Apple, iPhone kameraları için önemli bir adım attı


09 Ekim 2019 Çarşamba 13:00
Apple, iPhone kameraları için önemli bir adım attı

Apple iPhone 11 ailesi ile birlikte kamera konusunda oldukça iyi geliştirmeler sunsa da, cihaz üzerindeki kamera çıkıntısı birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Apple iPhone kameraları için bu çıkıntıyı inceltme planları yaptığı kamera patentleri ile ortaya çıktı.

Apple iPhone kameraları için önemli patent!

Akıllı telefon fotoğrafçılığı, özellikle de Apple, Google ve Huawei’nin amiral gemisi cihazlarında kaydedilen ilerlemelerle popülerliğini artırıyor. Apple’ın iPhone 11 serisi ile kamera konusunda ulaştığı nokta birçok kişiyi şaşırtırken, kameraların çıkıntılarının artması da kullanıcıları üzdü.

Yeni cihazların kamera özellikleri oldukça iyileştirilmiş şekilde karşımıza çıksa da, bir noktada tasarımları da olumsuz etkileyebiliyor. Bu durum için de Apple, yeni kamera patentleri ile kamerayı ne kadar gizleyebileceğini hesaplamaya başladı.

Apple iPhone kameraları için önemli patent! - ShiftDelete.Net (2)

Bugün ortaya çıkan üç ve beş elemanlı ‘kırılma merceği’ ve ‘katlanmış mercek sistemi’ olarak adlandırılan yeni patentler bir prizmanın içinden yansıyan lensleri gün yüzüne çıkardı. Bu yeni prizma sistemi sayesinde de kameraların telefonun arka kısmına doğrudan yerleştirilmeleri gerekmeyecek.

Objektifler patentteki gibi konumlandırılarak optik görüntü sabitleyici ve otomatik odaklama düzenekleri dahil olmak üzere gerekli tüm donanımları ve desteklediği kamera sarsıntısının boyutunu küçültürken, sensör ve lensler arasındaki mesafeyi artırabilir.

Apple iPhone kameraları için önemli patent! - ShiftDelete.Net

Üç elemanlı kurulum, 80 mm ila 200 mm odak uzaklığı (35 mm eşdeğeri) arasında ve 18 ila 28 derece arasında bir görüş alanı sunabilecek. Bu da bir telefoto kamera için idealdir. Beş elemanlı kurulum odak uzaklığı ise 50 mm ila 85 mm olacak. 28 ila 41 derece arasında da manzara odaklı standart geniş kamera olarak kullanılabilecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, diğer şirketler zaten yan yana veya alt alta monte edilmiş kamera kurulumları kullanıyor. Ancak Apple, özellikle uzak zoom uygulamaları için standart ve telefoto kameralardaki net görüntüleri elde etmek istiyor. Şirketin bu patentteki sistemi kullandıktan sonra kameraları çıkıntısız bir şekilde cihaz üzerine yerleştirmesi bekleniyor. Fakat her patentte olduğu gibi bu patenti de ne zaman, hangi cihazında kullanacağı belirsiz.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Elmam kurtlu çıktı nalet olsun sana amerika.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

11 lerin tasarımı berbat ötesi. İstersen iyi telefon olsun o tasarıma 1000 tl bile vermem

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bıktık şu 12mp kameradan kardeşim 64mp yap androidçiler bildiğin dalga geçiyor yıl olmuş 2019 hala 12mp bu sene gece modu geldi seneye iyileştirilmiş gece modu sıkıldım. Merak ediyorum ne zaman 64mp kameraya sahip olacağız

" Apple, iPhone kameraları için önemli bir adım attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPhone kameraları için önemli bir adım attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPhone kameraları için önemli bir adım attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik