Apple ne kadar iPhone 8 satmayı planlıyor?


20.04.2017 03:00:00
Apple ne kadar iPhone 8 satmayı planlıyor?

Apple’ın çiplerini üreten firmalar, Apple’dan gelen istek üzerine üretimlerini artırdıklarını açıkladı. Apple’ın yüksek satış rakamı beklentileri sebebiyle 2017 yılının ortasına dek, her çeyrek dönem için 50 milyondan fazla çipsetin üretileceği belirtildi.

Apple ne kadar satış yapmayı planlıyor?

Çin’de faaliyet gösteren işlemci üreticileri de Apple’ın 10. yıla özel iPhone 8‘den en az 230 milyon ünite satış gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. Apple’ın direkt olarak kendi cihazları için tasarlattığı A11 çipsetinin üretimi de hızlandırıldı. Çipset TSMC, NXP ve Qualcomm firmalarının ortaklığında üretiliyor.

Peki Apple’ın bu beklentileri gerçekçi mi? Bu sorunun yanıtını bulabilmemiz için iPhone 7 serisinin satış rakamlarını incelememiz gerekiyor. 2017 yılının ilk gününe kadar Apple, 78.3 milyon ünite iPhone 7 satışı gerçekleştirdi ve satış rakamlarında bir önceki yıla oranla yüzde 18’lik büyüme gerçekleştirdiği dikkat çekti.

Fakat bu rakamlara bakacak olursak, 230 milyonluk satış hedefinin çok da gerçekçi olmadığını söylemek mümkün. 10. yıla özel olması ve geçtiğimiz yıla oranla gerçekleşecek büyümeyi de hesaba katarsak, 150 milyon ünitelik bir hedef konması çok daha gerçekçi olacaktır.

:: Sizce iPhone 8’in beklenen satış rakamlarına ulaşması mümkün mü?


 • yazarMurat Sağlam

  Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Apple ne kadar iPhone 8 satmayı planlıyor?” üzerine 15 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   kopyala yapıştır tasarım ve özelliklerle gelirse biraz zor satarlar

  2. SDN Okuru dedi ki:

   7s ne olduki 8 çıkıyor

  3. SDN Okuru dedi ki:

   iPhone 8 den sonra apple gerilemeye başlar beyler ahanda buraya yazıyorum. Sonrası zamanla batma sinyalleri verir. Tabi ki sadece tablet telefon sektöründe devam ederse. Yen'i atılımlarını bilemem otomobil vb.

  4. SDN Okuru dedi ki:

   bu 8 tek başına mı çıkacak yoksa 3. model mi olacak?

  5. SDN Okuru dedi ki:

   iphone eğer lg telefonşarı gibi ucuz olsaydı 210 milyon kesin satardı

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Türkiyede ne kadar satar o önemli? Fanatikler bile bu parayı ödemek istemiyorlar

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Güzel birseyler çıkarırsa neden satmasın bir de bu Apple Batacak diyenler her yıl aynı muhabbet ama adamlar nedense kasalarını her geçen yıl daha da arttırıyorlar böyle batıyorsa bizde batalım 🙂

  8. SDN Okuru dedi ki:

   benim tahminim en az 130 140 milyon satar ama üzerine de çıkabilir ki bir çok iphone kullanan kişi 7 de çok değişiklik görmediği için 6 yı satıp 7 almadı ama 8 daha farklı bir tasarımla gelirse 230 hayal değil

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Apple batacak sonumda.

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Onu bunu bilmem ama Apple çok fena geçiriyor :d

  11. SDN Okuru dedi ki:

   Hem iphone 7 hem de s7 edge kullanı***** bu kafayla giderse samsungun önünü kesemez.

  Yorum yazın

  Geri bildirim