Okunma

Apple Music, Spotify’ı kovalamaya devam ediyor!


30 Ocak 2019 Çarşamba 18:15
Apple Music, Spotify’ı kovalamaya devam ediyor!

Yüksek fiyat etiketi ve ülkelerdeki ekonomik kaygılar nedeniyle iPhone modellerine olan talebin zayıflaması Apple’ın son dönemde ciddi gelir düşüşü yaşamasına neden oldu. Ancak, 2018’in son üç ayı teknoloji devi için iyi geçti.

Her ne kadar fiziksel ürünlere olan talepler azalsa da, dijital ortamda App Store başta olmak üzere,Apple Pay ve Apple Music gibi servislere olan ilgi artmaya devam ediyor. Peki, Apple Music kullanıcı sayısı hangi seviyeye ulaştı?

Apple CEO’su Tim Cook, 2015 yılında kullanıcılara sunulan Apple Music servisinin 50 milyon ücretli aboneye ulaştığını açıkladı. Doğal olarak şirket bugüne kadar tek çeyrekte en yüksek müzik gelirini elde etmiş oldu.

Apple Music kullanıcı sayısı: 50 milyona ulaştı!

Bu kapsamda Apple Music’in 1 yıldan daha kısa bir sürede 10 milyondan fazla ücretli abone elde etmesi oldukça başarılı. Ancak, en büyük rakibi ve dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi müzik platformu Spotify’ın halen gerisinde kalıyor.

Ocak 2019 itibariyle Spotify’ın ücretli abone sayısı 87 milyon olarak açıklandı. Ücretsiz aboneleri dahil ettiğimizde ise Spotify’ı aktif olarak kullananların sayısı 200 milyona ulaştı. Yani ücretli abone sayısında 37 milyon kişilik bir fark var.

Spotify’ın 2016 ve 2017 yılında sağladığı büyüme, Apple Music’e kıyasla çok daha yüksekti. Bu nedenle Apple’ın en büyük rakibini geride bırakarak zirveye yerleşmesi kısa sürede mümkün görünmüyor.

Genel tabloyu değerlendirdiğimizde ise Apple Music servisinin elde ettiği bu başarı, başta Tim Cook olmak üzere tüm şirketin yüzünü güldürüyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple Music, Spotify’ı kovalamaya devam ediyor!”

  1. Anonim dedi ki:

    spotify ın ses kalitesi daha net.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Spotify kesinlikle geçemez

  3. Anonim dedi ki:

    apple müzik gelişmesi lazım, çok yavaş ve donlamalar, takılmalar oluyor. spotify daha kullanışlı ve pratik, dinleyicinin istediği müzikleri daha iyi tahmin edip, öneriyor.

" Apple Music, Spotify’ı kovalamaya devam ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Music, Spotify’ı kovalamaya devam ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Music, Spotify’ı kovalamaya devam ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "