Okunma

Apple Kullanıcılarını Satıyor mu?


29 Aralık 2010 Çarşamba 10:15
Apple Kullanıcılarını Satıyor mu?

Apple, iPhone ve iPad kullanıcılarına ait verileri izin almadan başka kurumlarla paylaştığı iddiasıyla açılan bir dava ile karşı karşıya.

ABD, Los Angeles’ta yaşayan Jonathan Lalo adlı bir adam iPhone ve iPad’in, kullanıcılarının kişisel verilerini reklam ağlarına açtığını iddia etti.

Dava dosyasında, cihaz sahiplerinin hangi uygulamaları, ne sıklıkla ve ne kadar kullandığına dair bilgilerin reklam şirketlerine izinsiz olarak gönderildiği iddiası yer alıyor. (AppStore’dan İlginç Veriler)

Dosyada ayrıca bazı uygulamaların kullanıcılara ait yaşadığı yer, yaş, cinsiyet, gelir, politik görüş, etnik köken ve cinsel tercih gibi bilgileri sattığı da belirtiliyor.

Apple AppStore’da binlerce uygulama bulunuyor

Popüler Uygulamalar

Jonathan Lalo’nun iddialarının hedefinde Pandora, Paper Toss, The Weather Channel ve Dictionary.com gibi popüler uygulamalar da bulunuyor.

Tüm iPhone ve iPad’lerde her bir cihazın kimlik kartı gibi işlev gören UDID (Unique Device Identifier) adlı bir sistem bulunuyor ve bu sistem kullanıcılar tarafından devre dışı bırakılamıyor.

Apple’ın bu yolla kullanıcılara ait verileri izinsiz olarak izleyebildiği bir süredir iddia ediliyordu. Jonathan Lalo’nun açtığı bu dava bu iddiaların yasal zemine taşınmasını sağlamış oldu.

Apple konu hakkında henüz bir açıklama yapmazken, davanın sonucunun ne olacağı ise büyük bir merakla bekleniyor.

:: Sizce bu iddialar doğru olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple Kullanıcılarını Satıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Kullanıcılarını Satıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Kullanıcılarını Satıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "