Okunma

Apple Neden Sır Saklayamıyor?


10 Eylül 2014 Çarşamba 08:00
Apple Neden Sır Saklayamıyor?

Apple’ın dün tanıttığı iPhone 6 ve iPhone 6 Plus isimli akıllı telefonları bir süre daha teknoloji gündeminde yerini korumaya devam edecek.

Etkinlik sırasında tanıtılan iki akıllı telefonun da daha önceden defalarca görülmüş olması bazı kişileri hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz. İki telefonunda neredeyse her detayı tanıtımdan önce biliniyordu.

Apple’ın artık sırlarını saklayamaması akıllara neden sorusunu getirdi. Açıkçası bunun cevabını tam olarak bilen yok ancak bazı teoriler bulunuyor.

Sızıntılara konu olan ilk iPhone, günümüzde güncelleme desteğini yitirmiş iPhone 4’tü. Bir Apple çalışanının barda unuttuğu iPhone 4, Steve Jobs’a deyim yerindeyse sinir krizleri geçirtmeyi başarmış ve iPhone sızıntıları dönemi bununla birlikte başlamıştı.

Her ayrıntısı biliniyordu

iPhone 6’nın her ayrıntısı tanıtımdan önce biliniyordu. Cihazın görüntüleri defalarca sızdırılmış, boyutları, teknik özellikleri ezberden okunur hale gelmişti. Hatta son haftalarda iPhone 6’nın kamera çıkıntısının kaç milimetre olacağı bilgisi bile sızdırılmıştı.

14-09/10/apple-1410306215.jpg

Bazı haberler vardır sadece yazmak zorunda olduğumuz için, inanmadan yazarız. (hatta bu durumu bazen belli bile ederiz) İnanmakta güçlük çektiğimiz haberler bile doğru çıktı. Örneğin geçtiğimiz haftalarda sızan 32 GB iPhone’un kaldırılacağı haberini hiç inanarak yazmamıştım ve Apple 32 Gb iPhone 6 ya da iPhone 6 Plus üretilmeyeceğini söylediğinde gerçekten çok şaşırdım.

Sorunun kaynağı popülarite mi?

Sızıntılar gelmeye başlamadan önce iPhone o kadar popüler bir telefon değildi. Bir teoriye göre iPhone’un git gide popüler hale gelmesi, çok daha fazla dikkat çekmesine ve dolaylı olarak sızıntılara sebep oldu.

Sorunun kaynağı Çin mi?

Üretimin tamamen Çin’e kaydırılmış olması sızıntıların artmasında çok önemli bir etken. iPhone 6 hakkındaki neredeyse tüm sızıntılar Çin’den geldi. Kontrolcü ve mükemmeliyetçi olması ile bilinen Steve Jobs’ın vefat etmesi de tabiki sızıntıların artmasında büyük bir etken ancak 3-4 sene önce kimse iPhone 6’nın her detayının sızdırılabileceğini ön göremezdi.

:: iPhone 6’nın sızıntılardaki gibi olması sizi şaşırttı mı?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Apple Neden Sır Saklayamıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Akil var mantik var Apple Watch’tan bir tek gorsel gorebildiniz mi? Isterse oyle bir sakliyor ki oyle sasip kaliyoruz. Demek ki iphone’larda ya aliciyi elinde tutmak istiyor ya ben geliyorum diye bekletmek istiyor ya da gelecek olana alistirmak istiyor ya da bu kadar yogun haberlerle beynimizi yikiyor. Dalga gececeksiniz ama dolayli yoldan mumkun su sitede her gun dedikodusu yayinlandi her an iphone 6 gorur olduk 4.7 5.5 sayilari hafizamiza kazindi her seyi ezberletildi istemeden de olsa. Az dusunun bence bunlari…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ama Apple watch hiç sızmadı.

 3. LoSt61 dedi ki:

  çinde dilenene para veren çok çok azdýr. Hem devlet görevlileri alýr atar içeri.. çinliler çok vicdansýzdýr.. Çoðunluðu kastediyorum…

 4. kmurat dedi ki:

  Bir iþçinin tasarrým veya üretim kararlarý ile hiç bir ilgisi olmaz. sadece kendi alanýnda çalýþýr. Büro’ya dahi girdiði veya girebileceði olmaz. Personel müdürü veya çalýþtýðý bölümün þef’i ile temasa geçebilir en ***** />

  Ýsterseniz bir sonraki tatiinizde bir yerlerde çalýþýn ve görün.

 5. Mr. Depreli dedi ki:

  ya adam iþi býrakýr dilenirler ailecek al sana 50cent

 6. El Padrino dedi ki:

  Bi kaç kiþi "günlük 50 cente çalýþýyorlar" falan demiþte sallamayýn o kadarda caným.Günlük 50 cente gezegenin neresinde çalýþýlýr beyler.Sallarken insaflý olun biraz.En güncel bu haberi bulabildim.2012 yýlýnda iþçi maaþlarý 290 ile 350 dolar arasý deðiþiyormuþ.2 yýl sonrasýnda da 350-400 dolar olmuþtur heralde maaþlar.Bence dahada fazla olabilir.Haftada 60 saat çalýþýyorlarmýþ.Türkiye’de de hemen hemen ayný.Haftada 5 günse günlük 12 saat, 6 günse günlük 10 saat çalýþýyorlar demektir.350 dolar desek aylýk maaþ, günlük 15 dolara falan çalýþýyorlar demektir.Türkiyede de günlük 40-50 lira alýnýyor.Pek bir fark yok.

 7. 7.42 dedi ki:

  Adamlar bedava reklam yaptýrýyor teknoloji sitelerine. Bakýnýz: SDN. Telefonla ilgili kaç haber yapýlmýþ sayabilen var mý?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ucuz etin alıcısı çok olur

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bir de şu açıdan düşün müşterilerini kendi hattında tutmak için bunlar bilinçli olarak yapılıyor dolaysıyla daha fazla dikkat çekme amacı ile sızıntıları kendileri veriyorlar yani bir şey çok gizli dediğiniz zaman daha fazla dikkat yoğunlaşır işte bu kadar basit yoksa eğer hakikaten istemeseydiler zerre kadar sızıntı olmazdı. mesala yeni bir dizi ve ya filim çektiniz bütün dikkatleri nasıl üzerinize toplarsınız (batman filiminde olduğu gibi )aşırı kötü bir şey yaparsınız insanları tahrik edersiniz hatta rahatsız edersiniz ve neticede size bedava reklam ..muhteşem 100 yılda olduğu gibi ben meseleye bu açıdan bakıyorum çünki neticeye bakmak gerektir tam 2 senedir Apple acaba bumu şumu o mu diye bizi hep iphone 6 üzreinde taze tuttu biraz ferasetli olursak mesele anlaşılır bu bir teori değil gerçek

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bugün kü koşullarda firmaların bu sızıntıların önüne geçmesi çok zor fakat apple watchta böyle olmadı. Sebebi apple ın bu cihazın üretimini tanıtımdan sonraya bırakması. Sadece kendilerinde sınırlı sayıda prototip vardı. Böyle sızıntıların önüne geçebildiler. Ve bunu gerçekten iyi yaptılar. En ufak bir sızıntı bile olmadı.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu apple’ın bir beceriksizliği ya da eksikliği değil ki tüm marka modeller bu sıkıntıyı yaşıyor bu kadar hızlı bir dünya da internet telefon haberleşme bu kadar uçmuşken milyonlarca üreteceğin aletleri de öyle yastık altına saklayamazsın.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi öyle demeyin ama. Apple watchle ilgili de tek bir tahmin yoktu. Sızma varsa iphonela ilgili piyasa ilgisi çekmek için stratejik bir girişimdir.

 13. Ultrayer6 dedi ki:

  Ben de Foxconn’da çalýþan Çinli olsam, beni de günlüðü 50 cent’e çalýþtýrsalar, iþten çýkmak isteyince tehdit etseler; ben de bana 100 dolar ödeyen ilk kiþiye veririm tasarýmý. Bana ne?

  Bu tasarýmý sýzdýran iþçilere hiç kýzmýyorum. Hatta hak veriyorum.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  neden saklasın ki… o sızıntıların her biri ayrı reklam… hem de bedavaya… :))) akıllı adamlar… her yıl mayıs ayında başlıyor millet gönüllü iphone reklamı yapmaya… apple bu durumdan memnun sonuçta… ürünü kötülemiyorlar ki…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  peki apple watch ile ilgili niye hiç sızıntı çıkmadı. Demek ki sızdırmak istemeyince sızdırılmıyor. Bence yapılan sızıntıların tamamı bilerek yapılıyor. Marka ve cihaz sürekli gündemde tutularak haber oluyor. Rakiplerinin çıkardığı yeni cihazlar bile apple sızıntıları kadar değer görmüyor. Tam bir pazarlama stratejisi.

 16. LittleMonster dedi ki:

  Ben sýzdýrýldýðýný sanmýyorum bir nevi pazarlama tekniði
  evleaks in de görevinden ayrýlýrken yaptýðý açýklama gibi firmalar kendileri sýzdýrýyorlar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Telefon SIZDI ama esas bomba WATCH SIZDI MI? haYIR!! Ne kadar istersem o kadar bilirsin dediler.!

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bencede sızıntılar çok kötü oluyor. ben iphone 6 nın sızıntılarını gördüğümde , o arkasındaki kaba çizgilerne yahu hayatta böyle olmaz diyordum ama oldu. 5s kullanıyorum şuanda iphone 6 ya geçmek istiyordum ama anlaşılan iphone 7 ye kadar 5s kullanıcam. o kamera çıkıntısı çok kötü telefonu inceltmek için öyle bişey yapılmaz bence. iphone un zaten kendi stili var. güç düğmesinin üstte olması , kamera çıkıntısının olmaması gibi. steve jobs gitti iş bitti. hiçbir halt beceremiyorlar.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Saklamıyor olsaymış başlık. Ama unuttukları bir şey var ince ayrıntısına kadar sızdırırken sunuma olan ilgiyi azaltıyorlar. Eskiden nasıl bir telefon geliyor diye sunumu izlerdik şimdi izlemeye gerek kalmadı ramine kadar biliyorduk.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Çin sızıntılar sayesinde kendisine erken piyasa hazırlıyor. Telefon çıkmadan bir çok çinli firma kılıf , kapak ve aksesuar ını hazırlamıştı bu sayede.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  hepsi reklam

  1. SDN Okuru dedi ki:

   bingo! 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bence onu birakin da sizin canli yayin neydi ya boyle profesyonellik ***** Madem bir is yapacaksiniz dogru durust yapin, ya da hic yapmayin.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Cihaz tasarımsal açıdan geriye gitmiş.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  watch ile ilgili tek bir resim bile sızmadı önceden. telefonu sonuçta farklı firmalar üretiyor illa birileri sızdırır.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  böyle haber yerine apple neden sır veriyor, satış politikası nedir gibi içerikleri olan haber verilse daha mantıklı.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw bu Apple fanlarıda tam yavuz hırsız ev sahibini bastırır hesabı konuşuyor. Daha yakın zamanda HTC samsung sony nasıl firmalar tasarımlarını bile saklamaktan aciz tanıtım günlerinin bir önemi kalmadı bu markalar için diyorlardı. Şimdide Apple için apple bilerek sızdırıyor müşterinin ilgisini taze tutmak için diyorlar. APPLE ın sızdırma yapanlara karşı tazminat davası açması ise bu fanları tam komik duruma düşürüyor.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  hiç inanarak yazmamıştım nedir ya biz ne demek istediğinizi yazıdan anlıyoruz da siz de az yazınızı geliştirin anlatım bozukluğunun küpünü almışsınız

 28. tachyon dedi ki:

  Sýzýntý olduðunu kim söyledi? Adamlar yeni telefon alacak olanlarýn ilgisini daima taze tutmak istiyor. Yeni tlf alacak olan birisi her yeni iphone haberinde heyecanlanýp yeni iphone’u beklemeye koyuluyor.

 29. Mr. Depreli dedi ki:

  Benide 50 Cent’te çalýþtýrýrsa bende saklamam tasarýmýný…

 30. baro1907 dedi ki:

  fabrikalarda çalýþtýrdýðý iþçilere verdiði komik rakamlardan dolayý iþçilerin intikamý olabilir.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Apple watchu iyi sakladılar ama

 32. kmurat dedi ki:

  Çalýnan veya sýzdýrýlan sýrlar her zaman en etkin reklâmdýr. Böyle þeyler her zaman merak ve ilgi uyandýrýr. sanatçýlarda ikide bir yeni sevgilileri ile yakalanmazlarmý?

" Apple Neden Sır Saklayamıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Neden Sır Saklayamıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Neden Sır Saklayamıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "