Okunma

Apple Neleri Değiştirdi?


28 Aralık 2015 Pazartesi 10:30
Apple Neleri Değiştirdi?

Apple, kurulduğu günden bu zamana kadar vizyon konusunda oldukça başarılı oldu. Gerek tasarımları gerek kullanışlılığı çoğu zaman ön plana çıktı ve kitleleri peşinden sürüklemeyi başardı. Tüm bunların yanında mükemmel pazarlama yeteneğine sahip Steve Jobs ile teknoloji dünyasında çığır açtı. Apple bunca zaman ne yaptı ve neleri değiştirdi? İşte Apple’ın belli başlı noktaları.

1977 – Apple I ve Şirketleşme

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451296642.jpg

Apple, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. Üretilen Apple I, basit bir anakarttan ibaretti. 1976 yılında Apple I, 666.66 dolarlık fiyatı ile satışa sunuldu. Bu noktada akıllara neden bu sayı fiyat olarak belirlendi sorusu gelebilir. Apple’ın bu fiyatı belirlemesindeki amacın sadece aynı rakamlardan oluşan düz bir etiket olması şeklinde açıklandı.

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451296668.png

Apple, 3 Ocak 1977’de şirketleşti. Daha sonra bir bilgisayar fuarında Apple II’yi tanıttı. Apple II renkli grafikleri ve bilgi depolama olarak sonraki modellerinde kaset yerine disket kullanmaya başladı. Bu özelliğiyle fuarda yer alan rakiplerinden ayrıştı. Kolay kullanım bu noktada öne çıktı ve Apple II başarılı oldu. Apple, başarının sinyallerini bu noktada vermeye başladı.

1983 – Lisa

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451296705.jpg

Steve Jobs, kişisel bilgisayarları daha yaygınlaştırmak ve daha işlevsel hale getirmeyi amaçlıyordu. Ekibiyle beraber yarattığı proje üzerinde çalışmalara 1978 yılından itibaren başlamıştı. 1983 yılında dünyadaki ilk grafik arayüzlü bilgisayarı gün yüzüne çıkarttı. Lisa, sınırlı uygulama ve fiyatı yüzünden başarılı olamadı. Fakat dünyadaki ilk GUI işletim sistemi olması sebebiyle büyük bir devrim olmuştur.

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451296731.gif

Lisa’nın işletim sisteminden bir ekran görüntüsü

1984 – Macintosh

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451296780.jpg 

Macintosh projesi 1984 yılında ortaya çıktı. George Orwell’in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanından uyarlanan televizyon reklamıyla sunulan Macintosh daha fazla yazılım ve daha uygun bir fiyat ile başarıya ulaştı. Macintosh ile birlikte insanların bilgisayarlara olan bakış açıları değişti. Bunun yanında Windows işletim sistemleri de Mac’ten oldukça etkilendi.

2001 – iPod

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451297027.jpg

Apple, 2000’i yılların başında müzik endüstrisinde de rol oynayarak iPod’u ortaya çıkarttı. Apple bu ürünle müzik dünyasını da bir bakıma değiştirdi. iPod ilk çıktığında slogan şuydu: “Cebinizdeki bin şarkı!”. Bununla beraber iTunes Music Store da tanıtıldı. Apple kesinlikle bu noktada çıtayı yükseltmeye devam ediyordu.

2007 – iPhone

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451297087.jpg

Steve Jobs,  28 Haziran 2007’de iPhone’un büyüsünü dünyaya göstererek telefon piyasasında bir devrim yaptı. Bu saatten sonra şirketler akıllı telefon üretimine hız kazandırdı. Apple yine piyasayı belirledi ve kitleleri peşinden sürükledi.

2010 – iPad

15-12/28/apple-neleri-degistirdi-1451297180.jpg

Telefon devriminden sonra Apple, tablet bilgisayar olan iPad’i üretti. Yine kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen iPad tasarımıyla göze çarpmayı başardı. Türünün ilk neslinde bile çok rağbet gördü. Böylece Apple tablet bilgisayar piyasasına da hızlı bir giriş yapmış oldu.

One More Thing…

Apple günümüzde de teknoloji dünyasına yaptığı katkıları kendine has vizyonu ile arttırıyor. Kimileri Apple markasını çoğu yönüyle eleştirmekten geri kalmasa da Apple, dünyada lider konumda. Bakalım ileride Apple’dan dünyamızı kolaylaştıracak ne gibi yeni ürünler göreceğiz?

:: Apple’ı ve sunduğu ürünleri başarılı buluyor musunuz?
yazarMerter Kısık

Programlama ve Apple ürünleri ile yakından ilgili. Fotoğrafçılık ile uğraşan. Model uçak meraklısı Merter, haber ve özel içerikleriyle ShiftDelete.Net takipçilerine yeni içerikler sunmak için sabırsızlanıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

69 yorum - “Apple Neleri Değiştirdi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Apple ilk kişisel PC yi yaptı yaptı ama Windows bi güzelde tokatladı Apple lın dar kafalılığı sayesinde. Telefona gelirsek nasıl androidle kıyaslama. İphonekasmıyor Samsung kasıyor. Eeee diğer mmarkalar sadece Samsungmu var. Samsung dediğin cihazda Touchwiz diye abuk subuk sorunlu bir ara yüz var. Önce saf android kullanında konuşun. Saf androidde 1gb RAM Samsung taki 3GB ta bedel

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Kim ne derse desin apple en stabil cihazları üretiyor. Düşük donanım koyuyor ve teknolojisi düşük ama gayet de işimizi görüyor. Yüksek donanımlı kasım kasım kasılan samsung kullanmaktanda düşük donanımlı apple kullanmak daha mantıklı. Fiyatı yüksek evet ama bu da bizim salaklığımız adamlar ev fiyatına telefon satsa yinr alırız. Apple'ın eleştirilebilir tek tarafı fiyat politikası (not android kullanıcısıyım)

" Apple Neleri Değiştirdi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Neleri Değiştirdi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Neleri Değiştirdi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "