Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı!


22 Ağustos 2020 Cumartesi 11:00
Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı!

Apple bu aralar popüler cihazlarının dışında bambaşka olaylar ile anılıyor. ABD yönetiminin politikaları gereği Çin merkezli şirketlerle sorun yaşayan Apple, gündemden düşmüyor. Epic Games’in oyunu Fortnite’ı silmesiyle tansiyonun yükselmesine neden olan Apple, bir diğer tarafta WeChat ile sorun yaşıyordu. Bilmeyenler için WeChat dünya çapında kullanılsa da Çin’de 1 milyarı aşkın kullanıcısı olan çok yönlü bir mesajlaşma uygulaması. Apple WeChat yasağı ne durumda, şirket neden geri adım attı?

Apple WeChat yasağı tarafında gelinen son nokta

ABD yönetimi Çin merkezli uygulamaların birçoğuna savaş ilân etmiş durumda. Hal böyle olunca ABD merkezli şirketler de bu kararlardan etkileniyor. Dünya çapında önemli kullanıcıya hitap eden Apple da bu yasaklardan ve savaşlardan etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

Yakın zaman önce Çin’de oldukça popüler olan ve 1 milyarı aşkın kullanıcısıyla Çin’in WhatsApp’ı olan WeChat yasaklanmasıyla gündeme gelmişti. Daha doğrusu, Apple’daki uygulamasının silinmesi gündeme geldi. Hal böyle olunca Çin’deki Apple kullanıcıları duruma isyan etti.

Pek çok medya platformunda durum haberleştirildi ve dikkat çekti. WeChat kullanıcıların yalnızca mesajlaşmak için kullandığı değil aynı zamanda sosyal medya ve mobil ödeme gibi şekillerde kullandığı çok yönlü bir uygulama olarak tanımlanıyor.

Apple WeChat yasagi-00

Bu tartışmaların ardından Çin’in popüler mikroblog sitesi Weibo’da yaklaşık 1 milyonu aşkın kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirildi. Ankette kullanıcılar eğer, WeChat’i App Store’dan yükleyemezlerse, Apple’ın iOS destekli telefonunun onlar için bir faydasının olmayacağını, yüzde 95’nin telefonlarını değiştireceğini söylediği ortaya çıktı.

Yine bu anketin yayımlanmasından sonra Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın WeChat’i App Store’dan kaldırmak zorunda kalması durumunda, küresel iPhone satışlarının yüzde 25 veya yüzde 30 düşeceğini söylüyor. Bu ise Apple’ın asla istemeyeceği bir şey.

Bunların ardından Bloomberg’teki bir habere göre, Apple’ın Çin’deki WeChat için özel bir ayrıcalık yapacağı ve kaldırmak gibi bir durumun şu an için söz konusu olmadığı ortaya çıktı. ABD’de bu durumun ne olacağı aşikâr ancak yine de Apple WeChat yasağı için geri adım attığını söylemek mümkün.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Amerika Çin şirketlerini batırmak için uğraşıyor. Apple a da üretimi çinden aldırmaya çalışıyor. Çine faydası olmayacaksa yakın gelecekte orada mal satmayı unutsun Apple. Ya da Trump gitse huzur bulsak diye dua etsinler.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

İyi olmuş

Savas
Savas
4 ay önce

Çinde serbest yapar tüm dünyada yasaklar oda aslında bir ambargo veya yaptırım demek .

" Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple köşeye sıkıştı: Geri adım atmak zorunda kaldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi