Okunma

Apple Japonya’da Zafer İlan Etti!


24 Haziran 2013 Pazartesi 06:10
Apple Japonya’da Zafer İlan Etti!

Apple ve Samsung arasındaki patent davalarının bir ayağı olan Japonya mahkemeleri, Apple’ın iddia etmiş olduğu patentin Samsung tarafından ihlal edildiğini doğru buldu. Patent ise Apple’ın dokunmatik ekranların görsel efektleri içerisinde bulunan geri sıçrama patenti.

Bu patentin Samsung tarafından kullanıldığını söyleyen Japon mahkemesi Apple’ın mahkemeden zafer ile ayrılmasını sağladı. Ancak işin ilginç tarafı aynı davanın ABD’de görülen ayağında ise patent geçersiz kılınmış ve bu yüzden Samsung yeni ürünlerinde bu teknolojiyi kullanmaya devam etmişti.

ABD ve Japonya mahkemelerinin birbirinden farklı sonuçlar verdiği patent olayında şaşkınlık içinde kalan Samsung, bu teknolojiyi 2012 yılından beri akıllı telefonlarında kullanıyor.  Olay üzerine konuşan bir Samsung yetkilisi ise farklı kararlar üzerine Japonya mahkemesinin yorumlarını gördükten sonra itiraz edebileceklerini belirtti.

Söz konusu patent ise kullanıcının dokunmatik ekrandan aşağı indikten sonra kullanıcıya sayfanın sonuna geldiğini gösteren geri sıçrama efekti.  Bu efekti ilk başlarda olduğu gibi kullanıp daha sonra ise sayfaların sonuna geldiğinde parlayan mavi bir çubuk ekleyen Samsung, mahkemenin nasıl bir tutum izleyeceğini de merakla bekliyor.

:: Apple’ın patent davasını haklı buldunuz mu?

 
yazarMustafa Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, boş vakitlerinde fotoğraf çekmektedir. Yazar, farklı yazılımları ve iOS uygulamalarını incelemeyi sevmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Apple Japonya’da Zafer İlan Etti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple sen böyle yaptıkça son kullanıcıyı kendine düşman ediniyorsun. ama farkında değilsin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ezik diyorsunuz. Apple yılda bir telefon çıkarıyor Samsung bir tasarım üzerinden yılda 15 tane telefon yapıyor hangisi eziklik? Ve birinde sadece sayılı telefonda bulunan iOS işletim sistemi diğerinde ise 300 TL değerindeki bir telefonda bile olan Android işletim sistemi. Açıkcası bence eziklik Apple ve iPhone a dil uzatmak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple’ın bir marka değeri var. Gerisi hikaye… İlk dokunmatik, ilk tablet kim tarafından yapıldı? Madem çok büyük samsung neden başka teknolojilere yönelmedi de apple’ı takip ediyor? Bu sadece samsung için geçerli değil diğer tüm markalar için de geçerli. Demek oluyor ki apple ne derse onlar da apple’ı takip ediyor. Kısacası hepsi apple’ı taklit ediyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yuh sana apple komiksin rezilsin eziksin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çok komiksin sorun yok sorun onlarin birbirine duşman olmasi android platformunu gelişiren samsung büyüten olduğu için davalr en büyük rakibi de ondan

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple in islemcisini ekranini vs. Samsung üretiyor. Apple sadece ben demekle kalıyor. Iphone ipad ne i mış ne kibir bu ya. Şimdi s3 te ekran altında parlak mavi ışık yanıyor bunun ios patent isgaliyle ne alakası var zevzekler

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu kadar komik bir dava olur

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung ince ince işlemiş ios’un özelliklerini ama Apple’ın gözünden bu bile kaçmamış.Zavallı samsung ezik olmaya devam edeceksin!
  Bak senin gibi android kullanan diğer markalara,onlar neden sürekli böyle şeyler ile karşılaşmıyor?
  Sorun androidde değil sende,sen hala anlamadın mı? 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ticaret budur 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  apple büyüksün.1976 yaptığı çalışmayan pc 650 bin dolar ediyo samsung neci kim ***** tutturmuş s4 zoom s4 active s4 bilmem ***** çıkar s5 dissable ı ve git artık piyasadan

 11. SDN Okuru dedi ki:

  APPLE HADRCORE !

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Şeref yoksunu zavallıdan başka bir şey değilsin Apple!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Al işte. Birisi de bu gereksizlere ios7 için dava açsa keşke

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ahhaaahah apple açtiği dava ya bak ben öyle bir özellin olduğunuda unuttum

" Apple Japonya’da Zafer İlan Etti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Japonya’da Zafer İlan Etti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Japonya’da Zafer İlan Etti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "