Okunma

Apple’dan Otizm için Anlamlı Video


03 Nisan 2016 Pazar 11:00
Apple’dan Otizm için Anlamlı Video

Apple, daha önceki süreçte Duke ve Cape Town Üniversiteleri desteğinde otistik bireylere uygun olarak hizmet eden bir Research Kit meydana getirmişti.

Firma şimdiki süreçte, Dünya Otizm Farkındalık ayı olarak kabul edilen Nisan Ayında iPad Pro 9.7 inç platformuna, otizm bireylere uygun olarak bir uygulama geliştireceğini açıkladı.

Otistik bireylere uygun olarak getirilecek uygulamanın içeriğine dair bilgiler Dillan adındaki bir gencin videosu ile yayınlandı.

“Dillan’s Path” adıyla yayınlanan videoda,  ABD çocuklarının sahip olduğu CDC 1 68 Otizm Spektrum Bozukluğu(ASD)na bir farkındalık yaratmanın amaçladığı Apple tarafından belirtiliyor.

Videonun otizmli bireylerin ebeveynleri tarafından son derece olumlu yorumlar aldığı Apple Insider’da yer alan haberde ifade edildi.

App Store’de yer alan Apple’ın Otizm Sesleri(Proloquo4 Text), destekleyici alternatif iletişimleri kullanıcılara sunuyor.

Kullanıcılar, Proloquo4 Text uygulamasında kelimecümle tahminleri, sosyal medya paylaşımları, 18 dil seçeneği, doğal sondaj seslerini konuşma zorluğu çeken insanlar için kişiselleştirilebilir tek ekran çözümlerini sunuyor.

16-04/03/16415-13250-proloquo4text-ipad-air-l.jpg

Apple ayrıca, Keeble, iPad, iPhone platformlarındaki görme, duyma, fiziksel engelleri kullanıcılara özel olarak kişiselleştirilebilir klavye hizmetini sağlıyor.

16-04/03/16415-13249-keeble-ipad-mini-l.jpg

Geçtiğimiz Aralık ayında Tim Cook Siri’yi kullanarak Serebral Palsi Vakfı’na dikkat çekmiş, 25 yıldır ABD Anayasası kapsamında var olan Engelliler Yasası’na vurgu yapmıştı.

Günler, haftalar, aylar bazından onlar adına farkındalık yaratmak, birey olarak sergilenmesi gereken tutumlardan biri; fakat teori olarak belirtilen düşünceler her zaman pratiğe geçiyor mu?

:: Apple gibi büyük firmaların engelli insanlara farkındalık yaratmak amacıyla yürüttükleri Sosyal Sorumluluk Projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Apple’dan Otizm için Anlamlı Video”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok anlamlı bir video olmuş. Bu tür projeleri yapan bütün markalara teşekkürler.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    18 dil desteği içerisinde türkçe var mı acaba?
    Türkiyeye haber yapıyorsunuz eksik bilgi olmuş.

" Apple’dan Otizm için Anlamlı Video konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan Otizm için Anlamlı Video ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan Otizm için Anlamlı Video ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "