Apple, güncellemelerle eski cihazları yavaşlatıyor mu?


07 Ekim 2017 Cumartesi 13:00
Apple, güncellemelerle eski cihazları yavaşlatıyor mu?

Apple’ın her yeni iOS güncellemesi ile eski iPhone modellerini yavaşlattığı iddiası çürütüldü. Futuremerk’in yaptığı analizler iddiaların doğru olmadığını gösteriyor.

iOS güncellemeleri iPhone’un performansını düşürmüyor!

Apple, iPhone modellerine dört yıl boyunca destek vererek kullanıcıların gönlünü kazanırken, bu güncellemelerle iPhone’ların yavaşladığı eleştirilerine de maruz kalıyor. Futuremerk şirketinin araştırması güncellemelerin iPhone’ları benzer düzeyde bir performans seviyesinde tuttuğunu gösteriyor.

3DMark uygulamasının geliştiricisi Futuremerk, kullanıcıların uygulamaları üzerinden yaptıkları testlerden elde ettiği verileri açıkladı. Bu veriler cihazların GPU ve CPU performansını ölçmek için kullanılan 3DMark’ın testlerinden elde edildi.

iOS-güncellemesi-iPhone-5s-performansı

İncelenen en eski cihaz olan iPhone 5s’e baktığımızda, GPU performansını gösteren grafiğe göre ortalama puan Nisan 2016 ile Eylül 2017 arasında nispeten istikrarlı kalmış. Telefonun CPU performansında da önemli değişiklikler olmadığı görülüyor.

Futuremark açıklamasında CPU performansı grafiklerinde muhtemelen küçük güncellemelerden kaynaklı olarak günlük kullanımda farkedilemeyecek derecede düşüşler olduğunu söylüyor.

iOS-güncellemesi-iPhone'u yavaşlatıyor mu

iPhone 6’nın GPU performansı ise iOS 10’un yayınlanması ile birlikte giderek artan bir grafik çiziyor. Bu artış iOS 11 ile de devam etmiş. CPU performansında ise 2017’den itibaren bir düşme var. Ancak iOS 10 ile 11 performansı aynı.

iPhone 6s’in GPU performansı iOS 10 ile birlikte zirve yapmış görünüyor. Daha sonraki düşüşlerle ise iOS 9’a benzer bir performans göstermiş. CPU performansında ise önemli değişiklikler yok.

Son olarak, iPhone 7 GPU performansında zaman zaman düşüşler olsa da iOS 11 ile birlikte yükselme sözkonusu. CPU konusunda zaman içinde düşüşler var. Ancak  son bir kaç aydaki güncellemeler ile iOS 11 benzer bir performansa sahip. Düşüşler de kullanıcının hissetmeyeceği oranda gerçekleşmiş.

Futuremark, “Karşılaştırma verilerimiz, kasıtlı olarak eski modellerin performansını düşürmek yerine Apple’ın eski cihazlarını güncellemelerle destekleyen ve iOS sürümleri arasında tutarlı bir düzeyde performans gösteren iyi bir iş çıkardığını gösteriyor” diyor.

Firma, işletim sistemini güncelledikten sonra kullanıcıların bir performans kaybı algılamasına neden olabilecek bazı faktörlerin bulunduğunu belirtiyor.

Futuremerk’e göre yeni özelliklere sahip güncellemelere bazı uygulamalar uyum sağlayamıyor. Ayrıca kullanıcıların en yeni modelleri gördükçe cihazlarının eski olduğunu düşünmelerinin psikolojik etkisi de kullanıcılarda cihazlarının yavaşladığı algısını oluşturuyor.

:: Futuremerk’in analiz sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Apple, güncellemelerle eski cihazları yavaşlatıyor mu?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yavaşlamıyor kısmı hikaye. adam yavaşlatıyor ki yeni cihaz satsın. imkanı var mı yeni kodlar, alhoritmalar kullan ama eski sistemde hızlı çalıştırdın. hee belli belli.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Android kullanımım sırasında xda’da çok gezdim. Custom ROM da yükledim, kernel de yükledim, her şeyi yaptım. 10’u da şu an stock olarak kullanıyorum. Kalkıp da sen kullanması bilmediğimi söyleyemezsin. Kaldı ki ben harici DAC için bir şey demedim. HTC 10’dan daha güzel ses veren bir makine görmedim şu ana kadar. Ben deneyimlerime bağlı olarak konuşuyorum. Bir süredir f/p ürünü olan 2017 model iPad’i kullanıyorum. Toplama olarak nitelendirilen, hakkında bir sürü kötü yorum yapılan bu makine bile performans anlamında 10’dan kat kat daha iyi. Yorum yapmadan önce araştırın ve düşünün arkadaşlar. Bir şeyi savunacağım diye anlamsız yorumlar yapmayın.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu Samsung içinde geçerli. S4 ‘de reset atın göreceksiniz ki ilk çıktığında ki hız yok. Gene iPhone da bunun açıklaması kolay Hardware yeterli olmadığı için hız düşmüş denilebilir.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  @DarthSerratus dedi ki:
  Ekim 8, 2017, 12:29 am
  sen kullanmasını bilmiyorsun + HTC o kadarda iyi yazılımcı değil… bende daha eski telefon var kastığı filan yok… dual core işlemci isteyen uygulamalar zorluyor… müzik çalarını dene ondada çamur atabilecek misin?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  @iPhone SE Kullanıcısı dedi ki:
  Ekim 7, 2017, 11:46 pm
  inkar entel gözükeceğini sandığından dandiphone aldın ama kasan tuğlan oldu… uyanında balığa çıkalım dandiphone 1. modelden itibaren yavaşlatıldı… hala inkar ediyorlar ya… sheeple kafası için ne içiyor bunlar?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Dostum niye yalan konuşayım? 5 senedir Android’in tepe modellerini kullanıyorum, şu anda da HTC 10 kullanmaya devam ediyorum. Makine kasım kasım kasılıyor ki bunlar ana menüde gezinirken, hafif uygulamaları açarken oluyor. Oyun oynasam hadi neyse. Önceki telefonum olan M8’e bakıyorum, makineyi kullanmak adeta mümkün değil. Güncel donanımı olmayan tüm telefonların kaderi budur, kimse aksini iddia edemez.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yavaşlatıyor da öyle abartıldığı kadar değil. Rahatsız ediyor mu tabi rahatsız ediyor. Ama Androidleşmiyor. Yine kaydırdığım an kayıyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten ios un ne olduğunu anlayan birbir androide geçiyor ben zamanında iosu çok kullandım ama bence gereksiz kasıntı herşey kısıtlı

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  sadece güldüm

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  @DarthSerratus dedi ki:
  Ekim 7, 2017, 6:24 pm
  sen öyle san… hiçte öyle bir şey yok… apple yavaşlatıyor inkar etme… androidde öyle bir durum yok… yavaş hep yavaş…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Sorunun Apple’dan ziyade uygulamalardan kaynaklandığını düşünüyorum. Aynı durum Android sistemli cihazlarda da geçerli. Gün geçtikçe uygulamalar daha fazla güç istiyor ve haliyle makine yavaşlıyor. İnanıyorum ki güncel iOS sürümlerine uygulamaların eski sürümleri yüklenebilse benzer performans verecektir.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Şöyle bir yanlış anlaşılma var sanırım yani Apple işlemciye müdahale etmiyor (frekans sınırlaması felan) ama yeni çıkan sürümler daha çok işlemci gücü istediği için yavaşlıyor.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  6s plus ios 10.2.1 kullandığım halde cihaz fena takılıyor. Son 3 aydır böyle takılmaya başladı.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple kasıtlı olarak neden cihazın performansını düşürsün.Marka zaten açıkça diyor artık şu model bu sürümü yü***** nedenle tam tersi cihaz son sürümde en stabil şekilde bırakılır.Son kullanıcı olarak eğer son sürümü cihazında kullanamıyorsan ve kullanmak istiyorsan yeni cihaz alacaksın Apple n ticari mantığı budur.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  bunu kanitlayan bir sürü youtube video var, iphone 5s birin de ios 7 yüklü birin de ios 10, açılma hizi, uygulama hizi, oyun yükleme hizi derken yeni sürüm yükle olan iphone baya geri de kaliyor, ayni performans sergilemiyor. tabi 3-4 saniyelik gecikme kağit üzerin de pek birsey ifade etmiyor ama kullanirken çile oluyor.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya laga luga yapmanın manası yok her yer Apple virali. İos 8 ile 7 ile çalışan bi 5S koyun bir de 10 ile çalışan ya da herhangi bir İphone ile deneyin uygulamaların açılış hızları bekletme süreleri arasında bariz farklar var. Kimse kusura bakmasın sentetik testlerin canı cehenneme elime aldığımda hissettiğime bakarım. SE kullanıyorum 10.3.3 memnunum güncelledim 11’e baktım berbat performans, pil korkunç hemen geri döndüm daha da güncellemem telefonu.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  yazı yalan dolu… tam tersi olduğunun kanıtları var test uygulamaları iosu kayırmasa sonuç o şekilde çıkmazdı…

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  uyanında balığa çıkalım dandiphone 1. modelden itibaren yavaşlatıldı… hala inkar ediyorlar ya… sheeple kafası için ne içiyor bunlar?

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerim onların testini. Kullanıcı deneyimine bakarım. iPad air e ios 11 yükledim kagniya dönüştü.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle yavaşlıyor iPhone 5s kullanıyorum değiştir beni diye resmen kıvranıyor cihaz üstüne üstlük geri dönderemiyorım cihazı da güncellemenin iPhone’u

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanında 4s kullanmıştım şu an 5ste de bu durum geçerli. Bu testi yapan arkadaşlar telefonu eline alıp bir uygulamaya girmeye çalışsın sadece. Bakalım performans düşüşü olmamış mı ?

" Apple, güncellemelerle eski cihazları yavaşlatıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, güncellemelerle eski cihazları yavaşlatıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, güncellemelerle eski cihazları yavaşlatıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC