Apple kimliği ve iCloud hesapları tehlikede!


13 Ekim 2017 Cuma 06:00
Apple kimliği ve iCloud hesapları tehlikede!

iOS kullanıcıları ciddi bir tehlike ile karşı karşıya. iOS’ta bulunan bir açık kimlik avı saldırganlarının Apple kimliği ve iCloud hesaplarını ele geçirmelerinin önünü açıyor.

Apple kimliği ve iCloud hesapları tehlikede!

Geliştirici Felix Krause, bir saldırganın kullanıcıların Apple Kimliğini ve iCloud hesabını teorik olarak denetleyebileceği, hesaplara ait kimlik bilgilerini kullanıcıdan isteyen sahte iOS iletişim kutusu görüntülerini paylaştı.

Apple kimliği

Krause tarafından oluşturulan iletişim kutusu iOS sitemindeki ile neredeyse aynı. Bu kimlik avı saldırısı uygulamalar üzerinden kullanıcıları sürekli kimlik bilgilerini girmeye yönlendiriyor. Kimlik avı saldırganları iOS kullanıcılarının App Store veya iTunes uygulaması aracılığıyla satın alma işlemi yaparlarken karşılarına belirli aralıklarla çıkan ve şifre isteyen iletişim kutusundan faydalanıyorlar.

Apple kimliği

Sistemin bir parçası olan açılır pencereye çok benzeyen bir iletişim kutusunu kullanıcıya göstermek geliştiriciler için oldukça kolay. Gizli herhangi bir kodu yok. Bu sebeple her iOS geliştiricisi kendi kimlik avı penceresini oluşturabilir.

Apple, bu konunun farkında olduğu belirten ve kullanıcılara saldırıdan kurtulma amaçlı bir öneri sundu. Apple’a göre herhangi bir durumda kimlik bilgileri istendiğinde ana ekran tuşuna basılarak uygulamadan çıkılması gerekiyor. Eğer bu istek sistem tarafından yapıldıysa iletişim kutusu arkasındaki uygulama kapandıktan sonra bile ekranda kalır. İletişim kutusu kapanıyorsa kullandığınız uygulama kimlik avı saldırısına açık bir uygulama demektir.

:: iOS’ta bu tarz bir saldırı ile karşılaştınız mı?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple kimliği ve iCloud hesapları tehlikede! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple kimliği ve iCloud hesapları tehlikede! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple kimliği ve iCloud hesapları tehlikede! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
  9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
  10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!