Apple’dan şeffaf olmayan uygulamalara kırmızı kart


02 Nisan 2021 Cuma 13:17
ABONE OL
Apple’dan şeffaf olmayan uygulamalara kırmızı kart

iOS 14 ile birlikte kullanıcı gizliliğinin önemini vurgulayan Apple, gizlilik ihlali yapan uygulamalar konusunda daha katı olacak. Forbes’in iddiasına göre şirket, şeffaflık kurallarını ihlal eden uygulamaların güncellemelerini reddetti.

Apple, iOS 14.5 ile şeffaflık kurallarını tekrar gündeme taşıyor

Apple, veri gizliliği konusunda katı kurallara sahip olduğu için Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalar ile sorun yaşıyor.

Apple, iOS 14.5 ile birlikte kullanıcı gizliliğini artıracak

iOS 14.5 ile birlikte kullanıcılar, uygulamaların nokta atışı reklam göstermek için kullandığı veri takip özelliğini kapatabilecek.

Kullanıcı verilerini izlemeyi sağlayan geçici çözümleri de devre dışı bırakan yeni özellik, bazı uygulama geliştircilerinin güncelleme yayınlama konusunda sorun yaşamasına sebep oldu.

Bazı uygulama geliştiricileri, ” Uygulamanızda kullanıcıları takip etmek için bazı kod parçaları bulunuyor. ” mesajı ile uygulama güncellemelerinin reddedildiğini açıkladı.

Yazılım sürümü, son güncellemeden bu yana geçen süre, şarj seviyesi ve pil durumu gibi veriler de kişisel bilgi olarak yer alıyor.

Mobil pazarlama analisti Eric Seufert, ” Mobil analiz uygulaması Adjust, cihazların parmak izini kaydetmek için oluşturduğu SDK nedeniyle sorun yaşıyor. Birçok geliştirici Adjust SDK’sı nedeniyle güncelleme reddi aldığını söylüyor. ” ifadelerini kullandı. Adjust yaşanan sorun nedeniyle işlemci modeli, telefon hafızası, şarj durumu ve pil seviyesi gibi verilere erişen kodu kaldırmak için SDK’sını güncelledi.

Uygulamaların kullanıcılardan izinsiz veri elde etmesini engellemek isteyen Apple, reklam kimliği (IDFA) özelliğini aktif etti. Kullanıcılar, uygulamaların sunduğu IDFA özelliğini kapattığında diğer kullanıcı izleme yöntemleri de reddetmiş sayılacak.

iOS 14.5 sürümünün ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor. Bazı analistler, Apple’ın iOS 14.5 ile birlikte hayatımıza girecek olan şeffaflık özelliğini WWDC21 etkinliğinde tanıtacağını belirtiyor.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

En iyisi iPhone ❤️

" Apple’dan şeffaf olmayan uygulamalara kırmızı kart konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan şeffaf olmayan uygulamalara kırmızı kart ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan şeffaf olmayan uygulamalara kırmızı kart ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!