Okunma

Apple, iPhone Satılmasına İzin Vermeyecek!


31 Mayıs 2016 Salı 14:00
Apple, iPhone Satılmasına İzin Vermeyecek!

Apple, daha önceki süreçte Hindistan pazarında 10 milyar dolarlık Foxconn fabrikası açacağını açıklamıştı.

Apple’ın Hindistan pazarında etkin konuma gelmek için başlattığı fabrika girişiminin 1200 dönümlük arazide konumlanacağı ifade ediliyordu.

Fakat, şirket Hindistan pazarından beklediği tepkiyi alamayınca, projenin iptali hakkında herhangi bir açıklama yapmasa da, ülke genelinde iPhoneların fiyatlarını düşüreceğini kaydetmişti.

Apple, şimdiki süreçte ise en büyük akıllı telefon çözümü iPhoneları Hindistan pazarından çekmeyi düşünüyor.

Hindistan’da iPhone Satılmayacak

Apple, Çin ve ABD ile birlikte sahip olduğu nüfus potansiyeli nedeniyle teknoloji firmalarının en çok gelir elde ettiği pazarlardan biri olan Hindistan pazarından çekilmeye hazırlanıyor.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz ay Hindistan’a gerçekleştirdiği ziyaretinde ülkede gözlemlediği en büyük sorunun ucuz telefonlar olduğunu ifade etmişti.

Ülke genelinde telefonların ortalama 100 dolara satıldığını belirten Tim Cook, bu soruna yönelik geliştirilebilir ve genişletilebilir şirket politikalarını uygulamaya çalışacaklarını dile getirmişti.

Apple’ın ayrıca ülkeye Apple Mağazası açma konusunda, Hint Hükümeti ile uzlaşamadığı da kaydediliyordu.

16-05/31/640_apple-iphone5s.jpg

Hindistan’da iPhone satılmayacak mı?

Hindistan Ticaret Ve Sanayi Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkede kayıtlı iPhoneların çoğunda sertifika bulunmadığını, bu bağlamda kendilerinin herhangi bir şirket lehine konumlanamayacaklarını belirtti.

Düzenlediği basın toplantısında ticaretteki “damping” kavramına da değinen Sitharaman, teknolojik olarak daha gelişmiş ülkelerden, yerel rekabeti arttırmak için alınan ürünlerin varlığından da bahsetti.

16-05/31/000_151871460-621x414-621x414.jpg

Biz damping yapmayız

Tim Cook, şirketin damping yapmasına ilişkin iddialar hakkında ise, şirketlerinin herhangi bir koşulda damping yapmayacaklarını, tüm dünya genelinde kalitesi kanıtlanan ürünlerinin böyle bir girişimde yer almasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Tim Cook, Hint pazarındaki soruna karşılık gerçekleştirecekleri çözüm yolunun sahibi tarafından çok yıpranmamış, 2.el iPhone satışları ile gerçekleşebileceğini ifade etti.

Şirket cihazlarının bu yolla, Hint bazlı kullanıcılara daha uygun fiyatlara sağlanabileceğinin düşünüldüğü BGR’deki haberde yer aldı.

Apple ile Hindistan Hükümeti’nin son aşamada ise ülke içerisine mağaza açma konusunda henüz bir anlaşma sağlanmadığı ifade ediliyor.

:: Apple’ın Hindistan pazarındaki durumu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Apple, iPhone Satılmasına İzin Vermeyecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar 150 euro ya o biçim telefonlar alıyorlar ne yapacaklar iPhone yi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Homofobik bir ülkede iphone satışı yapılması bile hata. İlk önce insan hakları gelsin sonra iphone satılsın.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hindistan dan çekilmesi zararına ***** sınırlı bir miktarda ürünlerini ***** artık eski gücünü ***** düşüş yaşadılar baya geriye sadece japonya ve abd kaldı ki japonyadada yakında düşüş yaşayacağına inanıyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hint kültürünü sevmem hatta hiç sevmem. Dünyanın en aşağılayıcı yapısına sahipler. Fakir doğarsan zengin olman yasak. Bize gelen zengin Hintli turistler el sıkışmaz sadece kendi tabakalrından insanlarla el sıkışır selamlaşır, oturur, kalkar. Sokaktaki halk açlıktan ağaç kabuğu yer, yan sokakta üst tabaka otopark değil helikopter parkı bulunur. Bence apple bu pazardan çekilerek onurlu bir hareket yapar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi Koskoca Google Bunu Akıl Ettide Apple Edemedimi Hindistan Gelir Seviyesi Düşük Bir Millet Bu Yüzden Google Andorid One Platformunu Kurdu 100 $ Ve Altı Telefon Satmayı Planladı Tim Cookda Şöylemiş Haberin İçinde Var Ama Demekki Maliyeti Kurtarmıyor Bunu 5C Çıkararak Denediler Ama Oda Tutmadı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  gelsin yatırımı Türkiyeye yapsın 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  keske bizim ülkedede satışı dursa o tin torodin ton zilini duymayiz hemmuna goyam

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Apple iphone hala kuru fasulya gibi nimetten ***** ati alan uskudari coktan gecti.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kapak fotoğraflarındaki 5s'ler çok güzel be 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim bakanlar versin 2000 dönüm 49 yıllığına türkiyede açsınlar ekonomiyi güçlendirmek istiyorlarsa

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bilişimde amiral gemi insan ırklarının biride hintler adamlara 2. El telefon satarak aşağılıyorlar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu olayda hindistan kaybetmez apple kaybeder. Sınırlı sayıda getirsinler yine satar yine büyük kar yapar tamamen çekmek böyle bir pazardan saçmalık. Görcez bakalım apple nereye gidecek

 13. SDN Okuru dedi ki:

  hint devleti hintli şirketleri koruyor. birde zengin olmak için türk firmalarına ayrıcalık tanımalıyız.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hindistanda talep yok yani kısaca

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Yani tokati cakarim diyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Baktilar hintliler isheep degil hemen baska kapiya yö***** apple ciosu hala kendini en kaliteli sirket *****

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Attığınız başlık çok tatlı hindistanda satılmıyor dememişler de… Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarından çıkması rezalet, Çindede düşüşteler bi japonya ve abd kaldı

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Gelsinler Türkiye de fabrika kursunlar burda fiyatlar ucuzlasın.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış bir çeviri var herhalde. İngilizce MacRumors sitesini de takip ediyoruz iyi ki. Refurbished yani onarılmış ve sıfır kondisyonuna getirilmiş iPhone satışları olmayacak Hindistan'da. Çünkü hükümet izni çıkmamış. Dediğiniz gibi tüm iPhoneları kapsayan bir durum değil. Ya da Hindistan'da tek satılacak iPhone 2.eller diye bir şey söz konusu değil

" Apple, iPhone Satılmasına İzin Vermeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, iPhone Satılmasına İzin Vermeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, iPhone Satılmasına İzin Vermeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "