Apple Music’in Yayın Kalitesi Belli Oldu


10 Haziran 2015 Çarşamba 10:00
Apple Music’in Yayın Kalitesi Belli Oldu

Müzik sektörüne iTunes Store ile yön veren Apple, yine bu sektörde öncülük yapmak için geride bıraktığımız WWDC 15 etkinliğinde Apple Music hizmeti ile karşımıza çıktı. İnternet üzerinden Spotify, Tidal ve Deezer gibi çevrimiçi müzik hizmeti verecek olan Apple Music’in yayın kalitesi açıklandı.

Apple Music Bekleneni Vermeyecek!

Apple, Apple Music ile tahmin edildiği gibi sektörün lideri olamayacak. Endüstri standardı olarak kabul edilen 320kbps yerine Apple Music aynı iTunes Store‘da olan müziklerdeki gibi 256kbps kalitesinde yayın yapacak.

Son dönemde piyasada ismini duyuran Tidal‘in Flac formatında 1411 kbit/s kalitesinde yayın yaptığını ve Spotify Premium‘un 320kbps kalitesinde hizmet verdiği göz önünde bulundurulursa Apple Music‘in hiç şansı yok gibi görünüyor.

15-06/10/apple-music.jpg

Apple Music Sadece “Apple” İsminden Dolayı Tutabilir

Dünya genelinde firmalara karşı fanboyluğun olduğunu kimse reddedemez. Apple’ın da kendine has tutkunları bulunuyor. 2 yıl önce farklı firmalar tarafından sunulan yenilikleri Apple kendi cihazlarına entegre edince yer yerinden oynuyor.

Apple Music’in de bu karavana katılacağı aşikar. Müzik dinleme standartlarının artması ve Hi-Fi kalitesindeki müziğin popülerleşmesine karşılık Apple Music’in 256kbps kalitesinde hizmet vermesi gerçekten çok garip. 

Apple; biz yapalım, kullanıcılar zaten büyük bir istekle kullanılır, kalite standart olsa yeter mantığı ile ilerliyor. WWDC 16‘da muhtemelen Apple Music’in 320kbps kalitesinde yayın yapacağı müjdelenecek ve Apple yine alkışları toplayacak.

:: Apple Music hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Apple Music’in Yayın Kalitesi Belli Oldu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple 256 sı diğerlerinin 1411 ine denktir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Olaya sadece "Apple yaptıi fanları kesin kullanır" mantığıyla bakılırsa, ki shiftdelete.net'ten beklenir bir haber tarzı" mantıklı görülebilir.

  Fakat insanların ve yazarımızın hesaba katmadığı bir şey var. Apple son kullanıcıya yönelik çok fazla ürün sunuyor ve 1 kere satın aldığınız bir şeyi tüm cihazlarda sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Dışarıda iphone'dan dinle, eve gel AppleTV'den dinle, eskiden kalma ipod'un varsa ona at, bluetooth adaptör ile evindeki hifi sistemine bağla. Bunlar önemli şeyler. Emsalleri olsa da ürün çeşitliliği olarak bu kadarını sunan çok az firma var.

  Kaldı ki 320 kbps ile 256 Kbps arasındaki farkı anlayacak, anlasa da dert edecek insan kaç kişidir? Elinizdeki eski şarkıların bir çoğu belki de 256 Kbps.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Gayet fark var hocam kaliteli bir kulaklikla anlayabilirsn ancak v0 kadar kaliteli olabilrr

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlarında dediği gibi aac ile mp3'ü kıyaslı***** kbps ve 320 kbps mp3 arasında azda olsa kalite farkı vardır ama 256 kbps aac ile 320 kbps mp3 arasında bir fark yok hatta aac daha ***** itunes üzerinden bazı mp3lerinizi aac'e dönüştürdükten sonra dosya boyutlarına bakarak ***** 256 kbps aac müzikler 320 kbps mp3lerden daha çok yer kaplıyor.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  AAC Formatında 64 KBPS ses parçası 320 KBPS MP3 formatından 2 kat daha kalitelidir. 256 KBPS'yi siz düşünün.

  Apple M4A – Spotify MP3 😀 😀 😀 😀

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Dusuk donanım yuksek kalite der susarım….

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  256 kpbs ile 320 kpbs farkı anlayacak kulak sınırlıdır. ayrıca bu farkı bariz hissetmen için gerçekten çok sağlam kulaklara ihtiyacın vardır. teoride spotiyf ve tidal'ın yaptıkları pazarlama stratejisinden ibaret. itunes'ta ki müzik kalitesini dünyanın yüzde 90nını zaten tatmin ediyor. ee daha ne?

 8. Ziyaretçi dedi ki:
 9. Ziyaretçi dedi ki:
 10. Ziyaretçi dedi ki:

  bizim dinledik lerimiz 128 neyin kafası 😀

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki 256 yı bile dinlemeye yetecek internet paketleri var !!
  Ben hala 128 dinliyorum

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Para verdin mi her şey güzel geliyor insnalara boşverin. Oooww applee? Harikasın, çook stabill =)

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Olur mu yaw. Apple yaparsa en iyisini yapacılar wow der şimdi

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  ulan insanız biz insan. it kulağı yok bizde 😀 ha 256 ha 320 ne farkedecek? 😀 milet 198 ile bile dinliyor. bence abartılmaması gereken şeyler bunlar. kullanıcların bu farkı dikkate alarak müzik dinlediklerini de sanmıyorum zaten.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple Music Bekleneni Vermeyecek! bu nedir arkadaş nasıl bir haz nasıl bir doyum istiyorsunuz Apple'dan

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  yahu ne adamlarsınız… ha 320 ha 256… kaç kulak biliyorsun aradaki farkı anlayacak… bırakın bu sudan bahanelerle apple a çakma çabalarını… komik oluyorsunuz… adam gibi telefon adam gibi kulaklıkla mis gibi müzik dinlersin 256 olsa bile… yeter ki kulaklığın ve cihazın iyi olsun… yayın son derece yeterli… saçmalamayın artık…

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  256 neyinize yetmiyo

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  256kbps yeterli zaten telefonlar daha fazlasýný çalamaz þarjlarý daha çabuk biter.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  ender hocam çok güzel bir yazı olmuş doğruları söylemişsiniz neden bende bilmiyorum var olanı biraz daha geliştirerek standart şekilde sunmasına rağmen etkiliyor tüketicileri garip bir şekilde

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  ben hala 128 kbps dinliyorum ne diyorsunuz siz?

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne demek tutmaz. Sýrf Apple olduðu için zaten büyük bir kitlesi var. Yayýn kalitesini bir çok kullanýcý farketmeyecektir bile. Zaten ileride ekstra ücrete ekstra kalite sunacaktýr.

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Ne demek tutmaz. Sýrf Apple olduðu için zaten büyük bir kitlesi var. Yayýn kalitesini bir çok kullanýcý farketmeyecektir bile. Zaten ileride ekstra ücrete ekstra kalite sunacaktýr.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne demek tutmaz. Sýrf Apple olduðu için zaten büyük bir kitlesi var. Yayýn kalitesini bir çok kullanýcý farketmeyecektir bile. Zaten ileride ekstra ücrete ekstra kalite sunacaktýr.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepimiz biliyoru ki burda 256 kötüdür diyenler 3 aylık bedava üyeliği kullanacaklar

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu açıdan bakmak lazım; 256 kbps yayın gerçekten kötümü? Apple müzik endüstrisine yeni bir soluk getirdi 2000'li yılların başından itibaren. Bu konuda çok tecrübeye de sahip ve size kötü bir yayın kalitesini sunduğunu söylemek doğru olmaz kanımca. 256 kbps ile 320 arasında ki farkı fark edebiliyor muyuz? iTunes üzerinden satın aldığınız parçalar da bunu hissettiniz mi? Bu telefonlarda ki 2K ekran muhabbetine benziyor biraz da! Gerçekten bu arada ki farkı hissedebiliyor musunuz? Standart bir kulaklıkla 256 dinlemekle 1411 küsür dinlemek arasında bir fark olacak mı? Apple da çalışan profesyonel insanların bunun analizini yapmışlardır. Ama yazıda ki gibi biz ne yapsak alırlar diye yapmamışlardır. Orada ki milyarlarca dolarlık bir piyasayı analiz edenleri küçümsemek olur, düşünün bu işe danışmanlık eden ve kaçtane çalışan dünya çapında müzisyen ve ses profesyoneli var.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify da 320 kbps dinledim i tunes da 256kbps dinledim bir fark duyamadım

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  hangi donanıma bağladığın da önemli TheFame isimli çok bilmiş kardeşim. Telefondan bahsediyoruz. İyi kulaklık bağlarsan 1400 de alırsın.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple iþte her konuda donaným fakiri
  256kbps aac diye saçma bi formatla geliyor
  Tidalýn 1411kbpslik ses kalitesine zaten rakip olamaz
  Spotify karþýsýnda da sadece isminden dolayý küçük bi þansý var

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  öncelikle amacım apple savunmak değil ve eleştirim türkiye standartlarında.

  320 veya 256 kbps olması neyi değiştirir bir çok kullanıcı içinden çıkan orijinal kulaklığı kullanıyor. bozulanda ya yan sanayi ya da ucuz kulaklık tercih ediyor. kaç kişi bir kulaklığa 1000-2000 tl para verip iphone samsung htc vb bir telefona bağlayıp kullanıyor. bence başarılı bir politika. ben apple radyo ses kalitesini yeterli buluyorum ve kota dostu. spotify 320 kbps veriyorda ne oluyor ayda 2 gb kota yiyor. kullandığım radyo programıda keza aynı 1-15 gb kota tüketiyor. bence 256 kbps yeterli.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  "Apple Music'in de bu karavana katılacağı aş***** yazmışsınız karavana yerine kervana katılmak değilmiydi o?

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  SACMALAMAYIN BU KADAR

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Toplumun büyük kısmının 320 ile 256 arasındaki farkı anlamasının mümkün olmadığı aşikar. Zaten müzik aşığı insanların streaming servisleriyle işi olmaz. 256 data planı için ve serverlar için çok daha avantajlı. Ama olsun arada sırada nefret de güzeldir Ender bey^^

" Apple Music’in Yayın Kalitesi Belli Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Music’in Yayın Kalitesi Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Music’in Yayın Kalitesi Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!