Okunma

Apple otonom araç için atakta!


20 Mayıs 2018 Pazar 14:00
Apple otonom araç için atakta!

Teknoloji gündemini sarsan otonom araçlara olan ilgi günden güne artıyor. Yakın gelecekte yollarda oldukça sık göreceğimiz kendi kendine gidebilen yapay zekaya sahip otomobillere teknoloji firmaları da kayıtsız kalmıyor. Apple otonom araç sayısında ciddi bir artışa giderek yeni sinyaller verdi.

Teknoloji devi Apple‘ın, otonom araçlar için belirli bir araştırma geliştirme sürecinin içinde olduğu biliniyordu. Hatta Steve Jobs‘tan sonra Apple CEO’su olan Tim Cookdaha önce otonom sürüş sistemlerini “tüm yapay ve artırılmış zekanın annesi” olarak tanımlamıştı. Bu yüzden şirketin devrimci seyahat teknolojisi pazarına girmeye çalıştığı yeni duyulmuş bir şey değil.

apple otonom araç

Kaliforniya‘da şirketler için sürücüsüz araç testlerine resmi izin ve lisans veren Motorlu Araçlar İdaresi ile Apple’ın 2015’ten beri 4 kez toplantı yaptığı açıklanmıştı. Tüm bu olaylardan sonra Apple cephesinden yeni bir duyum daha sızdı. Apple adına kayıtlı 55 otonom araç prototipinin, Kaliforniya sokaklarında resmi izinli olarak test yaptığı ortaya çıktı.

Apple otonom araç sayısı ile ikinci sırada yer aldı!

55 araçlık filo, Apple‘ı test edilen otonom araç sayısı listesinde ikinci yapıyor. İlk sıradaki General Motors‘a ait 104 sürücüsüz araç bulunuyor. Waymo, 51 araç ile Apple’ın arkasından gelirken; Tesla, 39 araç ile listede dördüncü sırada kendine yer buluyor.

Şirketin geçen yıl resmi lisanslı sadece 3 aracı bulunurken bir yıl içerisinde aniden 55 araçlık bir filoya sahip olması, Apple otonom araç dünyasında hızlı bir ilerleyiş mi gerçekleştirecek sorularını da beraberinde getirdi.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple otonom araç için atakta!”

  1. Egonavayzinger dedi ki:

    Zor apple yapsa bile bize gelmez

" Apple otonom araç için atakta! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple otonom araç için atakta! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple otonom araç için atakta! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "