Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor?


24 Ekim 2012 Çarşamba 14:00
Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor?

Apple teknoloji dünyasının şüphesiz en çok konuşulan markası konumunda. iPhone‘dan önce kendine has hayranlarının bulunduğu ve satışlarının da kendine yettiği şirket (tabii iPod‘u da unutmayalım) iPhone ile birlikte tam anlamıyla tavan yapmış, iPad de bu yeri sağlamlaştıran ürün olmuştu. Steve Jobs‘un sihirli ellere sahip olduğunu ve elinin değdiği firmaların (Apple, Pixar) ne kadar başarılı olduklarını hepimiz biliyoruz. Fakat ne var ki geçtiğimiz sene, hastalığa boyun eğen Steve Jobs hayata veda etmişti.

Apple cephesinde ne olduysa Steve Jobs‘un gidişinden sonra oldu. Yalnız baştan bir uyarı yapmak istiyorum. Yazıda anlatacağım noktaların tamamiyle Apple felsefesiyle alakalı olduğu, ticari başarıyla bir alakası olmadığının altını çizeyim. Apple, her geçen gün çıkardığı yeni ürünlerle ticari başarısını katlayarak arttıracaktır. Fakat bizim sorunumuz Apple’ın Steve Jobs felsefesi ile.

Bugüne kadar çeşitli Steve Jobs felsefelerini okuduk. “İnsanlar, biz onlara göstere kadar neye ihtiyacı olduklarını bilmez” lafıyla yola çıktık, “Think Different” yani farklı düşün dedik, Steve Jobs’u da kullanıcı dostu olarak bildik. Sert ve değiştirilmesi zor fikirlerin adamıydı Steve Jobs. Bugüne kadar 7 inç tabletlerin hep karşısında durdu ve iPad’in 10 inç boyutunda kalması gerektiğine inandı. iPhone’un rakipleri boyutlarını büyüterek iPhone’a avantaj sağlamaya çalışırken o her zaman tek el ve baş parmakla kullanılabilen bir telefon olduğunu savunarak iPhone’un boyutuna olan inancını yineledi.

Steve Jobs öyle bir kullanıcı dostuydu ki, ilk MacBook‘larda Apple logosu kullanıcıya bakıyordu. Yani kapağı kapalıyken Apple logosu, size bakıyor, kapağı açtığınızda ise uzaktan bakan için ters duruyordu. Fakat firmadaki diğer yetkililerin reklam konusunda Steve Jobs’u ikna etmeleriyle logo şimdiki halini aldı.

Gelelim Steve Jobs‘un ölümünden sonra Apple cephesinde olanlara. Apple’ın 23 Ekim’deki tanıtımından sonra tüm Apple ürünleri 2012 itibariyle yenilenmiş oldu. Yeni iPhone, iPad, iPod, MacBook ailesi, iMac, Mac Mini, işletim sistemi, iOS 6 vs. Fakat bazı sorunlar da yok değil.

iPad mini konusu

Öncelikle iPad mini‘den başlamak gerek. Steve Jobs, bugüne kadar 7 inç tabletlerin karşısında durdu, tablet için ideal bir boyut olmayacağını savundu. Ne var ki ölümünün üzerinden tam 1 sene geçmişken yıldönümünde iPad mini adıyla 7.9 inçlik bir tablet piyasaya çıktı. Belki de Apple çalışanları, 7 inç yapmadık en azından diyip içlerini rahatlatmak için 7.9 inç yaptı ve tanıtımda da 7 inçe olan avantajları gösterildi.

Peki iPad mini neden piyasaya çıktı? Özellikle Kinde Fire ve Nexus 7 ile birlikte ki HTC‘nin de bu konuda önemli tabletleri bulunuyor; 7 inç tablet pazarı oluşmaya başladı. iPad’i büyük bulanlar ya da pahalı bulanlar, daha ucuz olan tabletlere, taşıması daha kolay olan tabletlere yönelmeye başlamıştı. Ne olursa olsun iPad’in satışları zaten birinciyken 7 inçlik tabletlerin yavaştan piyasaya yayılması sanırız Apple’ı düşünceye itti.

Tim Cook öncülüğündeki Apple, iPad mini’yi piyasaya sürerek bu alanda da birincili ele geçirmek ve daha çok iPad satmak istedi. Aslında buradaki düşünceyi biraz irdelemek gerek. Sizce Apple, sadece Kindle Fire ve Nexus 7 satışlarını öldürmek ve daha çok satarak daha çok kazanmak için mi iPad mini‘yi çıkardı? Yoksa kullanıcıların iPad’i büyük bulmasına hak vererek daha portatif boyutunu mu yapmaya karar verdi? İşte burada kesin bir sonuca varmamız imkansız. Çünkü iPad zaten en çok satan tabletti ve bugüne kadar onu tehdit eden bir tablet olmadı. Olması da şimdilik zor görünüyor. Yarışması için öncelikle Android işletim sisteminde önemli değişiklikler olması gerekiyor.

Fakat ne olursa olsun en önemli gerçek iPad mini‘nin rakiplerinden çok sonra çıkması oldu. Yenilikçi diye bildiğimiz, her türde yenilikçi ürünler yapan, sektörün öncüsü olan Apple, bu sefer sadece rakiplerinde var diye bir ürün yaptı. Steve Jobs’un felsefesine tamamiyle ters bir düşünceyle hem de.

iPad 4

İsmi iPad 4 değil, yeni iPad de değil. Sadece iPad, daha doğrusu 4. jenerasyon iPad. Ne kadar da çaktırılmadan tanıtıldı öyle değil mi? Bundan tam 6 ay önce The New iPad ismiyle iPad 3 tanıtılmıştı. iPad 2’nin A5 işlemcisine göre hızlandırılmış ve dört çekirdekli GPU’su bulunan A5X işlemci, 1 GB Ram kullanan iPad 3’ün en önemli özelliği ise Retina ekrana sahip oluşuydu. iPad 2’ye göre tam 2 kat daha iyi görüntüye sahip olan iPad 3, aynı zamanda 4G LTE bağlantısına, daha güçlü Wireless antenine ve daha iyi kamera ile 1080p video çekme özelliğine sahipti. Yani her anlamda iPad 2’den üstün bir cihaz piyasaya çıkmıştı.

23 Ekim etkinliğinde de bunlardan bahsedildi ve en hızlı satan iPad olduğunun altı çizildi. Ne var ki zaman ilerleyip tüm MacBook ve iMac ailesi tanıtıldıktan sonra, iPad mini’ye geçmeden önce çok kısa bir tanıtım gerçekleşti. 4. nesil iPad tanıtıldı. Adı iPad 4 ya da Yeni iPad olmayan, sadece 4. nesil iPad adıyla anılan cihaz. A6X işlemci ile iPad 3’e göre 2 kat hızlı işlemci, 2 kat iyi grafikler, daha güçlü LTE, daha güçlü Wireless gücü denildi. Tabii Lightning girişini de unutmamak gerek.

Peki Apple neden iPad‘in yeni versiyonunu yaptı? Tahminimize göre olay tamamiyle Lighting kablosuyla alakalı. iPod‘lardan iPhone’a tüm mobil ürünler Lightning’e geçmişken iPad’in geçmemesi olmazdı. Fakat bir Lightning için yorgan yaktılar desek yeridir. Çünkü tüm iPad 3 sahiplerini karşılarına alarak yeni bir iPad olarak lanse ettiler. Hem de iPad 3’ten sadece 6 ay sonra. iPad 3 alanlar ve Mart ayına kadar yeni bir iPad çıkmayacağını düşünen herkes ters köşeye yatırıldı. 6 ay önce alınan, piyasanın en güçlü tableti olan ve onu halen zorlayan bir durum olmayan iPad 3 artık daha güçlenerek yerini iPad 4‘e bıraktı. Neden? İşte bu sorunun cevabı yok sayın okurlar.

Apple belki iPad 3 with Lightnin adında bir model çıkarmış olsa ve iPad 3 sahipleri için de minik bir alta takılacak Lightning çeviricisi çıkarsa herkesin gönlünü alabilirdi. Çünkü herkes Mart ayında daha güçlü bir cihaz bekliyordu. Her sene iPad’ini değiştirenler de buna göre kendini hazırlamıştı. Hatta iPhone 5 tanıtımındaki Lightning kablosunu görünce Mart ayında Lightning’li iPad geliyor denmeye başlamıştı. Ama 4. nesil, iPad 3’e göre daha güçlü iPad hamlesi bugüne kadar Apple’ın yaptığı en büyük hatadır diyebiliriz.

MacBook Pro

Gelelim yeni tanıtılan 13 inçlik MacBook Pro modeline. Geçtiğimiz Haziran ayında tanıtılan MacBook Pro 15 inç modeli muhteşemdi. 15 inçlik ekranda Retina sunması, dört çekirdekli işlemcisi, yüksek SSD kapasitesi ve harici ekran kartıyla çift ekran kartı desteği sunması gibi yenilikler bulunuyordu. Tam bir MacBook Pro modeliydi.

Hatırlarsanız eskiden MacBook ailesi üçe ayrılırdı; MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro. Apple bu konuda gerek fiyatlarla gerek de konfigürasyonla oynarak ikiye ayırdı. MacBook kaldırılarak 11 inçlik Air getirildi. Böylece uygun fiyatlı isteyenler, gündelik işlerini halledecek olanlar MacBook Air’a yönlendirildi. Profesyonel kullanıcılar içinse MacBook Pro ailesi devam ettirildi.

Ne var ki 13 inçlik MacBook Pro, maalesef Pro ismini hak edecek bir ürün olarak gözükmüyor. Neden mi? Detaylarıyla içine bakalım. Yeni tanıtılan Retina ekrana sahip olan MacBook Pro 13 inçlik model 2.5 GHz çift çekirdekli i5 işlemci kullanıyor. Altını tekrar çizelim mi? Dört çekirdekli i5 değil, çift çekirdekli i5. MacBook Air‘ların kullandığıyla aynı. 8 GB Ram kullanıyor ve daha arttırılamıyor ki bu da Air’larla aynı (Air 4 GB ile geliyor fakat 8’e yükseltilebiliyor). 128 ve 256 GB flash hafıza bulunuyor (burası da Air ile aynı) fakat Air’dan tek avantajı 768 GB’a kadar yükseltilebilir olması.

Gelelim Pro’yu Pro yapan özellik olan ekran kartına ve güçlü işlemlere. Burada da Intel HD 4000 ekran kartını görüyoruz. Ne tesadüf ki MacBook Air ile aynı. Hem de sonradan ekran kartını yükseltme ya da Apple Online Store’dan daha yüksek grafik kartlı sipariş etme şansınız da yok. Peki Air’a göre ne avantajı var bu cihazın diye baktığımızda daha kalın ama Retina ekran olduğunu görüyoruz. O kadar! Performans konusunda ise 1 GHz’in altında bir işlemci farkı var. Oysa 15 inçte durum öyle mi? Kesinlikle değil.

O zaman da soruyoruz MacBook Air kadar ince ve hafif bir ürün almak varken sadece Retinası var diye 13 inçlik neredeyse aynı konfigürasyona sahip cihazdan mı alalım? Aklımıza da hemen acaba aynı oldukları için mi Air’ın Retina modeli çıkmıyor diye de gelmiyor değil. Öyle ya, şimdi satacaklar 13 inçlik Retinalı Pro‘yu, seneye de Air’a Retina gelecek. Böylece tek farkları incelik farkı olacak. Yanılıyorsam düzeltin ama performan konusunda bana bir artısı olmayacaksa neden MacBook Pro alayım ki? Tasarımı ve taşınabilirliği bakımından Air alırım.

Genel bakış

Genel olarak sakin kafayla baktığımızda Apple’ın 23 Ekim etkinliğinin çok başarısız olduğunu söyleyebilirim. Belki iMac‘lerde yapılan incelme hareketi ve Fusion Drive yeniliği oldukça önemli olabilir. O konudaki avantaj ve dezavantajları, iMac piyasaya çıkınca test edip göreceğiz. Yine de şimdiki iMac’lere göre daha güçlü sisteme sahip olmalarından dolayı da günün en önemli Apple ürünleriydi. Tasarımdaki yenilikle de güzel uymuş. Belki optik sürücünün olmaması, bu kadar güçlü bir cihaz için sorun olabilir fakat zaten masaüstü olduğu için o sorun da halledilebilir.

Yazının buraya kadar sabırla okuduysanız teşekkür ediyorum. Uzun bir yazı oldu ancak eleştirdiğim konunun Apple’ın kullanıcı odaklı firma halinden uzaklaşıp sadece parayı düşünen bir firma olmaya başlamasıyla ilgili olduğunu hatırlamanızı istiyorum. Yoksa ticari olarak baktığımızda bu ürünler yine çok satacak, yine rekorlar kıracak. Zaten ürünlere tek tek baktığımızda da avantajlarını görebiliyoruz. 13 inçlik Pro, diğer firmalardaki rakiplerine göre Retina avantajıyla, iPad mini boyut incelik ve iOS avantajıyla, iMac ise tamamıyla dikkat çekiyor. iPad 4 de gücüyle piyasadaki en iyi tablet konumunda.

Fakat tüm bunlara rağmen felsefelerine baktığımızda siz de bir sorun görmüyor musunuz? Premiere, After Effects gibi işlemleri yoğun kullanan, iş yapmak isteyen fakat 13 inç ekran arayan biri için Pro güçsüz değil mi? Ya da Air da aynı performansı gösteremez mi? Peki ya iPad 3 alanların günahları neydi? iPad zaten tartışmasız en iyi ve en çok satan tabletken Steve Jobs’un karşı olduğu iPad mini hamlesine ne demeli?

Bugüne kadar Apple iPad’in bir tablet değil iPad olduğunun, iPhone’un telefon değil iPhone olduğunun, MacBook’ların bir bilgisayar değil Mac olduklarının altını çiziyordu. Bana kalırsa iPad mini ve 4. nesil iPad ile birlikte artık iPad’ler birer tablet olma yolunda ilerliyor.

Ben bugüne kadar Apple ürünleri kullanan ve bugün dahi iPad, iPhone, iPod, iMac ve Air sahibi biri olarak Apple’ı ne kadar çok sevdiğimin ve kalitesinin altını çizmek isterim. Ne var ki son etkinlik beni epey üzdü. Umarım olaya felseyi yönden bakan Steve Jobs‘un yerine gelen ve daha ticari düşünen Tim Cook, biraz işin felsefi tarafına da önem verir.

Bir de başlığa istinaden başarı kelimesini de sorgulamak gerekir. Başarı sadece parayla mı ölçülür? Eğer öyleyse Apple daha fazla başarılı olma yolunda ilerliyor. Ama bize göre sadece para değil, bu yüzden de başarısı gölgelenmeye başlıyor.

:: Siz bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerimize katılıyor musunuz? Sizce Apple’ın izlediği yol doğru mu yoksa Steve Jobs çizgisinden kayıyor mu?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

68 yorum - “Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Macbook pro için bir yorum yapıcam evet macbook pronun 13" lik ürünü pro ismini hakketmiyor apple profesyonel kullanıcılar için retina modelinin 17" inçlik i7 nin imacte kullandığı 4 ghlik bir işlemci ve 4 gb ekran kartlı nvida 32 gb ram ile macbook pro ile iş yapan tüm profesyonellere müthiş bir ürün sunmuş olur diye düşünüyorum.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba,
  Yazıyla daha yeni karşılaştım. Belirttiğiniz çoğu noktaya katılıyorum. Apple,şu an yenilikten çok paraya oynuyor gibi. Ama yazıda katılmadığım bir nokta var; 13 inçlik Macbook Pro. 2012’nin sonlarına doğru bir tane aldım. İlk bilgisayarım bile Macintosh’du. Mac os 9.1’den beri Apple kullanıcısıyım. 13 inçlik Macbook Pro’nun özellikleri kağıt üzerinde düşük görünebilir ama kullanan biri olarak açıkça söyleyebilirim ki bu bilgisayar kesinlikle ***** 3,World of Warcraft,Mafia 2 gibi oyunları grafik ayarları maksimumda oynayabiliyorum. Adobe’un bütün yazılımları çok rahat çalışıyor. Flash ve Photoshop açıkken After Effects’i ve Illustrator’ı açabiliyorum. Sonuçta turboyla 3,1 GHz’e kadar çıkabilen bir işlemcisi var. Başta ben de Macbook Air almayı düşündüm ama inceliği rahatsız ettiği için almadım. Apple’ın 13 inçlik MBP çıkarmasının sebebi benim gibi ince notebook istemeyen ve taşıması kolay olsun diye düşünen kullanıcılar için olabilir. Mac os yazılımlarına Os X Mavericks’de biraz daha önem verecekler ***** Os X’e geliyor ***** konusuna gelince; hiç sevmiyordum ama ios 7’nin tanıtımlarıyla biraz heyecanlandım diyebilirim. Android ve iOS’un bir tutularak karşılaştırılması biraz saçma. İkisi de farklı kerneller kullanan farklı işletim sistemleri. Android’in hala güncelleştirme sorunu var. Aldığınız Android telefonun/tabletin üreticisi güncelleme yayınlamıyorsa farklı çözümler bulmanız gerekiyor. Bu da cihazınızın bazı özelliklerini (wireless,kamera,bluetooth) kullanamamanıza neden olabiliyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bir android kullanıcı ve taraftarıyım. Telefonda kesinlikle android cihazları seçiyorum . ancak telefon ve işletim sistemi uyumu ne yazıkki beni üzüyor. güncelleme yapıyorum bir sürü hata alıyorum. tablette kesinlikle stabilite istiyorum. bu yüzden ipad alıcam. samsung bize daha iyi özellikler sunuyor daha iyi işlemci çözünürlük vs ama bunlar nedense kağıtta kalıyor. 5 mp lik kamerasıyla adam benim 8 mp lik kameramdan daha iyi görüntüler elde ediyor androidin buna dikkat etmesi lazım artık. yazılıma biraz daha özen göstermeliler. sürekli klavye tıkanıyor. ekran kararıyor. hepsi güncellemeden sonra oldu ve orjinal firmware yükledim. sıktı artık satıp galaxy note 2 alıp hiç güncellemeden o şekilde kullanmak istiyorum..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple bence şu anki tutumuna devam ederek SJ felsefesinden de uzaklaşırsa. Müşteri sadakatini kaybedecek ki bu apple ın rakiplerine karşı en önemli avantajı. Son dönemde WIN 8 ile güçlenen ve mobil cihazlara yönelen microsoft ve onu destekleyen donanım üreticisi ordusuna karşı bu kalesini kaybetmek apple için sıkıntılı günler getirebilir. Hele ki MS ve Win 8 kullanacak tablet telefon vs üreticileri agresif çıkış fiyat politikası apple ı sıkıntılı günlere sokabilir.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki bu 4. Jenerasyon iPad almayın mı ya da iPad mini almayın mı demek? Yoksa sadece felsefe mi?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple ve başarı birbirine zıt iki kelimedir Apple 2500 yılını asla göremez… :p

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Steve jobs en az 5 yillik satis stratejisini bunlara teslim ***** basinda olsaydi kullaniciya hatayla karsilasma deneyimi vermemis olurdu…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Muhteşem bir makale olmuş.. Özellikle “The New iPad” lansmanından 6 ay sonra 5 dakikada geçiştirilen 4. Nesil iPad tanıtımı bence de tam bir fiyasko.. Bir yeni iPad sahibi olarak bu saçmalığa gerçekten çok sinirlendim. Apple fanatiği olarak tek temennim Steve Jobs’un mirasını yiyip bitirmemeleri..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  apple tüm ürünlerini güncelledi 2013 yılına hiçbir yeni ürün beklemeyin. 2014 yılının son aylarında yeni teknolojileri görebiliriz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Oldukça doğru ve akıcı bir yazı olmuş, okurken zevk aldım.. Gerçektende Apple, son zamanlarda saçmalamaya başladı, artık Apple’dan yenilikçi ürünler beklemeyin. Neyazıkki bir devir daha sona erdi.. Güle güle Steve… Güle güle Apple.. ):

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  İnnovasyon ”Sıfır”.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş zevkle okudum…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Elbetde bazı şeyler değişti Steve Jobs’un ölümünden sonra, her kişiliğin bir fikri var ve herkez aynı düşünmez.. Bazen öyle anlar olurki o ekipte düşünce tarzı o konuya eğilimli birinden çıkıcak bir fikir tamamıyla teknolojiye yön verir, çağ atlatır belki. Steve Jobs bu potansiyelin hep farkındaydı yaptığı atılımlar, farklılıklar ve ilkler onun nasıl biri olduğunu gösteriyordu.. Bir binanın temelleri sağlam ise binayı yükseltebilirsiniz, temeli Steve Jobs attı.. Bu demek değildirki bina her zaman yükselebilecek eğer o bina yükselirken siz sağlamlaştırmazsanız dengesini kaybedip yıkılıverir ve öyleki temeli bile ayakta durmasını sağlıyamaz..

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  tam tersi, iphone5 te ipad mini de insanlarin ihtiyaclari dogrultusunda gelistirilmis cihazlar. ipad mini’yi palto cebinde her yere goturebilirim cantaya gerek duymadan, iphone 5’in ekrani da gayet guzel olculerde hatta biraz daha buyuk olabilirdi. iphone 5 te 3.5 inch ekranla ciksaydi kesinlikle almazdim. esas sorun tasarim degil yazilim bence. ios 6 fiyaskoydu son iki os x yazilimi da. ios ve os x birbirine daha hizli sekilde benzesmeli.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  nereye kadar elma bunu merak ediorum :S

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN’de böyle bir yazı okumayalı ne kadar zaman geçtiyse artık, yazıyı tekrar tekrar okudum, çok hoşuma gitti. İçeriğe gelecek olursak sonuna kadar hak verdiğimi söyleyebilirim editöre. Ürünleri takip ve taklit edilen bir firmanın, başka ürünleri takip ve taklit etmesi Apple’ın satış ve ürün politikasında baya bir değişim yaşandığını gösteriyor. Bu değişim, Apple’ı Apple yapan değerleri kaybetmesine yol açacaktır diye düşünüyorum. Yeni bir pazar oluşturmak yerine, var olan bir pazara göre ürün çıkarmak hiç bir zaman Apple’ın uyguladığı bir strateji değildi. Umarım yönetim kadrosunda Steve’den el almış bir kaç kişi vardır da bu gidişatın farkındalardır.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  bence apple ı zorlayan tek şey android. android ios ile aradaki farkı kapattı ve hatta artık öne bile geçebilecek duruma geldi. android apple ı tehdit eden en büyük tehlikedir. bunu bildikleri için kendilerini taklit ettikleri gerekçesi ile rakiplerine patent davaları açıyorlar. apple için en büyük tehlike android dir. akıllı telefon pazarının % 60 a yakınını android telefonlar oluşturuyor. 500 tl den 2500 tl ye kadar android cihazlar piyasada bulunabilirken apple ürünleri çok pahalı. android in bu pazar payı bile apple ın uykusunu kaçırmaya yeterde artar bile. bir zamanlar microsoft a bu şekilde yenilmişlerdi. windows karşısında tutunamamışlardı. bu şekilde giderse apple için yenilgi kaçınılmaz olur.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Buradaki mesele cok ince aslinda, ipad mini cok gerekli bir urun degil aslinda ama piyasada olmasi apple icin bir zarar mi elbette degil , 4. nesil ipad olayi da tamamen fabrika uretim bandiyla ilgli , daha gecen ki haberleri hatirlatmak isterim , samsungdan cip ve ekran alimi durdu , urteim bandinda da yeni urunlerin uretimi hizlandi , acikcasi bu yeni urun cikarmak degil sadece o sekilde gosterilip fabrikadaki uretim bandi degisikligini veya parca degisikiligi yeni gibi ***** yorumlari okyunca herkese de katildim , cunku android ve samsung ust seviyede, apple geldigi seviye ile zaten sinirlarini zorlamis durumda , bundan sonraki yenilikler icin ya gerceketen uzun bir zaman gerek yada cikaracaklari telefon icin amerikada bile yuksek paralari gozden cikarmak demek. Her cikisin mutlaka bir inisi olacak, ilk ornegi nokia , bu markalar olumsuzmus gibi abartmayada gerek yok , apple yada samsung elbette dusus yasarlar , bu ne zaman olur benden daha iyisini yapacak yok dediginde elbette.

" Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Neden Başarıdan Uzaklaşıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!