Okunma

Apple’ın Garip Tutumu


18 Haziran 2009 Perşembe 08:27
Apple’ın Garip Tutumu

Apple’ın oldukça rağbet gören dizüstü serisi Macbook Pro donanım limitlerinin üzerinde performans gösterebilecek bir ürün. Bu ürünün sabit disk arayüzü SATA 1.5 Gbps. Diğer yandan endüstri SATA 3.0 Gbps‘ i kullanıyor. Apple’ın bu ürünlerinde neden eski teknoloji kullandığı bilinmeyen bir gerçek. Çünkü bu ürünlerde SATA 3.0 Gbps kullanılsaydı performans oldukça fazla artacaktı. Kullanıcılar da bu durumdan şikayetçi aslında. Ellerindeki cihazlar daha yüksek performanslara ulaşabilecekken sadece sabit disk arabirimi yüzünden düşük performans da kullanmaları can sıkıcı bir durum.

Apple’ın diğer ürün grubu MacBook Air’de ise durum farklı. Ürünün sabit disk arayüzü SATA 3.0 Gbps‘yi destekliyor. Bu ürünü kullananlar donanımlarından en üst seviye performansı alabiliyorlar.


SATA 3.0 Gbps’a ait test sonuçları

Bu iki ürün arasındaki performans farkı SSD disk ile ölçümlenmiş durumda. Yapılan testlerde SATA 1.5 Gbps arayüze sahip bir Macbook Pro ve SATA 3.0 Gbps’a sahip Macbook Air kullanımı. Bu iki ürünün donanım özellikleri nerdeyse aynı. Ürünlerin SSD disk ile yapılan testlerdeki performans farkı bariz ortada. SATA 3.0 Gbps’a sahip Macbook Air, diğer üründe de aynı SSD kullanılmasına rağmen fark atarak yüksek performansın limitlerini zorluyor.


SATA 1.5 Gbps’a ait test sonuçları

Apple’ın ise bu durumdan haberdar olduğu kesin. Ama henüz bir açıklama yapılmış değil. Bizden tavsiye, yakın zaman içersinde Macbook alacaksanız sabit disk arayüzünü kontrol etmeyi unutmayın.

::
Macbook kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız performans deneyimlerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple’ın Garip Tutumu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    SSD disklerin en yenilikçi özelliği az pil tüketiyor olmaları. Apple’nin Macbook Pro modellerinde böyle bir kaygısı çokta fazla yok. Onun yerine daha ekonomik olan disk yapısı kullanılıyor. Ayrıca firewire portuda başta olmak üzere tüm portlardan gelen veri akışını ve işlemcinin sergilediği performansı eş zamanlı olarak disk üzerine kusursuz işliyor. Kim için sorun teşkil ediyor? Hangi ilginç kullanıcı bundan dert yakınıyor anlamadım?

" Apple’ın Garip Tutumu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın Garip Tutumu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın Garip Tutumu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "