Okunma

iPhone X ve Galaxy Note 8 karşılaştırma!


14 Eylül 2017 Perşembe 19:00
iPhone X ve Galaxy Note 8 karşılaştırma!

Teknoloji harikası ve oldukça pahalı olan iPhone X ve Note 8 birbirinden farklı özelliklere sahipler. Phablet segmentinin en iyi telefonlarını sizler için karşılaştırdık.

Tasarım

IPhone X ve Samsung Galaxy Note 8‘in tasarım açısından benzerlikleri var. Her ikisinin de arka tarafı tamamen camdan oluşuyor. Ayırca metal bir çerçeveye sahipler. iPhone X‘in köşeleri daha eğri ve ön tarafı kamera ve sensörlerin olduğu kısım hariç tamamen ekrandan oluşuyor.17-09/14/apple-iphone-x-ve-samsung-galaxy-note-8-karsilastirma-sdn-2.jpg

Galaxy Note 8‘de ise ekranın hem üstünde hem de altında ince birer çerçeve bulunuyor. Tasarım olarak Note 8 kavisli bir yapıya sahipken iPhone X‘in düz bir yapısı var.

Samsung Galaxy Note 8, 162.5 x 74.8 x 8.6 mm boyutlara ve 195 gram ağırlığa sahip. iPhone X ise 143.6 x 70.9 x 7.7 mm boyutlarında ve 174 gram ağırlığında. Dolayısıyla Note 8 iPhone X‘e göre daha büyük ve daha ağır bir telefon.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-18.jpg
IP68 sertifikası ile 1.5 metre derinlikteki suda 30 dakikaya kadar su geçirmeden kalabilen Note 8, Orkide Grisi, Gece Siyahı ve Altın Sarısı renkleri ile piyasaya çıkacak. IP67 sertifikalı iPhone X ise 1 metre derinliğindeki suda 30 dakikaya kadar kalabiliyor. iPhone X, Uzay Grisi ve Gümüş renk seçeneklerine sahip.

Ekran

iPhone X‘in ön yüzü tamamen ekrandan oluşuyor. Apple, bunu sağlayabilmek adına ana ekran tuşundan ve Touch ID‘den feragat etmek zorunda kaldı. iPhone X‘in ekran-kasa oranı 82.9. Galaxy Note 8‘in ise ekran-kasa oranı ise 83.3. Note 8 ekranının altında ve üstünde çerçeveler yer alıyor.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-13.jpg

Galaxy Note 8‘in 6.3 inçlik ekranı inç başına 521 ppi piksek yoğunluğuna ve 1.440 x 2.960 QHD+ çözünürlüğe sahip Süper Amoled bir ekran. iPhone X‘in ise , 458 piksel yoğunluğuna ve 1,125 x 2,436 çözünürlüğe sahip 5.8 inçlik OLED Süper Retina bir ekranı var.

Her iki telefon da HDR‘yi destekliyor. Ancak iPhone X‘in ekranı farkı basınç seviyelerine tepki vermesini sağlayan 3D Touch özelliğine ve çevredeki ışığı temel alarak beyaz dengesini otomatik olarak ayarlan True Tone Display özelliklerine sahip. Buna karşılık Note 8‘in ekranı daima açık modu ve S Pen kullanımı öne çıkıyor.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-20.jpg

Note 8, Samsung‘un sonsuz ekran olarak ifade ettiği kavisli bir ekrana sahip. Bu ekrandaki kısayollar sayesinde menüler arasında hızlı geçişler yapılabiliyor. iPhone X ise düz bir ekrana sahip.

İşletim sistemi ve güç

iPhone X, 3 GB RAM ve altı çekirdekli yeni A11 Bionic yonga setini kullanıyor. Bu işlemci ile iPhone X Geekbench testlerinde hem tekli hem de çoklu çekirdek testlerinde rakip tanımıyor.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-14-1505392158.jpg

Samsung Galaxy Note 8‘de 6GB RAM ve ABD kullanıcıları için Snapdragon 835 yonga seti, diğer ülkeler için ise Samsung Exynos 8895 yonga seti ile geliyor. Bu işlemciler şu anda Qualcomm ve Samsung‘un en güçlü işlemcileri olması açısından önemli.

iPhone X, Apple‘ın en yeni işletim sistemi olan iOS 11 yüklü geliyor. Note 8 ise Android Nougat ile geliyor. iPhone X‘te donanım – yazılım uyumu çok iyi olduğu için muhtemelen testlerde daha üstün bir performans gösterecektir.

iPhone X‘te ana ekran tuşu kaldırıldığı için hem telefonda etkileşime geçmek hem de ana ekrana dönmek için parmağınızı ekranda yukarı doğru kaydırmak zorundasınız. Yani işletim sisteminin özelliğinden faydalanmanız gerekiyor.

Note 8‘de sanal ana ekran tuşunu kullanarak cihaz ile etkileşime geçilebiliyor. Ayrıca S Pen sayesinde kapalı ekranda bile birçok işlevi yerine getirmeniz mümkün.

Kamera

iPhone X, her ikisi de 12 MP çözünürlüklü f / 1.8 diyafram genişliğine sahip geniş açılı ve f / 2.4 diyafram genişliğine sahip telefoto kamera ile geliyor. Her iki lens de 2X zoom ve optik görüntü sabitleme özelliğine sahip.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-5.jpg

Ayrıca bokeh efekti için bir görüntünün arka planını bulanıklaştırmanıza izin veren derinlik algılama yetenekleri var. Apple, esas olarak video oyunlarını yansıtabilmenizi sağlayan AR‘ye büyük büyük bir ağırlık veriyor.

Galaxy Note 8, Samsung‘un çift kameraya sahip ilk telefonu. Note 8‘de f / 1.7 diyafram genişliğine sahip geniş açılı kamera ve f / 2.4 diyafram genişliğine sahip telefoto kamera bulunuyor. Her iki kamera da 12 MP çözünürlüğe sahip. Ayrıca iki kameranın da optik görüntü sabitleme özelliği var. Note 8‘de de Bokeh efekti imkanı mevcut.

F / 1.7 diyafram değeri geniş açılı lens kullanıldığında iPhone X‘e göre daha fazla ışık alabiliyor. iPhone X, artırılmış gerçeklik deneyimleri için inşa edilmiş çift objektif bir kameraya sahip olması yönüyle Note 8‘in önünde yer alıyor. iPhone X, 60fps 4K, 240fps Full HD video çekebiliyorken Note 8 30 fps 4K, 60fps Full HD video çekebiliyor. Video kaydı yönüyle de iPhone X daha iyi.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-3.jpg

Note 8‘in ön kamerası 8MP çözünürlük ve f / 1.7 diyafram değerine sahipken, iPhone X‘in kamerası 7 MP çözünürlük f / 2.2 diyafram değerine sahip. Bu değerlere göre Note 8‘in ön kamerası daha üstün. Ancak iPhone X‘in ön kamerası yüzünüzün 3D haritasını çıkaran, Note 8‘e göre daha üstün bir yüz tanıma sistemine sahip. Ayrıca iPhone X’in ön kamerası da portre modunu destekliyor. 

Batarya

Apple, iPhone X pilinin boyutunu açıklamadı, Ancak 12 saate kadar internet deneyimi ve 13 saate kadar video izleme imkanı sunduğu belirtildi. Kablosuz şarj desteği de bulunan iPhone X, 30 dakika içinde sıfırdan % 50‘ye kadar şarj olabiliyor. Ancak hızlı şarj için Mac adaptörü gerekli.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-6.jpg

Samsung Galaxy Note 8, hem kablosuz hem de hızlı şarj işlemlerini destekleyen 3,300 mAh gücünde bir bataryaya sahip. Ancak iPhone X gibi ekstra bir şeye gerek yok. Hızlı şarj adaptörü kutusundan çıkıyor.

Güvenlik

Apple, iPhone X ile birlikte 2013‘ten beri kullandığı biometrik güvenlik sistemi olan Touch ID‘ye veda etti. Bunun yerine yüz tanıma sistemine geçti.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-8.jpg

Touch ID ile kıyasla çok daha güvenli ve çok daha pratik olduğu söylenen Face ID, kızılötesi kamera, ışık projektörü ve nokta projektörünü aynı anda kullanarak milyonda bir hata ile telefonunuza erişmenizi sağlıyor.

Nokta projektörü ile yüz haritanızı oluşturan sistem, yüzünüzün üzerine 30 binin üzerinde nokta yansıtıyor. Kızılötesi kamera ile bu noktaları okuyan sistem, verileri işlemcideki özel alana gönderiyor. Ayrıca ışık projektörü ise görünmez bir kızılötesi ışık yayarak yüzünüzün karanlıkta bile algılanmasını sağlıyor.

 17-09/14/apple-iphone-x-ve-samsung-galaxy-note-8-karsilastirma-sdn-15.jpg

Sistem yüzünüzün haritasını çıkarttığı içinse şapka takmanız, sakal bırakmanız veya gözlük takmanız herhangi bir şekilde sistemi olumsuz yönde etkilemiyor. Ayrıca bu sistem fotoğrafla güvenliğin aşılmasını da engelliyor.

Samsung‘un güvenlik çözümü ise çok daha çeşitli. Şirket Note 8‘de parmak izi okuyucuyu kullanmaya devam ediyor. Parmak izi okuyucu çok güvenli bir sistem. Note 8‘de ayrıca yüz tanıma ve iris tarayıcı özellikleri mevcut.

17-09/14/iphone-x-note-8-karsilastirma-2.jpg

 

Note 8‘in yüz tanıma sistemi fotoğraf ve videolar ile geçilebilirken iris tarayıcı çok daha güvenli bir sistem olarak göze çarpıyor. Samsung yetkililerinin açıklamasına göre parmak izi okuyucu 130 farklı tanımlama yaparken iris tarayıcı her iki gözde toplam 400 tanımlama yapabiliyor.

Note 8 hem çok çeşitli güvenlik sistemleri ile hem de parmak izi okuyucunun yüz tanımaya göre çok daha pratik olması yönüyle iPhone X‘in bir adım önünde gibi görünüyor.

Fiyat ve depolama seçenekleri

iPhone X‘in 64GB modeli 999 dolar, 256 GB modeli ise 1149 dolar fiyat etiketine sahip. iPhone X‘te microSD kart desteği bulunmuyor.

Samsung Galaxy Note 8, 64 GB modeli 929 dolar fiyat etiketine sahipken cihazın 128 GB modeli de mevcut. Note 8, microSD kart desteğiyle geliyor. Hem fiyat hem de microSD kart desteği Note 8‘i öne çıkarıyor.

17-09/14/iphone-x-note-8.jpg

iOS sizin için daha kullanışlı bir sistemse iPhone X‘ i tercih edebilirsiniz. Sistem-donanım uyumu iPhone X‘i öne çıkarıyor İşletim sisteminden ziyade cihazların özellikleri sizin için ön planda ise Galaxy Note 8, daha büyük ekran, S Pen ve işlevsellik açısından daha iyi bir deneyim sunabilir. Note 8‘in bilgisayarı aratmayan özelliklere sahip olması tercih sebebi olabilir. Ayrıca Apple Pencil iPhone X’te kullanılamadığı sürece Note serisi her zaman daha özel olacaktır. 

Akıllı telefon seçimi konusunda zevkler ve maddi imkanlar kullanıcıların tercihlerini etkiliyor. Bu sebeple bu karşılaştırma sizin tercihinizi belirleme amacında değil sadece tavsiye niteliğindedir.

:: Siz bu karşılaştırma hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

99 yorum - “iPhone X ve Galaxy Note 8 karşılaştırma!”

 1. mustafa dedi ki:

  sadece iphone nin marka olm asından baska hiç bırsey bence ben iphone ninde bütün cihazları kullandım suan note 8 kullanıyorum tasarım ve kullanıs acısından müthiş bi cihaz ayrıca x in camera sı ıyı dıyen arkadas ıkısını bence kendın kıyasla note un daha ustun oldunu anlarsın zaten

 2. fatih dedi ki:

  şhiftdelete sen ne kadar amerikan vari yazmışssın lan varya iphone kendini bu kadar ön plana koymadı sen onlardan para mı aldın ki bu kadar reklam yapıyorsun kesinlikle tarafsız değilsiniz çok taraflı bir sitesiniz ben iphone6s kullanıyorum tek kelime ile amerikanın bize kitlemesi amerika bizi sıraya dizsse inanın öle hoşumuza giderki

  1. Ali Rıza Coşkun dedi ki:

   Karar veremedim,son nokta olarak ıphonex mi,galaxy note 8 mı:))Teşekkürler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone X in tasarımını her ne kadar sevmesem de telefonun donanımı çok iyi. Note 8 in 2 katı daha güçlü.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi siz a11 geekbench de i5 işlemcili macbook pro yu geçiyor diye iphone x e macbook pro dan daha iyi dersiniz. Bu ios ile alakalı bir durum. Exynos 8895 ios üzerinde çalışsaydı emin olun bu puandan fazlasını alırdı. Aynı şekilde a11 android üzerinde çalışsaydı bu puanları göremezdi. Ayrıca Ios her ne kadar stabil bir işletim sistemi olsa da android de kendini geliştirerek ios un stabilitesini yakalamıştır.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ahah aşırı taraflı olmuş. Sadece iPhone X'in daha iyi olduğu yanları sunup "bu telefon daha iyi" demek…
  Note 8'in ekranı çok daha iyi, tasarımı daha güzel, hiç değilse tepesinde çirkin bir çentik yok.

  Note 8'de yüz tanımanın yanında iris tarayıcısı ve parmak izi okuyucusu da var. Yüz tanıma da yazıldığı gibi fotoğrafla kandırılamıyor, o standlarda demo modunda bulunan telefonlara mahsus bir olay. YouTube'da normal testlerini bulabilirsiniz.

  Note serisinin kalemiyle yapılabilenler ve pratikliği bambaşka bir dünya zaten. Bana kalırsa Note 8'in kamerası da çok daha güzel, "ben de sunarım" diyorsa belli ki donanımı elveriyor, kafasına göre özellik sallayacak halleri yok.

  Bixby Siri'den daha başarılı ama buna pek değinmiyorum çünkü lisan avantajı Siri'de, ayrıca Bixby tuşu oldukça gereksizdi.

  iPhone X ile yarışan ve göreceli olarak bazı kişilerce daha iyi de bulunan bir telefon, daha ucuza. Neden olmasın?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone X toplamda daha üstün görünüyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  16Gb telefon alirsan tabiki ***** yaklasik 1 senedir 7Plus kullaniyorum en ufak hantallasma veya kasma ***** konuda kimse de Iphone'nun eline su ***** yapanini hic ***** oldur hakkini yeme demisler.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Her ne söylesez de sonuçlar ***** konusunda İPhone X rakip tanımıyor .Kamera konusunda her ikisi de fotoğraf konusunda iyi. Ama video konusuna gelince iPhone 4K 60fps görüntü sunuyor. Samsung ben de sunarım deyib sonra güzel geri vites yaptı. Hem gerçekçiliği sevenler için İPhone daha gerçekçi örüntü salı***** tanıma İPhone X-te yeni bir teknoloji kullanılıyor 3D boyutlu. Samsungda bu 2 ***** hizmeti İPhone bir cihazına tam 5 yıl destek veriyor. Samsungda bu 2 yılı zor buluyor. iPhone 5S bile İOS 11 güncellemesini gö***** lafın kısası. iPhone X liderdir. Konu kapanmıştır.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ama iphone her güncellemeyle hantallaşîyor bunu da dusun

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çeviri yaparken yanlışlık yapmışsınız. Hakkı Bey tarafından yapılan hatayı devam ettiriyoraunuz. Tanıtımda Face ID ve Touch ID’nin rastgele biri tarafından açılma ihtimalini anlatıyorlardı. Ama Hakkı bey bu durumu telefonun açılması esnasında karşılaşılacak açma hatası olarak ç***** çeviri hatasını düzeltin. İnsanlar yanlış bilgilendiriliyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ee bundan bize ne?…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Biri oled amoled den daha iyi demiş acaba bu ekranlar nedir yada kimler üretiyor biliyor musun lütfen araştırmadan yorum yazmayın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  heh işte sıkıntı orada zaten koyamıyorsun ki adam koymuş geçmiş bile 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yav he he çok berbat aldın kullandın ya oradan biliyorsun 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Tasarım: note 8
  Donanım: note 8
  Ekran: note 8
  Güvenlik: note8
  Kamera: note 8
  Kısacası kazanan note 8…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Android in özgürlüğünü ios un stabilitesine değişmem!!!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ben iphone 6s kullanıyorum hala çok memnunum x çıksın bir inceleyim ekran yine büyük gelirse devam ederim 6s e bu telefon beni daha 2 yıl idare eder şarjıda hala çok gidiyor telefonu aldığım günden beri hiç format atmadım okadar güncelleme aldı hala herşey tıkırında adamların yazılımına hayranım

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bir telefon tek elle kullanılmalı nedir yahu 16.5 cm note 8 in insan kullancak bunu kardeşim

 19. SDN Okuru dedi ki:

  amerikada da sadece 64 var kardeş. sadece türkiye ne demek. avrupa cihazı neyse buraya da onu veriyolar

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki de note 8.Tasarım olarak kesinlikle note 8, tasarım konusunu tartışmaya gerek yok bile. iPhone x te kameralar trafik lambası gibi, öndeki çıkıntı çok çirkin duruyor, film izlerken veya oyun oynarken insanın gözüne batıyor. Ekran olarak da note 8 in daha iyi olduğu kesin. Hem çözünürlüğüyle hem de PPI değeriyle iPhone X ten daha iyi. Donanım olaraksa ikisi de çok iyi donanıma sahip fakat iPhone X in Rami günümüzün ihtiyaçlarına göre az kalıyor gibi. Apple zamanında iPhone 6 ya da 1 GB ram koymuştu, internette 6-7 sekme açınca telefon o sekmeleri gizlice siliyordu. Kamera olarak ikisi de çok iyi, kamera konusunda ikisinde de hakkını yememek gerek. Kısacası Note 8 karşılaştırmanın şampiyonudur.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Ekran OLED teknolejisi kullanıyor her türlü Süper Amoleddden iyi
  FaceID teknolojisi şuanki telefonlarda bulunan yüz tanıma teknolojisi ile alakası yok kullanılan sensörler ve çipler Apple ın teknoloji olarak çok ilerde olduğunu gösteriyor. Son olarak bir android kullanıcısı olarak android telefonlar ne marka olursa olsun fazla dayanmıyor çevremde Samsung S3 kullanan LG G2 kullanan HTC One M7 kullanan sıfır almış bir sürü arkadaşım vardı Iphone 4s kullanan arkadaşım 1 yıl önce almasına rağmen bu Iphone 4s daha uzun dayandı ve şuan satarken bile hala avantajlı. Bundan sonra bende Appledan şamayacağım pahalı cidden pahalı ama uzun süre kullanılıyor.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Lider samsung demiş birisi mal galiba en iyi kamera apple ın en iyi işlemci apple ın en iyi doqnımda apple ın en iyi tasarımda en hızlısada mal bazıları iphone X diyoruz hadi iphone 7 deseniz anlarım

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Samsunglar çok ısınıp donuyo abi

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Apple teknoloji üretiyor dolayısı ile telefonları çok kaliteli oluyor. Samsung ta teknoloji üretiyor,telefon çamaşır makinesi,elektrikli süpürge,klima vs vs dolayısı ile ürettiği telefonda beş para etmez

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bu senede iPhone 6,6s,7 ve 8 kullananlar hep birlikte pişti olmaya hazır mısınız….

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone x in ekranını zaten samsung yapıyor daha neyin davası iphoneun her sattığı iphone 8 ve x den samsung da kazanç sağlıyor bana göre en iyisi samsung suan cihazim samsung galaxy a3 2.5 senedir kullanıyorum gram kasmasi bile yok samsung a iftira atmayın samsung eskisi gibi değil artık telefonları gerçekten kaliteli telefon sektöründe lider samsung.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  50 doları mı?

" iPhone X ve Galaxy Note 8 karşılaştırma! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone X ve Galaxy Note 8 karşılaştırma! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone X ve Galaxy Note 8 karşılaştırma! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "