarda paylaşılacak!

Bu yeni sistem hakkında Amerikan Ulusal Acil Durum Numara Birliği Başkanı Rob McMullen, “Gelecek olan bu yeni teknoloji ile 911 sistemleri herkes için kullanılabilir hale gelecek. Hayatları kurtarmaya ve insanların güvenliğini korumaya yardımcı olmak için Apple ile başarılı bir ortaklık gerçekleştirildi.” dedi. Apple yetkilileri de kullanıcıların gizli verilerinin sadece acil durumlarda paylaşılacağı ve bunun haricinde kullanıcı verilerine ulaşmayacaklarını açıkladı.

 
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple, iOS 12 ile hayat kurtaracak!”

  1. CM dedi ki:

    İnternet olmasa bile tüm telefon hatlarına text, resim, audio, video veya döküman gönderilebilmelidir. Bu amaçla SMS’in ve MMS’in geliştirilmesi gerekiyor. Sesli ve görüntülü görüşme fonksiyonu olmayan ve internete ihtiyaç duymayan bir WhatsApp hayal ediyorum…

  2. Emre dedi ki:

    112 için de TR de bir ortaklık olsa iyi olur.

" Apple, iOS 12 ile hayat kurtaracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iOS 12 ile hayat kurtaracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iOS 12 ile hayat kurtaracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "