Apple kullanıcılarının yıllardır beklediği özgürlük geliyor


27 Haziran 2020 Cumartesi 09:02
Apple kullanıcılarının yıllardır beklediği özgürlük geliyor

Apple WWDC 2020 etkinliği gerçekten de beklendiği kadar iyi şekilde kullanıcılarla buluştu. YouTube üzerinden isteyen herkesin ulaşabildiği bu etkinlikte yazılımsal açıdan çığır açan özellikler tanıtıldı. Her geçen gün yeni özellikler ve farklı kullanımlarla karşımıza çıkan iOS 14’te kullanıcıların bir süredir beklediği özellik geliyor. Apple iOS 14 ile varsayılan tarayıcısını değiştirmeyi mümkün kılıyor.

Apple varsayılan tarayıcı için adım atıyor

Apple’ın iOS 14 güncellemesi bu sonbaharda kullanıcılara ulaştığında, iPhone kullanıcıları, e-posta uygulamalarını ve tercih ettikleri İnternet tarayıcılarını varsayılan seçenek olarak değiştirebilecekler. Apple varsayılan tarayıcı adımıyla birlikte, kullanıcılarının yıllardır istediği bir değişikliği yapıyor.

Bu özellikle birlikte artık, Apple’ın Safari tarayıcısı ve Apple’ın Posta uygulamasının yanı sıra bir e-posta uygulamasını tercih ederseniz, bir bağlantıyı tıkladığınızda veya bir e-posta oluşturduğunuzda bu hizmetleri varsayılan uygulamalarınız olarak değiştirebileceğiniz anlamına geliyor.

iPhone kullanıcıları için kolaylık sağlayacak hoş bir eklenti olmasına rağmen, birçok kişi Apple’ın neden sadece İnternet tarayıcısı ve e-posta uygulaması için varsayılanları değiştirme seçeneğini sunduğunu merak ediyordu. Haritalar veya müzik gibi diğer popüler kategoriler neden bu özgürlüğü kazanmıyordu?

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2020/06/apple-varsayilan-tarayici-apple-varsayilan-e-posta

Apple’ın yazılım mühendisliği tarafında karşımıza çıkan Craig Federighi bir süre önce teknoloji dünyasında adından söz ettiren Marques Brownlee ile YouTube üzerinden yaptığı bir röportajla cevaplandırmış oldu.

Bilindiği gibi Apple, aslında geliştiricilerin Apple’ın kuralları üzerinde çalışmasını ve kullanıcıları potansiyel olarak yanlış yönlendirilmelerini önlemek için temkinli bir yaklaşım izliyor. Yani şirket, kontrollü ilerlemeyi seviyor.

Platformların nasıl kaosa dönüşebildiklerini söyleyen Federighi, güvenilir olmayan bir tarayıcıyı, varsayılan tarayıcınız olarak seçtiğiniz noktada güvenliğinizin tehlike altında olabileceğini ve bu deneyimin yalnızca masum görünen bir reklam izlemesi olmayabileceğini vurguluyor.

Apple’ın gizlilik ve güvenlik noktasında verdiği kararlar birçok kullanıcının hoşuna gitse de yine de bazı durumlarda özgürlüğün kısıtlanması anlamına geliyor. Apple’ın bazı şeyleri değiştirmeyi planladığını ima eden Federighi, Apple’ın varsayılan tarayıcı ve e-postayı değiştirmeyi sunmasının bir başlangıç olduğunu belirtiyor. Bu ikisinin seçilmesinin nedeni ise kullanıcıların en çok bu iki uygulamayı özelleştirmek istemisi olarak gösteriliyor.

Apple, pazartesi günü WWDC 2020 sırasında iOS’un yeni sürümünü ve en ürünleri için diğer kritik güncellemeleri duyurdu. Güncelleme bu sonbaharda sunulacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

İos 14 androidlesme yönünde ilerlemiş bariz belli

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Birde müzik te o şansı tanısa muhteşem olur

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Vay be nerelere gelmiş elma harika gidiyor şuan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Keşke Apple eski iOS cihazlara da el atsın özellikle iOS 10 iki cihazları

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Apple varsayılan tarayıcısını iOS 14 ile değiştirmeyi mümkün kılıyor.
Apple; İos 14 ile varsayılan tarayıcısını değiştirmeyi mümkün kılıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Devrim. Çok büyük yenilik. !! Bakalım, diğer firmalar buna nasıl, karşılık verecek.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

İphone de 7-8 senedir silemediğim resimler var, itunes le o telefondan o telefona aktarip duruyorum. Resmin üzerine basılı tutunca sil çıkıyor ama silmiyor 🙂 İtunes pc nin neresine yedekler onuda bulabilmiş değilim. Hele 2011 tarihli bir yurtiçi kargo dekontu var babadan kalan miras tapusu gibi duruyor. İtunesten yüklediğim klasörlerdeki resimlerin içinden, istediğimi seçip silme özgürlüğüne kavuşacağım güncellemeyi sabırla bekliyorum.

" Apple kullanıcılarının yıllardır beklediği özgürlük geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple kullanıcılarının yıllardır beklediği özgürlük geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple kullanıcılarının yıllardır beklediği özgürlük geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!