Apple, iPhone ile su altı fotoğrafçılık alanına girecek!


30 Eylül 2020 Çarşamba 08:00
Apple, iPhone ile su altı fotoğrafçılık alanına girecek!

Apple’ın iPhone’ları noktasında su altı fotoğrafçılığı için oldukça önemli olan gelişme 2017 yapılan bir patent başvurusuna dayanıyor. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple’ın halihazırda almış olduğu 63 patenti yayımladı. Bu patentler arasında ”su altı görüntüleme için iPhone” isimlendirmesi dikkat çekiyor. Su altı fotoğrafları için iPhone fikri gerçekten ilginç duruyor.

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı şey gerçeğe dönüşüyor olabilir. Zira Apple’ın aldığı patent ile yaklaşık 18 metre derinliğe kadar iPhone kamerası ile çekim yapmak mümkün olabilir.

Su altı fotoğrafları için iPhone gelebilir

Bildiğiniz üzere yeni dönemde çıkmış iPhone’ların çoğuyla su altı fotoğraflar çekmek mümkün. Suya dayanıklı olan iPhone’lar 2 metreye kadar dayanıklılık gösteriyor. Yeni alınan patentte ise kullanıcılar, 60 fit yani yaklaşık 18 metre derinlikte bile iPhone ile fotoğraf çekimi yapabilecek.

Deniz ve okyanus yapısı gereği telefonlar ile fotoğraf çekmeyi zorlaştırıyor. Telefon kameralarını zorlayan bu yapıyı aşmayı hedefleyen Apple’ın bu başvurusu, yeni bir iPhone özelliğine ya da yeni bir iPhone modelini işaret ediyor. Deniz ya da okyanus suyunun derinliklerinde suyu bulanıklaştıran ve fotoğraf çekmeyi son derece zorlaştıran farklı kimyasallar, planktonlar ve diğer malzemeler bulunuyor.

iPhone X suya karsi dayanikliligi

Apple söz konusu sorunları çözmek adına; doğru bir ışık sensörü, derinlik ve mesafeyi ölçen sensörler vb. pek çok yeni özellik üzerinde çalışıyor.

Yeni eklenecek renkli ortam ışığı sensörü, su altında ve dışarıda ortam ışığı spektrumlarını ölçebilecek deniyor. iPhone bunların yanı sıra, su altında bulanıklık seviyesini ölçüp değerlendirebilecek ve ardından buna uygun bir ışığı vereceği söyleniyor. Rengi ayarlama yeteneğinin ise telefonlar için su altı fotoğrafçılığında büyük fark yaratması bekleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple, iPhone ile su altı fotoğrafçılık alanına girecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPhone ile su altı fotoğrafçılık alanına girecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPhone ile su altı fotoğrafçılık alanına girecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)