Apple Neden Bu Kadar İlgi Görüyor?


06 Ekim 2010 Çarşamba 12:30
Apple Neden Bu Kadar İlgi Görüyor?

Teknoloji dünyası birçok dev markaya ev sahipliği yapıyor. Bunlara, Windows işletim sistemleri ile tüm dünyada neredeyse tekel haline gelen Microsoft, her çeyrekte milyarlarca dolar kar eden işlemci devi Intel, basit bir arama motorundan yola çıkıp bir İnternet devi haline gelen Google gibi örnekler verilebilir. (iPad 2’de Bizleri Neler Bekliyor?)

Tüm bu markalar hakkında her gün onlarca yeni haber ve söylenti çıkıyor. Tüm bu haber ve söylentiler teknoloji meraklıları tarafından yakından takip ediliyor.

 

Dünya çapında birçok marka arasından birisi geri kalanından çok farklı bir konumda duruyor

 

Farklı Bir Marka

Ancak bir marka var ki, onun hakkında tüm diğer markalardan çok daha fazla konuşuluyor, çıkan haberler sadece teknoloji meraklılarını değil sıradan bir bilgisayar ya da cep telefonu kullanıcısının bile ilgisini çekiyor, piyasaya çıkaracağı ürünler için günler öncesinden kuyruklar oluşuyor. Evet, yanlış tahmin etmediniz Apple’dan bahsediyoruz.

Apple Saplantısı

Gerçekten de Apple hakkında çıkan en ufak bir söylenti bile tüm teknoloji dünyasında olay yaratıyor. Firmanın, özellikle son dönemde çıkardığı hemen her yeni ürün hakkında her gün yüzlerce haber ve makale yayınlanıyor.

PEJ’in (Project for Excellence in Journailsm) ABD’de teknoloji basını hakkında yaptığı bir araştırma hem insanların, hem de basın kuruluşlarının Apple’a olan ilgisinin ne kadar farklı olduğunu ortaya koydu.

 

Apple’ın yaptığı her sunum tüm dünyada olay oluyor

 

İlk Üçte İki Haber

Yapılan araştırmaya göre, ABD’de teknoloji alanında son dönemde en büyük ilgi gören ilk üç haberden ikisi Apple’a ait. İlk sırada yer alan “Araç kullanırken SMS yazmanın tehlikeleri” konusundan sonra, basında en çok yer bulan iki haberin sırasıyla iPhone 4 ve iPad’in piyasaya sürülmeleri olduğu ortaya çıktı.

En Çok Konuşulan Marka

Markalar bazında yapılan araştırmada ise Apple’ın üstünlüğü tam olarak belli oluyor. Teknoloji dünyasında çıkan tüm haberlerin %14’ü Apple hakkındayken, onu en yakından takip eden ikinci marka olan Google %11,4′lük bir paya sahip.

Microsoft ise tüm medyanın sadece %3′lük bir ilgisini toplayabilmiş. Kısacası, ne Microsoft, ne Intel, ne Nokia, ne Samsung, ne de başka herhangi bir marka adından Apple kadar çok söz ettiremiyor. Hiçbir teknoloji markası Apple kadar çok hayrana, Apple kadar ilgiye sahip olamıyor.

 

Hiçbir teknoloji markasında Apple kadar hayran yok

 

İlginin Sebebi Ne?

Peki neden? Apple’ı diğerlerinden ayıran, özel kılan şey ne? Apple’daki şeytan tüyünün kaynağı nereden geliyor? Bu soruya tek bir cevap bulmak zor. Ancak genel olarak Apple’ın diğer markaların yapamadığı neyi yaptığı sorulacak olursa, fark yaratmak ve öncü olmak cevapları alınabilir.

Detaylara inildiğinde ise Apple’ın neden bu kadar çok olay yarattığını, hiçbir markanın belki de hiçbir zaman elde edemeyeceği ölçüdeki bu ilgiyi nasıl topladığını daha iyi anlayabilmek mümkün.

Vaatleri Tutmak

Apple ürünlerinin mükemmel olduğunu söylemek zor. iPhone ve iPad gibi büyük ilgi gören ürünleri ele alacak olursak, rakip ürünlerde olsa teknoloji basının yerden yere vuracağı eksikliklere sahip oldukları görülebilir.

Örneğin Flash desteğinin olmaması ya da iPad üzerinden yazıcı çıktısının alınmaması, yine iPad’in üzerinde USB girişinin olmaması gibi durumlar başka ürünlerde olsaydı, o ürünler asla başarılı olamazlardı. Ancak iş Apple’a gelince tüm bu eksiklikler affedilebiliyor, bunun sebebi ise Apple’ın ne vaat ettiyse onu yerine getirmesi.

Teknoloji haberlerini yakından takip ediyorsanız, firmaların bir ürünü piyasaya sürmeden önce onun hakkında açıklamalar yaptığını, çıkmamış olan ürünü övdükçe övdüklerini görüyorsunuzdur. Beklentileri bu şekilde artıran firmalar, bazen bu ürünleri asla piyasaya süremiyor, sürseler bile hayal kırıklığı yaratıyorlar. Bunlara en büyük örnekler Microsoft Courier ve HP Slate olarak gösterilebilir.

 

iPad’e en ciddi rakiplerden biri Samsung Galaxy Tab olacak

 

Stratejik Hata mı?

iPad’e rakip olarak gösterilen Samsung Galaxy Tab’in büyük ilgi gördüğü söylenebilir. Samsung da diğer markalar gibi ürünün hakkındaki bilgileri parça parça ve yavaş yavaş sunuyor.Önce böyle bir ürünün olduğunu duyuran firma, sonra özelliklerini, çıkış tarihini ve en sonunda da fiyatını açıklayacak.

Böyle olunca uzun bir vadeye yayılmış ama ufak ufak haberlerde yer alan cihaz, piyasaya çıktığında çok büyük bir patlama yapamayacak. Bunu bir insanı damla damla ıslatmak ile bir kova dolusu suyu üzerine boca etmek arasındaki farkla açıklayabiliriz. Hangisi sizce daha etkili olur?

Ağzı Sıkı Tutmak

Genelin aksine Apple, piyasaya çıkaracağı ürünleri hakkında ser verip sır vermemeyi tercih ediyor. Ürünü tam olarak hazır hale gelmeden tanıtmamayı prensip edinen Apple, bunun meyvesini şimdiye kadar epey yedi.

 

Yani eğer Steve Jobs bir konferansta bir ürünü tanıtıyorsa, o ürün büyük ölçüde hatalarından arınmış anlamına geliyor. Eğer eksiklikler varsa bile, önceden çok fazla pohpholama olmadığı için yaşanabilecek hayal kırıklığı da ona göre az oluyor.

 

iPhone 4’teki sinyal sorunu büyük olay yaratmıştı

 

Hatasız Kul Olmaz

Ancak bu durumun iPhone 4 için geçerli olmadığını, ürünün sinyal problemi fark edilmeden piyasaya sürüldüğünü de gördük. Bu da herkesin hata yapabileceği anlamına geliyor.

Bu durumda bile, Steve Jobs yeniden basın karşısına çıkıp hatalarını kabu etmesini bildi. Her ne kadar bunu yaparken rakiplerini de işin içine katmaya çalışmış olsa da bu kadar önemli bir durumu tüm dünyanın karşısına çıkıp kabul edebilmek kolay değil.

Sunumların Gücü

Yeni ürünlerin tanıtımı için hazırlanan sunumların her zaman için çok eğlenceli, açıklayıcı, anlaşılabilir ya da ilgi çekici olduğunu söylemek zor. Apple’ın bu konudaki en büyük avantajı Steve Jobs’tan geliyor.

Bazı iletişim uzmanları tarafından dünyanın en iyi sunum yapan insanı olarak gösterilen Steve Jobs, her bir ürün hakkında güçlü bir hikaye yaratarak tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplamayı çok iyi başarıyor.

Sunumların ilgi çekici olmasının yanı sıra anlaşılabilir olması da çok önemli. Tanıtılan yeni teknolojinin ya da ürünün özellikleri ve neleri yapabildiğinin etkileyici bir şekilde anlatılması gerek ki, Apple bu alanda rakipsiz gözüküyor.

 

Steve Jobs birçok uzman tarafından dünyanın en iyi sunum yapan kişilerinden biri olarak gösteriliyor

 

Google Wave Neydi?

Örneğin bu konuda, Apple’dan sonra en çok ilgi çeken ikinci marka olan Google’ı ele alalım. Google Mail ve Google Search’ten sonra birçok yeni hizmet sunan Google’ın bu yeniliklerinin çoğunun ne işe yaradığını kimse anlayabilmiş değil.

Mesela Google Wave’i düşünün. İptal edilmesinden sonra bile bu hizmetin ne işe yaradığını kimse tam olarak bilmiyor. Bu da yapılan sunumların ne kadar büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor.

Tasarıma Verilen Önem

Apple ürünleri, teknik özellikler açısından olmasalar da başka bir konuda gerçekten de mükemmele yakınlar. Tasarıma çok büyük önem veren Apple, bu alanda mükemmele yakın ürünlere sahip olmasıyla insanların ilgisini üzerinde topluyor.

Öyle ki, marka logoları kapatılmış bir grup cihaz arasından hangisinin Apple olduğunu bir bakışta anlamak mümkün olabilir. Öte yandan, sadece tasarımına bakarak Apple olmayan bir cihazın hangi markaya ait olduğunu anlayabilmek için işin uzmanı olmak gerek.

 

Apple ürünlerinde tasarım büyük önem taşıyor

Ayrıcalıklı Hissetmek

Apple’ın diğer markalardan bu kadar ayrı durması, kullanıcılarının da kendilerini daha ayrıcalıklı hissetmesini sağlıyor. Bu durum da, rakibiyle aynı hatta daha düşük teknik özelliklere sahip olan bir Apple ürününün daha pahalı olmasına rağmen tercih edilmesini sağlıyor.

Apple Evreni

İnsanlar kendilerini farklı hissetmek için Apple’a yöneliyorlar ve bunun için teknik eksiklikler ve yüksek fiyat gibi eksileri görmezden gelmeye hazırlar.

Çok fazla farklı alana dağılmadan, Mac, iPhone, iPad ve iPod gibi alt markalar yaratan Apple, kullanıcılarının da kafasını karıştırmadan, kendine ait tüm donanım ve yazılımları tek bir çatı altında toplayarak bir Apple evreni oluşturuyor.

 

Apple ürünleri kendi aralarında uyum sağlayabiliyorlar

Hakedilmiş İlgi

Kendi içinde gayet başarılı olan bu evreni aslında dışarıda kalanlarla karşılaştırmamak da gerekebilir. Kendine özgü ürünleriyle, hayran kitlesiyle, başarılı pazarlama çalışmalarıyla ve etkileyici ve öncü ürünleriyle Apple’ın gördüğü ilgiyi sonuna kadar hak ettiği rahatlıkla söylenebilir.

:: Apple’ın diğerlerinden farkı sizce nereden kaynaklanıyor?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple Neden Bu Kadar İlgi Görüyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  iiiiiiii

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  elma güven veriyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bu yazdiklarinizdan da daha onemli bir sey var unutmissunuz. apple urunlerinin isletim sistemlerinin mukemmel olusu

" Apple Neden Bu Kadar İlgi Görüyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Neden Bu Kadar İlgi Görüyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Neden Bu Kadar İlgi Görüyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!