Okunma

Apple, Onur Yürüyüşü’ne Böyle Katıldı


09 Temmuz 2014 Çarşamba 12:00
Apple, Onur Yürüyüşü’ne Böyle Katıldı

Çalışan zenginliği (employee diversity) günümüzde özellikle Apple, Google, Microsoft gibi çok uluslu şirketlerin odaklandığı noktalardan biri. Bu konuda yayınlanan grafikler, bir anlamda başarı kriteri olarak görülüyor ve gerek cinsiyet, gerekse cinsel yönelim konusunda daha eşit bir dağılıma yaklaşan şirketler bir basamak atlamış sayılıyor.

Apple da gay, lezbiyen, biseksüel ve trans çalışanları için açık desteğini bugüne kadar esirgemeyen kurumlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz ay San Fransisco’da düzenlenen ve LBGT bireylerin özlük haklarıyla ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlayan Onur Yürüyüşü‘nde Apple tam kadro sokaklardaydı.

Apple Onur Yürüyüşündeydi

Çalışanlar ve ailelerinden oluşan 5000 kişilik Apple tayfası, orijinal adı Pride olan bu etkinliğe katıldı. Apple CEO’su Tim Cook ise hazırlıklarına bizzat katıldığı yürüyüşle ilgili paylaştığı tweet’te “(çeşitlilikte) kapsamı genişletmek, inovasyona ilham verir” yorumunda bulundu.

Apple‘ın konuyla ilgili yayınladığı video ise şirketin “en basit çalışmaları bile sihirli bir dokunuşla sunma” konusundaki başarısını bir kez daha gözler önüne serdi:

Videoyu YouTube üzerinden izlemek için tıklayın.

:: Sizce şirketler çalışan zenginliği konusunda ne gibi adımlar atmalı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Apple, Onur Yürüyüşü’ne Böyle Katıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İşinize gelince dine getirin konuyu. Eşcinsellik günah ahlaksızca yasak çirkin diye. Peki zina? Şu heteroseksüellerin gurur duyarak anlattığı yapan kadınların aşağılandığı erkeklerin gururlandırıldığı cinsel hayat ne oluyor? Ergenliğe giren akli yerinde çocukları kimi babalar elinden tutup götürüyor. Bunlar serbest mi? Bana bir şey anlatmayın eşcinsellik seçim değil artık bunu anlayın. Bana deseler ki tüm malını mülkünü ver seni kurtaracağız vermeye hazırım. Ama öyle bir şey yok. Bu şekilde yaşamam günah değil. Eğer günah boyutunu konuşacaksak eşcinsellik günah değil. Sizin ettiğiniz gibi cinsel ilişki günah.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen oyle arkadasim. Aramizda cok escinsel var ve nerde olursan ol konustuklarina dikkat et. Cunku seni cok seven bir insan bunu gizli yasiyorsa ve onum yaninda homofobik soylemlerfe bulunursan onu cok uzmus olursun. Belki de olumune sebep olabilirsin. Karfesinin olmesini istemezsin di mi? Ya da cocugunun…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  apple’ın her zaman eşcinsel insanlara karşı bakış açısı bu olmuş***** elmayı araştırın diyen arkadaşlar olmuş bilmeyenlere ben anlatayım.Bilgisayarların babası sayılan alan turing adlı bilim adamı bir eş***** toplum ve çevresi tarafından çok baskı görür ve bunalıma girer ve bu teknoloji dünyası için inanılmaz değerli olan insan ciğeri beş para etmez diğer kişilerin ettikleri sebebiyle zehirli bir elmayı ısırarak intihar ***** kişi logonun newtonun başına düşen elmadan geldiğini sansada aslında alan turingin ısırıp yere düşürdüğü elmadan gelir o yüzden bir ısırık alınmıştır ***** sizin yerden yere vurduğunuz eşcinsel olan bir bilim adamı siz kıçınızı yayıp hayatınız boyunca bir baltaya sap olamazken bilgisayarların gelişimine inanılmaz katkılarda bulunmuş***** bir insanın değerini alçaltmaz yada daha değerli kılmaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aramizda bayagi escinsel varmis ..baksaniza… valla ilginc

 5. El Padrino dedi ki:

  Yarası olan ***** bunlar çok bilmiş olur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yapılam “sözde” iyiliği reklam ile duyurmak. tam apple işi hareketler bunlar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf Apple onur yürüyüşünü destekledi diye Apple almayacaksanız siz gidin Google’a kendinizi satın

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu bir “tercih” değil. aşağıdaki yorumları yazan tiplerin yaşadığı bir toplumda hangi insan bunu “tercih” eder?

 9. Berkin Bozdoğan dedi ki:

  Homofobik yorumları artık olağan karşılıyoruz, eskiden olsa atar yapardım, yabamadım. Uğraşacak takatim ***** />

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Uzun zamandır bir Apple kullanıcısı olarak onur duyduğumu söylemek ***** sapkınlık diyenler ve Apple kullanmayacağım diyenler lütfen artık Apple kullanmayın.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple neden isirilmis elma amblemini kullaniyor.
  Lütfen arastiriniz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadarınız gerçek sizin ve nekadarınız kendi sahtekarlığına esir 🙂 herkes kendi hesabını verir birisini yuhlarken hakaret ederken insan önce kendine bakmalı ben nekadar onurluyum diye 🙂 basit bir milletten basit sözler çıkar bir müslüman ve türk olarak keni milletimden utanıyorum yazılar yazık düşünceler yazık hak aramak bile yazık bir durumda bunuda yayınlayın sayın erhan kahraman hakaretleri yayınlamayın sadece iki yüzlü davranmayın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Şu yorumlardaki cehalete bakar mısınız.Küçük kızların,çocukların tecavüz edilip zorla evlendirilmesine ses çıkarmazsınız hatta meşru kılarsınız bunu. Ama iki kadın/erkek ilişkisine demediğiniz kalmaz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  seckyn 09.07.2014 23:36 hayvanlar aleminde eşcinsellik yok..
  yazmışsınız bu nasıl bir cahilliktir. Primatlardan bağırsak solucanlarına kadar belgelenmiş yaklaşık 1500 canlı türü için oldukça doğal bir davranış biçimidir. Ve eşcinsellik tercih değildir arkadaşlar doğuştan gelir böyle özellikler kimse kimseden nasıl hoşlanacağını seçemez hadi deneyin erkeklerden nasıl hoşlanacaksınız tercih deyip cahillik saçmayı bırakın

 15. blackdown dedi ki:

  Çok büyük marifetmiş gibi bunu onaylamışsınız aferim size(!)

 16. SDN Okuru dedi ki:

  hepiniz çok doğrusunuz da eşcinseller yanlış! eşcinselliği sapıklık olarak algılayandan tut erkekten kadın olmaya kadar götüreni mi ararsın… az okuyun arkadaşlar boş boş konuşmayın. eşcinsellik evrimsel süreçte ortaya çıkmış bir olgudur, doğada da vardır. aşkın cinsiyeti olmaz. herşeyi cinsiyete bağlayan ayrımcılardan korkmak gerek asıl.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bakıyorum yorumlara da gercekten cok cahilce hayvanlarla benzetenler aklında ahlak ahkaamı kesenler insan ne olursa olsun ahlaklı olsun sadece ytak odasındaki kendisinin özelidir ve kimsenın kımseyı yargılama hakkı yoktur yaradana mahsustur yargılamak apple ye teşekkür ederim duyarlılığı ve verdiği mesaj için insan kıymetlidir her ne olursa olsun

 18. SDN Okuru dedi ki:

  1. Bu bir cinsel tercih değil, cinsel yönelimdir. Nasıl ki heteroseksüel biri karşı cinsten hoşlanmayı tercih etmiyor, içgüdüsel hareket ediyorsa, eşcinsellik, transeksüellik de aynı doğallıkla gerçekleşiyor. Ayrıca biraz mantığınızı kullanıp düşünecek olursanız bu bir tercih olsa kimse böyle cahil ve bağnaz düşüncelere sahip insanların arasındasındayken aşağılanmayı, hatta öldürülmeyi göze alıp eşcinsel, transeksüel olmayı tercih etmez.

  2. Hayvanlar aleminde eşcinsellik vardır. Lütfen biraz okuyunuz, araştırınız.

  3. İnsanların hal, hareket ve davranışları onların kadın, erkek, hristiyan, müslüman, zenci, arap olmasıyla değil kişilik yapılarıyla alakalıdır. Nasıl ki bir kişinin heteroseksüel olması onu ahlaklı biri kılmıyorsa, birinin eşcinsel olması da onu ahlaksız kılmaz. Burda tabi tartışılması gereken asıl konu “Genel Ahlak”‘ın tam olarak ne olduğudur. İki erkeğin birbirini sevmesine, küçücük kızların daha çocukken kendisinden çok daha büyük adamlarla evlendirilmesinden daha fazla kin güdüyorsanız, ahlak anlayışınızı sorgulamanızı öneririm. Ayrıca her LGBTİ bireyi yollarda başkalarıyla tren yapan, habire seks düşünen insanlar olarak düşünmeniz de yanlış.

  Nefretiniz, kininiz bilgisizliğinizden kaynaklanıyor. Biraz okursanız, biraz insan olmaya değer verirseniz LGBTİ bireylerin ölüm kalım savaşı verdiğini, doğa, hayvanlar ve her türlü insan için barış ve eşitlik yanlısı kişiler olduğunu göreceksiniz.

  Lütfen yaftalamadan önce biraz bilgi sahibi olun ve insanlara değer verin.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Eşcinsellik yüzlerce hayvanda vardır ve bu doğada normal olarak gözükür. Ama homofobiklik ve insan ayrımcılığı sadece bir türde vardır, insanlar! primatlardan bağırsak solucanlarına kadar belgelenmiş yaklaşık 1500 canlı türü için oldukça doğal bir davranış biçimidir. hatta 2009 yılında yayımlanan bir makâleye göre; aynı cinsiyetten hayvanlar arasındaki cinsel ilişkilerin, hayvanlar aleminde evrensel bir olgu olduğunu ve türler arasında da yaygın bir şekilde görüldüğünü göstermiştir.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  1 hayvanlar aleminde escinsellik vardir.
  2 senin nefretin bana su lafi hatirlatti: ” en homofobik insanlar( ki bu senin nefret soyleminle cok guzel uyusuyor) homoseksuelligini yasamayan yasayamayan ya da cok gizli *****
  3 sapkinlik kime gore neye gore?
  4 asagiladiginiz toplulugun en ozgur oldugu yerlerden biridir Amerika ve bu ulke tum dunyaya hikmediyor. Siz neyin kafasini yasiyorsunuz? Sizce bu bir tehlike arz etse paronayak ulkesi Amerikada ozgurlukler verilir miydi? Demek ki kimse icin bir tehlike arz etmiomus. Haa parfon gay oldugunu kendinden bile saklayanlarin korkusu omur boyu.
  5 HOMOFOBI tedavi edilebilir bir hastaliktir. Doktor..

 21. seckyn dedi ki:

  Ya kötü bir örnek olacak ama hayvanlar aleminde bile eş cinsellik yokken aklı olan insanlarda nasıl böyle bir sapkınlık oluyor anlamıyorum

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Hayvanlarda dahi görülebilen bir durum eşcinsellik. Normal yani. (Şimdi “eşcinseller hayvan o zaman” tarzı şeyler yazarsanız, hayvanların neredeyse hepsinin heteroseksüel olduğunu söylerim. Üzerim.)

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung da bunun üzerine tepki olarak maço erkekler gününe katıldı.
  şaka bir yana arkadaşlar sizlerde bir sıkıntı mı var? Size ne elamenin tercihinden.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  lbgt toplulukları hakkında neden böyle düşünüyorsunuz. bu tür insanlar kolay tedavisi olmayan psikolojik hastalıkları nedeniyle cinsiyet problemleri yaşamaktadır. ön yargılı davranmayın. sizin bildiğiniz gibi zevk için bu yolda değiller.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  sırf bu yüzden samsung alabilirim.

 26. Nemre dedi ki:

  Cenabı Allah boşuna mı helak etti böyle sapık bir ***** />
  @El Padrino Bilakis ben alayından nefret ederim, kin gü***** yargıya gerek yok, ne mal oldukları zaten bellidir.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Mide bulandırıcı.
  Hoşgörü, ahlak ve din ile hiçbir alakası yok.
  Doğaya aykırı olan bu şeyi savunmak psikolojik rahatsızlıktır.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  apple logosunu bile bilmiyor demek ki bizim millet… o isirilmis elma bile firmanin escinsellere bakisini gostermektedir.. biraz arastiralim….

 29. El Padrino dedi ki:

  CEO eşcinsel olunca bu tür haberlerin gelmesi beklenmedik değ***** en zengin eşcinsel CEO larından biridir Tim ***** />

  Eşcinsellere karşı bir önyargım, nefretim, kinim yoktur ancak herşey edep ve ahlak sınırları içersinde olmalıdır.Geçen sene Taksimdeki yürüyüşlerine denk geldim bunların, inanın aklımı ***** sapıklık, böyle azmışlık, böyle sapmışlık görmedim hayatı***** erkek arka arkaya dizilip birbirlerine sürte sürte dans ediyorlardı.Sonra kızlı, erkekli, gayli, travestili, transeksüelli bi tren yaptılar hepsi birbirine vagon yapa yapa yürüdü***** hayalim şaştı.İnsan demeye şahit çıkmıcak değişik mahlukatların giyimleri, kuşamları, makyajları dehşet ***** sonrasına denk gelmesi sebebiylede genelde gezi lehine, hükümet aleyhine sloganlar atarak istiklal caddesi boyunca türlü türlü sapıklıklar sergileyerek yürüyüp ***** an düşündüm."Memleket bunların eline kalsa halimiz nece olur!?" ***** ıslah etsin, Allah bunların şerrinden korusun hepimizi…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Lutfen onursuzluktan bahsetmeyin. bu ulkede 9 yasındaki kızlar tacize uğrayıp 11 yasında dedesi yasinda adamlarla evleniyor . iki erkeğin aşkı sizi rahatsız ediyorsa ahlak anlayısınızı gözden geçirin

 31. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberle apple ürünü alıp almamak ne alaka

 32. SDN Okuru dedi ki:

  İ apple . onurmuş. onursuzların onurumu olur be.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Brace ***** gay şakaları are coming.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberden sonra Apple ürünü almak mı ! asla

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrımcılık sıfır! Tebrikler Apple. Herkesin kendi tercihi vardır. Ancak ben erkeğim ve öyle kalıcam

 36. SDN Okuru dedi ki:

  demek Apple ın yönetici kadrosunda var bi şeyler 😀

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Allah akıl fikir versin ne diyelim. Yanlış bir oluşuma destek çıkarak iyi birşey yaptıklarını sanıyorlar. Çok yazık!

" Apple, Onur Yürüyüşü’ne Böyle Katıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Onur Yürüyüşü’ne Böyle Katıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Onur Yürüyüşü’ne Böyle Katıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "