Okunma

Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı!


23 Nisan 2017 Pazar 12:00
Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı!

Çoğumuzun da bildiği üzere günümüzde Google, Uber ve Tesla gibi başlıca büyük teknoloji şirketleri, kendi kusursuz otonom (sürücüsüz) aracını yapma uğraşı içindeler.

Bu bağlamda, bugün ortaya çıkan bazı test planları, (her ne kadar daha önce dedikodu olarak var olsa bile) Apple’ın da bir otonom araç üzerinde çalıştığını doğruladı.

Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı!

Haber içerisinde bulunan görsellerden anlaşılabileceği üzere Apple, bir otonom araç prototipi yapmış bile. Öyle ki bu aracın kusursuz olabilmesi adına tam 7 aşamadan oluşan bir test planı hazırlamış.

17-04/23/apple-marka-otonom-arac-planlari-ortaya-cikti-1-1492947278.png

Bu zamana kadar sır gibi saklanan bu otonom araç planları, “Business Insider” tarafından ele geçirilen birkaç belge ışığında halka açık olarak sunuldu. “Apple Otomatik Sürüş Sistemi” adı verilen bu yeni otonom araç teknoloji, %100 insansız sürüş yerine güvenli bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

17-04/23/apple-marka-otonom-arac-planlari-ortaya-cikti-2.png

Yani Apple kendi kendine gidebilen sürücüsüz bir otomobil yerine sürücüye mümkün olduğunca çok (buna belirli kurallar çerçevesinde müdahalesiz sürüş de dahil) yardımcı olan bir teknoloji üretmeyi amaçlamış. Dolayısıyla Apple hazır prototip otonom araçlarını (Lexus RX450h SUV) test etmesi adına 6 profesyonel sürücü için Kaliforniya eyaletinden izin istemiş.

17-04/23/apple-marka-otonom-arac-planlari-ortaya-cikti-3.png

Eğer eyalet tarafından bu teste onay verilirse (ki şimdiye kadar vermiş bile olabilir), Apple’ın otonom araçları bu 6 deneyimli sürücü tarafından (sürücülerin çoğu daha önce Bosch ve Tesla gibi şirketlerde çalışmış, makine öğreniminde uzman kişiler), Kaliforniya yollarında bahsi geçen 7 aşamalı teste tabi tutulacak.

:: Siz bu gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bu yazida herhangi bir plan goremedim haci.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  seneye icar 2 çıkacak diye kimse almaz lan araba maraba 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bunu zaten tesla yapıyor neresi yenilik

 4. SDN Okuru dedi ki:

  offher işe bultığı yetmedi birde bu işe bulaşmasın

" Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın otonom araç planları ortaya çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "