Okunma

Apple Kafayı Polonya Şirketine Taktı


14 Eylül 2012 Cuma 12:00
Apple Kafayı Polonya Şirketine Taktı

Apple‘ın avukatları boş durmuyor. Samsung’tan sonra avukatlar yeni bir firma bulan avukatlar, bu sefer Polonyalı market zincirini hedef aldı.

Reuters’ın paylaştığı haberle beraber Polonya’daki Apple temsilcisi avukatlar isim ve logo benzerliği yüzünden fresh24.pl firmasına dava açma hazırlığındalar.

4‘ü A‘ya benzeten avukatlar, noktadan sonra gelen pl uzantısını da Apple adına benzeme çabası olarak yorumluyor. Polonyalı şirketin logosunda yuvarlak yeşil bir meyve ve üzerinde elma dalını gösteren bir ibare bulunuyor. Bunu da Apple, kendi ambleminden esinlenmiş olarak yorumluyor.

Polonyalı firma, internetten meyvesebze satmayı hedeflerken böyle bir konuyla gündeme gelmeyi komik olarak yorumluyor.  

Apple avukatlarına göre firma Apple ile benzerliği kullanarak, Apple sever insanlara kilo kilo elma satmayı hedefliyor.  Bakalım Apple avukatları böyle bir dava açacak mı açmayacak mı? Bu dava açılırsa yüzyılın en ilginç davalarından biri olacağına hiç şüphe yok.

Apple’ın dava ihtimali bulunan şirketin web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberin Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz.

:: Apple avukatlarının açtığı davaları nasıl yorumluyorsunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

58 yorum - “Apple Kafayı Polonya Şirketine Taktı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten de gerek yeşil elma ile ve gerekse de 4’ün A’yı anımsatması ve Polonya’nın “.pl” uzantısını, yani hepsini bir düşündüğümüzde Apple’ı hatırlatıyor, anımsatıyor, bunu gözardı edemeyiz ve etmemeliyiz. Düşünsenize, pl’yi koymasına ne gerek var ambleminin? Mesela, bizde veya yurt dışında kaç firmanın böyle bir uygulaması var? Bilinçli yapılmış, Apple’a benzetilmiş. Hani 4 ve A harflerini kenara bıraktım o meseleyi; fakat yeşil elma olunca, biraz önceki remzleri (yani, küçük işaretleri) buna delil hukmüne getiriyor. Biraz işletmeci kafasıyla ve profesyonel bir şekilde düşünürseniz ve kendinizi onların yerine koyarsanız, meseleyi daha rahat anlayabilirsiniz.

  Apple’ın dediği gibi, Apple kullanıcılarının ilgisini çekebilir; ama bu değil ki, o yüzden o şirkete Apple tarafından dava açılsın. Belki de tam tersi, Apple’ın bu şekilde satışları artar, reklamı olur.

  Ben bu haberden iki üç sonuca vardım:
  1- O şirket, bu taktik ile (yani, bence bilinçli bir şekilde elmayı kullanıp, 4’ün A’yı anımsatması ve .pl uzantısı ile Apple’a yazı olarak da anımsatması ile) belki de haklı olarak kendisini daha rahat ve geniş bir şekilde çevreye tanıttı.
  2- Apple, böyle basit bir davayla gündeme gelip o şirket aracılığıyla reklam yapması. Üniversitede işletme, satış -pazarlama, reklam vs. gibi derslerde bunu görmüştüm. Bu derse girenler bilirler ki, yasal bir şekildeki reklam taktikleridir 😉
  Son: Belki de iki şirket aralarında anlaştılar. Birbirlerinin tirajlarını artırmış olacaklar 😉

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bi korkulari olmasa bu sekilde davranmazlar heralde ki etrafa da bi gözdagi vermeye calisiyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yazık değil mi ya adam masum bir şekilde meyve satıyorlar sen güçlüsün diye ezmen mi lazım …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen marketten gidip birkaç kilo elma alıp afiyetle ***** lazım elma satışlarını Apple yasaklatabilir. 😉

 5. SDN Okuru dedi ki:

  acep bizim afyon’a da dava açarlar mı acaba bu ayfon’cular 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple bugun bir kilo elma aldin dava acmani bekliyorum. Dostum sen kurdun kirmuzi baslikli kizu kandirdigi zehirli elmasin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Alın size kaynak apple fan boyları… *****

 8. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten bunlar kafayı yediler. Geçen komşunun ağacının dallarındaki elmalara da dava açtılar bizim logomuzdan esinlenilmiş diye.

" Apple Kafayı Polonya Şirketine Taktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Kafayı Polonya Şirketine Taktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Kafayı Polonya Şirketine Taktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "